اخبار ایران

تشکیل جلسه کمیته ویژه بررسی کیفیت اینترنت: اپراتورهای ثابت و موبایل برای نجات اینترنت به خط شدند

هر بخش مامور انجام مجموعه اقداماتی برای افزایش کیفیت اینترنت شدند

امروز، اولین جلسه کمیته ویژه بررسی کیفیت اینترنت ایران در رگولاتوری و با حضور مدیران اپراتورهای ثابت و موبایل، مدیران شرکت زیرساخت و رگولاتوری برگزار شد.

چند ماهی است کاربران اینترنت از کندی و کیفیت پایین اینترنت شکایت دارند و حتی کار به جایی رسیده است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز زبان به اعتراض گشودند.

با تغییر رئیس رگولاتوری کشور و سر کار آمدن دکتر صادق عباسی شاهکوه، حالا اولین کمیته ویژه بررسی کیفیت اینترنت تشکیل شده تا هر بخشی مامور انجان مجموعه اقداماتی برای افزایش کیفیت اینترنت شود.

در این نشست وضعیت شبکه شرکت ارتباطات زیرساخت، کیفیت تجهیزات سیمی شرکت مخابرات، اشباع لینک‌ها در شبکه انتقال و ضرورت جایگزینی کافوهای مسی با کافوهای نوری، مشکلات تامین منابع مالی برای خرید و جایگزینی تجهیزات به‌روز و هزینه‌های شبکه انتقال، به‌ عنوان برخی از مشکلات دارندگان پروانه ارتباطات ثابت برشمرده شد.

همچنین در این جلسه اپراتورهای سیار با اشاره به رشد صد درصدی مصرف اینترنت در دو سال گذشته، اشباع ظرفیت دکل‌های BTS در ساعات اوج مصرف، محدودیت در دسترسی به مکان‌های مناسب برای نصب دکل، عدم همکاری شهرداری‌ها در استفاده از امکانات زیرساختی، عدم تامین برق مورد نیاز برخی سایت‌ها و دکل‌ها، وجود تداخل‌های فرکانسی به دلیل استفاده از تجهیزات تکرارکننده (repeater) غیرمجاز و غیره را از جمله مشکلات پیش رو در ارائه سرویس اینترنت باکیفیت مناسب به کاربران به شمار آوردند.

در این جلسه صادق عباسی شاهکوه، رئیس سازمان تنظیم مقررات، گفت: «هر کدام از فعالان در زنجیره تامین و ارائه سرویس اینترنت شامل شرکت ارتباطات زیرساخت، شرکت مخابرات ایران، اپراتورهای ثابت و سیار مشکل یا کاستی داشته باشند، در تجربه مشترک به‌ عنوان مهم‌ترین ذی‌نفع رگولاتوری از کیفیت سرویس دریافتی موثر خواهد بود.»

او با اشاره به اینکه ارتقای کیفیت اینترنت و افزایش رضایت کاربران از اولویت‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است افزود: «جلسات کمیته ویژه پایش و بررسی کیفیت اینترنت با هدف بررسی دقیق وضعیت موجود و احصای مشکلات و ارائه برنامه زمان‌بندی برای رفع آنها از سوی اپراتورها به صورت مستمر در رگولاتوری برگزار می‌شود و اپراتورهایی که کمترین و بیشترین میزان پیشرفت در اجرای برنامه زمان‌بندی رفع مشکلات را داشته باشند به مردم معرفی می‌شوند.»

در این جلسه مقرر شد به منظور ارتقای کیفیت سرویس اینترنت، با تدوین مشوق از سوی اپراتورها برای اصلاح الگوی مصرف، اقدام شود. همچنین اپراتورها لیست سایت‌ها و نقاطی را که با مشکلات انتقال، تامین برق، فضا و نصب تجهیزات مواجه هستند به رگولاتوری ارائه کنند. علاوه بر این، شرکت مخابرات ایران باید برنامه توسعه شبکه انتقال خود را در استان‌های دارای مشکل اعلام کند تا در جلسات آینده، راهکارهای رفع آن پیگیری شود.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

منبع
پیوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا