تاروپود

اینترنت همراه در آستانه گرانی چشمگیر است

امروز مجلس شورای اسلامی و کمیسیون تلفیق بندی به بودجه سال ۱۴۰۰ اضافه کردند تا مالیات اخذ شده از اپراتورهای موبایل نزدیک به ۱۰ درصد برابر با ۳ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند.

منابع حاصل از این درآمد قرار است برای «حمایت از تولید و محتوا و فعالیت‌های فرهنگی و نظارت در فضای مجازی» هزینه شود. در این طرح گفته شده که «مسئولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر و نظارت بر آن، منحصراً به عهده سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا) سازمان صداوسیما» است.

وزیر ارتباطات و معاونین آن هم‌صدا، رای مثبت به این مصوبه را افزایش قیمت بسته‌های اینترنت و گرانی اینترنت همراه در سال ۱۴۰۰ بیان کردند. بیش از ۸۰ درصد مردم ایران از اینترنت همراه استفاده می‌کنند و این اتفاق می‌تواند فشار زیادی روی آن‌ها تحمیل کند.

محمدجواد آذری جهرمی در ابتدای امروز با انتشار توییتی در اکانت شخصی خود ابراز امیدواری کرد نمایندگان مجلس در صحن علنی، با مصوبه کمیسیون تلفیق، مبنی بر افزایش سه هزار میلیارد تومانی مالیات اپراتورها و اختصاص آن به برخی دستگاه‌ها از جمله صداوسیما برای امورات نظارتی، مخالفت کنند.

اتفاقی که رخ نداد و مجلس به این مصوبه رای مثبت داده است.

در مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ آمده است: «حق‌الامتیاز و حق‌السهم دولت از کارورها (اپراتور)های ارائه دهنده خدمات مخابراتی میزان ۱۰ درصد افزایش یافته و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل واریز می‌شود. منابع حاصل به میزان سی هزار میلیارد ریال (۳ هزار میلیاد تومان) با هدف حمایت از تولید و محتوا و فعالیت‌های فرهنگی و نظارت در فضای مجازی هزینه می‌شود. مسئولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر و نظارت بر آن منحصرا به عهده سازمان تنظیم مقررات صورت و تصویر فراگیر (ساترا) سازمان صداوسیما می‌باشد.»

این بند که در لایحه بودجه سال آینده وجود نداشت از سوی کمیسیون تلفیق به تبصره ۶ بودجه افزوده شده و اکنون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌گوید تصویب نهایی آن «باعث افزایش چشمگیر قیمت بسته‌های اپراتورها خواهد شد.»

از دیگر آثار این مصوبه مجلس، ممانعت از رشد و توسعه شبکه‌های ارتباطی و زیرساخت موبایل در کشور طی سال آینده می‌شود.

این مصوبه با واکنش‌های منفی بسیاری از اهالی مخابرات و وزارت ارتباطات به همراه کاربران شبکه‌های اجتماعی شده است. از یک سو، گران شدن بسته‌های اینترنت موبایل برای مردم فشار مالی خواهد داشت و از سوی دیگر واریز کردن درآمد حاصل از آن به حساب صداوسیما خبرساز شده است.

 


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا