تاروپود

سرانجام اینترنت «شاد» برای معلمان و دانش‌آموزان رایگان شد یا یک سوم قیمت؟

برنامه آموزش از راه دور «شاد» آموزش و پرورش در دوران شیوع کرونا به اینترنت گره خورده و در این چند ماه اخیر حسابی پرسروصدا بوده است.

از همان روزهای نخستی که آموزش و پرورش برنامه «شاد» را برای مدارس، معلمان و دانش‌آموزان ارائه کرد؛ بحث هزینه اینترنت آن جنجال‌ساز بود.

بسیاری از معلمان و دانش‌آموزان به اینترنت ثابت با هزینه پایین دسترسی ندارند و ناچار هستند از اینترنت موبایل استفاده کنند. «شاد» هم ذاتا یک اپلیکیشن پر مصرف اینترنت است و طبیعی است که هزینه زیادی روی دست خانواده‌ها و معلمان بگذارد.

در چندین مقطع، بسته‌های اینترنت رایگانی به معلمان اختصاص داده شد و حتی اعلام شد هزینه اینترنت این شبکه اجتماعی با جمعیتی بیش از ۸ میلیون نفر کاملا رایگان است.

اما بعدتر مشخص شد هنوز برای مصرف اینترنت در این برنامه، از دانش‌آموزان هزینه دریافت می‌شود یا برخی معلمان نتوانسته بودند بسته اینترنتی رایگان دریافت کنند. در مناطق دورافتاده و مدارس حاشیه شهرها، اوضاع بغرنج‌تر است؛ چون اصلا دانش‌آموزان و معلمان به اینترنت دسترسی ندارند.

بارها شاهد بودیم که مسئولین آموزش و پرورش یا وزارت ارتباطات اعلام کردند هزینه اینترنت اپلیکیشن «شاد» رایگان خواهد شد ولی دوباره چند روزی بعد حرف‌های متناقض دیگری شنیده شد.

رایگان، ترافیک ویژه یا یک سوم قیمت؟

اخیرا، «محمود حبیبی»، مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده هزینه اینترنت موبایل برای استفاده از برنامه «شاد» همانند مصرف سایت‌های داخلی یک سوم قیمت خواهد بود.

حبیبی به صراحت می‌گوید: «اینترنت شاد رایگان نیست و آنچه مصوب شد این است که برای استفاده از اینترنت ثابت، آبنومان ماهانه تعیین شود که هنوز هزینه آن مشخص نیست، اما رقم آن بسیار اندک خواهد بود.»

وی بیشتر توضیح می‌دهد: «برای استفاده از شاد از طریق اینترنت ثابت دیگر میزان مصرف تعیین کننده نیست و دانش‌آموزان و معلمان هر چقدر از شاد استفاده کنند، آبنومان ماهانه را پرداخت می‌کنند.»

اما مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش درباره هزینه «شاد» با اینترنت همراه می‌گوید: «هزینه استفاده از اینترنت همراه برای سایت‌های داخلی یک سوم است و هزینه شاد هم برای معلمان و دانش‌آموزان یک سوم خواهد بود.»

از سوی دیگر، دو روز پیش، آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران در پست اینستاگرامی خبر دادند: «وزارت ارتباطات برنامه دارد تا برای سال تحصیلی جدید، اینترنت رایگان به دانش آموزان و معلمان اختصاص دهد.»

وزیر ارتباطات از ارائه بسته‌های اینترنت رایگان برای دانش‌آموزان و معلمان خبر داده ولی هنوز جزئیاتی از این بسته‌های فاش نکردند. وزیر ارتباطات معتقد است باید برای اپلیکیشن «شاد» یک ترافیک ویژه دانش آموزان در نظر گرفت.

تا همین‌جا هم تناقض‌هایی میان صحبت‌های مدیران آموزش و پرورش با وزیر ارتباطات دیده می‌شود و در حالی‌که فقط یک هفته تا شروع مدارس در ۱۵ شهریور باقی مانده؛ معلمان، دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان دقیقا نمی‌دانند تکلیف اینترنت اپلیکیشن «شاد» چیست و چقدر هزینه روی دست آن‌ها می‌گذارد و باید به فکر اینترنت ثابت یا خرید بسته اینترنت موبایل پرحجم باشند یا خیر!

هزینه اینترنت برای خانواده‌ها سنگین است

هزینه یک بسته اینترنت موبایل  یک گیگابایت در هر اپراتوری بالای ۱۰ هزار تومان است و دانش‌آموزان و معلمان در طول ماه چندین گیگابایت فقط اینترنت برای استفاده از برنامه «شاد» نیاز دارند.

اگر یک خانواده بخواهد از مودم و روتر یا اینترنت ثابت استفاده کند؛ هزینه‌های میلیونی خرید مودم و آبونماه اینترنت ثابت را هم حساب کنید تا مشخص شود خانواده‌ها حق دارند انتظار داشته باشند استفاده از اپلیکیشن «شاد» برایشان هزینه اینترنتی نداشته باشد.

رایگان کردن دائمی ترافیک مصرفی «شاد» کمترین کاری است که باید وزارت ارتباطات و وزارت آموزش و پرورش در راستای عدالت آموزشی برای همه دانش‌آموزان و ملعمان انجام دهند.

مگر می‌شود از برنامه «شاد» مصارفی غیر از آموزش مدارس و دروس داشت که نگران ترافیک و سوءاستفاده از آن هستیم و رایگان نمی‌کنیم؟

هنری نیست که هزینه اینترنت دانش‌آموزان و معلمان را روی «شاد» یک سوم قیمت اعلام کنیم. الان برای هر سایت داخلی فرمول نیم بها محاسبه می‌شود در حالی‌که ده‌ها پلتفرم و سایت سرگرمی و ویدیویی داریم که اینترنت رایگانی دارند.

بهتر است هرچه سریع‌تری مسئولین وزارت آموزش و پرورش، وزارت ارتباطات و مدیران اپراتورها به یک تصمیم‌گیری و نتیجه یکسان برسند و متحد اعلام کنند تا برای سال تحصیلی پیش‌رو تکلیف‌ میلیون‌ها دانش‌آموز و خانواده‌هایشان، معلمان و دست‌اندرکاران امر آموزش و پرورش مشخص شود.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا