فناوری

با فیبر نوری، اینترنت نامحدود واقعی به خانواده‌ها می‌دهیم؛ مدل مصرف منصفانه اینترنت از بین می‌رود

رئیس رگولاتوری گفت سرعت اینترنت ADSL و VDSL به ۵۰ تا ۱۰۰ مگابیت می‌رسد

در آینده‌ای نزدیک مدل مصرف منصفانه اینترنت از بین می‌رود و مردم اینترنت نامحدود واقعی را با فیبر نوری لمس می‌کنند.

این خبر را «صادق عباسی شاهکوه»، رئیس رگولاتوری ایران و معاون وزیر ارتباطات رسانه‌ای کرده است. وزارت ارتباطات در همان ماه‌های نخست بحث بازنگری در تمامی سیاست‌ها و قوانین اینترنت ایران را در دستور کار قرار داده است؛ از جمله تغییر و اصلاع تعرفه‌ها، حذف اینترنت نیم بها و اکنون خبر از حذف مدل مصرف منصفانه اینترنت می‌دهد.

رئیس رگولاتوری در این رابطه می‌گوید: «بحث مصرف منصفانه در اینترنت یک الگوی جهانی است. به این معنی که در مواقعی که سرویس اپراتور به صورت حجم نامحدود عرضه می‌شود سقفی به عنوان مصرف منصفانه در نظر گرفته می‌شود که حد مصرف نگه داشته شود و شبکه با مصرف بی رویه کاربر، دچار مشکل نشود.»

«صادق عباسی شاهکوه» می‌گوید این مدل در همه کشورها رایج است و کمک می‌کند شبکه‌ها در جریان مصرف همزمان کاربران، دچار مشکل نشوند. همه اپراتورها، یک حدی را به عنوان آستانه مصرف در نظر می‌گیرند تا کاربر به صورت دائمی در حال دانلود نباشد و باعث افت سرعت شبکه نشود.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به پروژه فیبر نوری منازل و نقاط در دولت سیزدهم، اشاره می‌کند کاربران اینترنت نامحدود واقعی تجربه می‌کنند و مدل اینترنت مصرف منصفانه حذف می‌شود: «ما کم کم در حال حرکت به سمت شبکه دسترسی فیبرنوری هستیم و در برنامه داریم که تا سال ۱۴۰۴ این شبکه را برای سرویس دهی به ۸۰ درصد خانوار ایرانی مهیا کنیم. به این ترتیب در آینده اینترنت نامحدود واقعی را روی شبکه فیبرنوری تجربه خواهیم کرد.»

او می‌گوید اینترنت نامحدود در فیبر نوری شدنی است: «تکنولوژی فیبرنوری ظرفیتی ارائه می‌دهد که شبکه اپراتورها، مصرف اینترنت نامحدود واقعی را جواب خواهد داد و کل شبکه انتقال و سطوح بالای آن آمادگی مصرف نامحدود را خواهند داشت. با توسعه بیشتر شبکه‌ها، حد مصرف منصفانه نیز بالاتر خواهد رفت و ما امیدواریم که در آینده کل شبکه دسترسی کشور مبتنی بر فیبرنوری شود. در این صورت ظرفیت شبکه انتقال افزایش پیدا می‌کند و حد مصرف منصفانه برداشته شده و در این صورت کاربر، اینترنت نامحدود واقعی را خواهد دید.»

عباس صادقی شاهکوه

«صادق عباسی شاهکوه» می‌گوید فعلا مدل مصرف منصفانه اینترنت برقرار است و اگر کاربری حجم مصرفی خود را تمام کند؛ سرعتش کم می‌شود اما اگر شبکه فیبر نوری توسعه پیدا کند؛ دیگر این سقف مصرف برداشته می‌شود.

معاون وزیر درباره جزئیات پروژه اینترنت فیبر نوری و اینکه آیا همه کاربران به فیبر دسترسی پیدا می‌کنند یا سرویس‌های اینترنت ADSL و VDSL نیز ارائه می‌شود؛ نیز توضیح دادند: «دسترسی مبتنی بر فیبر یعنی فیبرکشی تا یک فاصله‌ای نزدیک منازل؛ از آنجا به بعد هم این سرویس می‌تواند از طریق فیبر تا داخل منازل برود و یا اینکه می‌توان از طریق شبکه سیم مسی VDSL و یا ADSL این خدمات را به کاربر ارائه کرد. اینها بستگی به موقعیت کاربر دارد. در جاهایی است که ممکن باشد تا نقطه نهایی، عمده ارتباط از طریق فیبرنوری خواهد بود.»

درباره سرعت اینترنت فیبرنوری نیز معاون وزیر ارتباطات می‌گوید: «جایی که فیبر تا پایان مسیر و در داخل منزل افراد برود، دیگر محدودیت سرعتی هم در کار نیست. همه اینها بستگی به تأمین شبکه انتقال دارد که اگر تأمین شود، سرعت‌های گیگابیت بر ثانیه را متصور خواهیم بود. اما در جاهایی که در انتهای مسیر از سیم مسی استفاده شود ممکن است سرعت ۵۰ تا ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه باشد. همه اینها مبتنی بر نیاز کاربران تنظیم می‌شود و البته بستگی به قیمت هم دارد.»

قرار است در دهه فجر پروژه فیبر نوری منازل کلید بخورد و دولت طی ۴ سال به بیش از ۲۰ میلیون خانوار اینترنت فیبر نوری برساند. رئیس رگولاتوری درباره شرایط این پروژه می‌گوید: «مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به زودی نهایی و ابلاغ می‌شود و کلیات این پروژه، تعریف مشخصی از آن و نحوه انجام کار مشخص خواهد شد. در این مصوبه مشخص خواهد شد که چه امتیازها و حمایت‌هایی را در اختیار اپراتورهای اجرا کننده این پروژه باید بگذاریم؛ هدفگذاری در هر استان چگونه باشد و چقدر پوشش ایجاد شود. مطابق این مدل، کشور را تقسیم بندی کرده و اپراتورها در اجرای پروژه، در استان‌ها گروه بندی می‌شوند تا به صورت موازی بتوانیم تا سال ۱۴۰۴ به این هدف بزرگ برسیم.»


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

‫2 دیدگاه ها

  1. قرار است در دهه فجر پروژه فیبر نوری منازل کلید بخورد و دولت طی ۴ سال به بیش از ۲۰ خانوار اینترنت فیبر نوری برساند

    این قسمت ۲۰ خانوارش خیلی خوب و واقعی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا