اخبار ایران

فیبر نوری شاتل در قم با سرعت یک گیگابیت بر ثانیه افتتاح شد

تست سرعت FTTH شاتل با سرعت ۹۰۰ مگابیت بر ثانیه

شرکت شاتل از افتتاح پروژه ملی فیبر نوری FTTH این شرکت در شهر قم با سرعت ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه خبر داد.

امروز و در مراسم افتتاح پروژه فیبر نوری ملی وزارت ارتباطات که با حضور حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دبیر شورای عالی فضای مجازی، مدیران عامل اپراتورهای کشور و مدیران ارشد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد؛ در دو شهر مشهد و قم، اولین پورت‌های فیبر نوری تحت این پروژه واگذار شد.

فیبر نوری قم شاتل

شاتل فیبر نوری شهر قم را انجام داده و می‌گوید «با افتتاح این پروژه، کاربران شاتل در شهر قم طی ماه‌های آینده تجربه اینترنت با سرعتی تا ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه را خواهند داشت.»

در این مراسم، برای یک کاربر از راه دور و به صورت همزمان و آنلاین یک پورت اینترنت FTTH برقرار و تست سرعت گرفته شده است که به گزارش شاتل، سرعت دسترسی بیش از ۹۰۰ مگابیت بر ثانیه به دست می‌آید.

آن‌طور که در تصاویر مشخص است؛ سرعت دانلود این کاربر حدود ۹۲۶.۷۵ مگابیت و سرعت آپلود ۹۳۸.۱۵ مگابیت بر ثانیه است.

فیبر نوری قم شاتل

شاتل می‌گوید به طور جدی، عملیات اجرایی اینترنت فیبر نوری را در دو شهر تهران و قم آغاز کرده است که امروز پروژه قم به صورت نمادین افتتاح شد. به گفته شاتل، در فاز اول شهرهای تهران، قم، شیراز و مشهد در دستور کار شاتل برای توسعه‌ی جدی شبکه و ارایه‌ی سرویسی با سرعت یاد شده قرار دارد.

شاتل درباره فناوری این پروژه و تجهیزات و قیمت آن یا جزئیات بیشتر پروژه فیبر نوری خودش صحبت نکرده است ولی احتمالا در روزهای آینده، اطلاعات بیشتری منتشر می‌شود.

فیبر نوری قم شاتل

در حالی‌که مقامات وزارت ارتباطات و از جمله رئیس رگولاتوری بارها اعلام کردند در پروژه ملی فیبر نوری می‌خواهند در مدت ۳.۵ سال به ۲۰ میلیون کاربر اینترنت با سرعت حداقل ۳۰ مگابیت بر ثانیه بدهند؛ افتتاح ناگهانی فیبر نوری ۱۰۰۰ مگابیتی شاتل، غافل‌گیرکننده است.

هنوز مشخص نیست که این سرویس فیبر نوری ۱ گیگابیتی که برای اولین بار در ایران کلید می‌خورد؛ به کاربران خانگی نیز داده می‌شود یا مخصوص کسب‌وکارها و سازمان‌ها است و فیبر نوری کاربران خانگی به مراتب سرعت پایین‌تری خواهد داشت.

مخابرات ایران در قالب فیبر نوری تانوا به کاربران سرعت‌هایی تا ۳۰۰ و ۴۰۰ مگابیت بر ثانیه هم داده است ولی فیبر نوری ۱۰۰۰ مگابیت برای اولین بار ایران رسانه‌ای می‌شود.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا