فناوری

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات: اینترنت فیبرنوری ۱۰۰ مگابیت به کسب‌وکارها و خانواده‌ها می‌دهیم

کشور در زمینه توسعه فیبرنوری عقب مانده است

وزیر ارتباطات جدید، در اولین گفت‌وگوی خبری خود به بهانه هفته دولت، به تشریح برنامه‌هایش برای وزارت ارتباطات و رشد صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور پرداخت و درباره فیلترینگ، عقب‌ماندگی اینترنت ثابت و فیبرنوری، فضای مجازی و چندین موضوع دیگر صحبت کرد.

زارع‌پور در این گفت‌وگو اشاره کرد برخلاف آنچه در مورد این دولت شایع شده است، دولت سیزدهم قصد قطع کردن اینترنت و جلوگیری از دسترسی مردم به فناوری را ندارد؛ بلکه هدف دولت سیزدهم و در راس آن وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات استفاده حداکثری از فناوری اطلاعات برای حل مشکلات مردم است.

وزیر ارتباطات اولویت وزارت‌خانه خود را شبکه ملی اطلاعات نامید و گفت: «شبکه ملی اطلاعات به معنی قطع اینترنت نیست. شبکه ملی اطلاعات یعنی اینکه یک شبکه داخلی پرسرعت در لایه زیرساخت داشته باشیم که سرویس‌های بهتری به مردم بدهیم و هاب انتقال اطلاعات برای دیگر کشورها باشیم.»

او ضمن تشکر از وزارت ارتباطات دولت دوازدهم، از تکمیل دسترسی روستاهای بالای خانواری به اینترنت گفت و اعلام کرد: «خوشبختانه ۸۰تا ۹۰ درصد روستاها به اینترنت متصل هستند که توسط دولت گذشته اتفاق افتاده است. نزدیک ۱۵ درصد باقی مانده که در مجلس قول دادم تا پایان ۱۴۰۱ تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت پایدار دسترسی پیدا کنند.»

زارع‌پور کشور را در زمینه توسعه فیبرنوری عقب مانده دانست و گفت: «متاسفانه توسعه‌ی شبکه‌ی ثابت مبتنی بر فیبرنوری به خوبی انجام نشده و در مقابل شبکه‌ی سیار توسعه یافته است ما تلاش خواهیم کرد تا با توسعه‌ی فیبرنوری سرعت ۱۰۰مگابیت در ثانیه را در اختیار کسب‌وکارها قرار دهیم. همچنین تلاش می‌کنیم این سرعت بالا به دست خانواده‌ها هم برسد.»

او در ادامه به اینکه کاربران به او گفته‌اند پایش را از سیم بردارد اشاره کرد و با بیان سه اتفاق که صنعت ICT را در کشور غافل‌گیر کرده توضیح داد: «یکی از مشکلات کرونا بود که تقاضای مردم در بخش ترافیک به شدت افزایش یافت. میانگین مصرف ترافیک شبکه بهمن ماه سال ۹۸ تا الان که من اینجا هستم دو برابر شده است. یعنی از ۵ گیگ ترافیک مصرف ماهانه به ۱۰ گیگ رسیدیم.»

او ادامه داد: «ما خود را برای چنین تغییری آماده نکرده بودیم. موضوع دیگر که ما را غافلگیر کرد تحریم‌های ظالمانه‌ای بود که در ۳ سال اخیر شدت پیدا کرد. بسیاری از تجهیزات خارجی در شبکه ما استفاده می‌شود که امکان تولید داخل ندارد و مشکل بعدی نوسانات نرخ ارز است که این سه مشکل دست به دست هم دادند که مشکلات در بخش ICT بیشتر شود و اگر تا سه یا چهار ماه آینده تصمیمات مدبرانه گرفته نشود ما به مشکلات جدی برخورد خواهیم کرد.» او ابزار امیدواری کرد که با کمک بزرگان همین صنف اجازه نمی‌دهد مردم در بخش ارتباطاتی دچار مشکلی شوند و کیفیت شبکه روز به روز بهتر خواهد شد.

زارع‌پور در مورد فیلترینگ هم گفت که در این زمینه وزارت ارتباطات تنها یک عضو در کمیته فیلترینگ است و متولی اینکار نیست. او فضای مجازی را رها شده خواند و گفت: «نگاه دولت سیزدم به فضای مجازی استفاده حداکثری از آن است اما واقعیت این است که مردم ما در این فضا مظلوم واقع شده و بی‌پناه رها شده‌اند مخصوصا کودکان.» او وعده داد به کمک یک اپراتور جدید برای کودکان و سیاست‌های مشخص به کمک فرهنگ‌سازی و آموزش فضای مجازی را سالم خواهد کرد.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا