اخبار جهان

انگلیس می‌خواهد خانه‌ها را از طریق لوله‌های آب کابل‌کشی فیبرنوری کند

راهکاری کم هزینه برای دسترسی به اینترنت باندپهن

کابل‌کشی فیبرنوری خانه‌ها برای هر دولتی سنگین و پرهزینه است. لذا، دولت‌ها به دنبال راهکارهای خلاقانه‌ای می‌روند تا بتوانند با هزینه کمتر و آسان‌تری کابل‌های فیبرنوری اینترنت را به خانه‌های کاربران خود برسانند.

اکنون، دولت انگلیس با اختصاص بودجه‌ای ۴ میلیون پوندی، می‌خواهد کابل‌های فیبرنوری را از طریق لوله‌های آب عبور دهد تا دیگر نیازی به مسیرسازی جدید برای ارائه اینترنت فیبرنوری به خانه‌ها نباشد. این ایده برای اولین بار در جهان اجرا نمی‌شود و کشورهایی مانند اسپانیا قبلا آن را اجرا کردند.

شرکت آبرسانی سورن ترنت (Severn Trent) انگلستان در سال ۲۰۲۰ به طور آزمایشی نصب کابل‌های فیبرنوری در خطوط لوله را آغاز کرد ولی هدف آن ارائه اینترنت فیبرنوری نبود بلکه می‌خواست با این طرح از نشت و انفجار لوله‌های آب در شبکه لوله‌کشی خود جلوگیری کند.

سالیانه حدود یک پنجم آبی که هر روز در لوله‌کشی آب انگلستان مصرف می‌شود؛ بر اثر نشت خطوط به هدر رفته و کار گذاشتن کابل فیبرنوری در لوله‌های آب می‌تواند کاهش هدر رفت آب در خطوط لوله را به همراه داشته باشد؛ چون سنسورهای کار گذاشته شده در این مسیر به یافتن نشت خطوط لوله آب کمک شایانی می‌کند.

این شرکت انگلیسی کابل‌های فیبرنوری را داخل خطوط لوله فعال خود قرار داد. در این طرح آزمایشی از ۷۵۰ متر کابل فیبرنوری استفاده و با شبیه‌سازی نشت آب، قابلیت شناسایی نشت توسط کابل‌های فیبرنوری بررسی شد.

راهکاری کم هزینه برای دسترسی به اینترنت باندپهن

شرکت‌های انگلیسی از سال‌های پیش روی ایده نصب کابل‌های فیبرنوری در خطوط لوله کار کردند. در سال ۲۰۱۷، شورای شهر آنارکورتس واشنگتن طرحی را تصویب کرد که به یک شرکت انگلیسی اجازه می‌داد از طریق خطوط لوله آب سرویس اینترنت فیبرنوری ارائه دهد.

به گزارش دولت انگلستان، کار زیرساختی و به ویژه نصب لوله‌های جدید حدود چهار پنجم از هزینه‌های این صنعت برای ساخت شبکه‌ای جدیدی پهن‌باند را به خود اختصاص می‌دهد.

این پروژه قرار است به بخش‌های پرهزینه زیرساختی کمک کند و بخشی از تقویت پهن باند و سیگنال موبایل در مناطق روستایی محسوب می‌شود.

مت وارمن، وزیر زیرساخت دیجیتال انگلستان، می‌گوید: «هزینه ساخت مسیرهای جدید روی زمین بزرگترین مانع شرکت‌های تلکام برای ارائه پهن‌باند بهتر به نواحی دورافتاده است؛ اما زیرپاهای انشان شبکه عظیمی از لوله‌ها وجود دارند که تقریبا به هر ساختمانی در این کشور رسیده است.»

او ادامه داد: «ما از افراد نوآور و خلاق بریتانیا خواستیم تا به ما کمک کنند با این زیرساخت دو هدف را محقق کنیم، نه تنها ارائه آب تازه و پاک، بلکه اتصال سریع دیجیتالی.»

با اینکه  بیش از ۹۶ درصد از مناطق انگلستان در حال حاضر به پهن‌باند بسیار سریع دسترسی دارند و سرعتی دانلودی حداقل تا ۲۴ مگابیت بر ثانیه را تجربه می‌کنند، تنها ۱۲ درصد از انگلستان به سرعت‌های بسیار بالا و پهن‌باند فیبرنوری کامل دسترسی دارند.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

منبع
گاردین

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا