نقد و بررسی

مقایسه مودم‌های ۵G فضای باز هواوی N5368X Max و زد تی ای MC7010

رقابت سخت دو مودم فضای باز پرچم‌دار در بازار ایران حتی در قیمت

اگر بخواهید بهترین مودم بیرونی ۵G بازار را بخرید؛ احتمالا در نهایت بین دو گزینه گیر کنید: خرید مودم هواوی N5368X Max یا زد تی ای MC7010؟

دو مودم روتر سیم کارتی رومیزی ۴G/5G/TDLTE که قیمت نسبتا مشابهی دارند و از نظر رده کاری، مشخصات و قابلیت‌ها نیز خیلی به هم نزدیک هستند.

مهم‌تر، اینکه هر دو مودم در بازار ایران یافت می‌شوند و فروش خوبی داشتند و با هسته شبکه مخابراتی کشور، سازگاری بالایی نشان می‌دهند.

بیایید هر دو مودم را جزئی‌تر بررسی کنیم تا بالاخره بفهمیم کدام‌یک از مودم‌های هواوی N5368X Max یا زد تی ای MC7010 ارزش خرید بیشتری دارد؟

توجه: در این مقاله، برای مقایسه فرض مودم هواوی N5368 X Max است نه N5368X محدود که چند ویژگی مهم را ندارد. دوست داشتید بیشتر بدانید:

چرا اصلا باید مودم بیرونی بخریم؟

پیش از مقایسه مودم‌های Huawei 5G N5368 و ZTE MC7010 5G، باید به این سوال پاسخ بدهیم.

مهم‌ترین دلیل، مشکلات گیرندگی آنتن و ضعیف بودن اینترنت موبایل در محل زندگی ما است. شاید به دلایلی مانند سرعت بیشتر، فول باند بودن، آنلاک بودن، پشتیبانی از TDLTE و … سراغ خرید مودم ۵G داخلی یا اوت دور برویم ولی اولین و اصلی‌ترین دلیل، گیرندگی آنتن است.

مودم‌های اوت دور، چون بیرون از خانه و در ارتفاع نصب می‌شوند و آنتن‌های بیشتری دارند؛ قدرت گیرندگی سیگنال رادیویی بالاتری یافته و در نتیجه، انتظار سرعت بیشتری داریم.

هر دو مودم اوت دور هواوی ۵۳۶۸ مکس و ۷۰۱۰ زد تی ای، این خصوصیت را دارند و بهترین گزینه برای دسترسی به اینترنت پر سرعت در مناطقی هستند که مشکل پوشش‌دهی شبکه موبایل و ضعیف بودن گیرندگی را دارند.

هواوی N5368X Max یا زد تی ای MC7010: جدول مشخصات

ابتدا، بریم سراغ مشخصات این دو مودم ۵G اوت دور و ببینیم در چه ویژگی‌هایی با هم مشترک و در چه قابلیت‌هایی، متفاوت ظاهر می‌شوند:

مشخصات/مودم هواوی N5368X Max زد تی ای MC7010
نوع مودم روتر مودم روتر Outdoor مودم روتر Outdoor
روتر جداگانه فاقد روتر داخلی جداگانه روتر داخلی MF269
پردازنده هواوی Balong 5000 کوالکام اسنپدراگون X55
پشتیبانی از شبکه‌های موبایل ۴G/5G/TDLTE ۴G/5G/TDLTE
شبکه‌های ۵G SA/NSA 5G sub-6 GHZ + mmWave SA/NSA 5G sub-6 GHZ + mmWave
رده LTE شبکه‌های ۴G Cat 19/9 Cat 22/20
حداکثر سرعت دانلود/آپلود در ۵G دانلود ۱.۵ گیگابیت / آپلود ۲۲۰ مگابیت دانلود ۳.۸ گیگابیت / آپلود ۳۳۱ مگابیت
حداکثر سرعت دانلود/آپلود در ۴G دانلود ۱.۶ گیگابیت / آپلود ۱۵۰ مگابیت دانلود ۱.۸ گیگابیت / آپلود ۲۷۰ مگابیت
باندهای فرکانسی

۵G: n78/n77/n41/n38

۴G LTE FDD: B1/3/7/8/20/28

۴G LTE TDD: B38/39/40/41/42/43

۵G: n1/n3/n7/n8/n20/n28/n38/n41/n77/n78/n79

۴G LTE FDD: B1/2/3/4/5/7/8/12/17/20/25/26/28/29/30/32/66/71

۴G LTE TDD: B34/38/39/40/41/42/43

استاندارد وای فای وای فای ۵ از رده AC1200 وای فای ۶ از رده AX1500
حداکثر سرعت وای فای ۳۰۰ مگابیت باند ۲.۴ گیگاهرتز

۸۶۷ مگابیت باند ۵ گیگاهرتز

۳۰۰ مگابیت باند ۲.۴ گیگاهرتز

۱۲۰۰ مگابیت باند ۵ گیگاهرتز

آنتن موبایل و وای فای داخلی داخلی
تعداد دستگاه پشتیبانی همزمان در وای فای ۳۲ دستگاه یا کاربر ۶۴ دستگاه یا کاربر
درگاه LAN ۲ اترنت ۱۰۰۰ مگابیت ۱ اترنت ۲.۵ گیگابیت
درگاه تلفن ثابت RJ11 خیر خیر
درگاه USB خیر USB Type C
پشتیبانی از PoE آری روی درگاه LAN آری
استاندارد ضد آب و گرد و غبار IP56 IP56
پشتیبانی از وی پی ان آری آری
قفل باند و قفل دکل آری آری
تجمیع فرکانس دستی آری آری
وزن ۲۵۰ گرم (مودم بیرونی) ۱۹۸ گرم (مودم بیرونی)
اندازه ۱۲۰ در ۷۳.۴ در ۱۸۳.۵ میلی متر ۱۸۸ در ۱۰۵ در ۲۹ میلی متر (مودم بیرونی)
شیار سیم کارت نانو سیم کارت نانو سیم کارت
قیمت ۱۳ تا ۱۵ میلیون تومان ۱۳ تا ۱۵ میلیون تومان

تقریبا همه‌چیز در جدول مقایسه‌ای بالا گفته شده و با یک نگاه ساده می‌توان فهمید مودم زد تی ای MC7010 در مشخصات برتری‌هایی دارد.

مشخصات بهتر مودم ZTE MC7010

سرعت اسمی مودم ۷۰۱۰ بیشتر از مودم ۵۳۶۸ هواوی است؛ از وای فای ۶ و سرعت بهتر سود می‌برد؛ درگاه شبکه اترنت ۲.۵ گیگابیت دارد و پردازنده آن، پلتفرم کوالکام اسنپدراگون X55 است که اگرچه این روزها دیگر آنچنان پرچم‌دار نیست ولی باز یکی از بهترین تراشه‌های مودم ۵G کوالکام است.

از نظر باندهای فرکانسی هم مودم بیرونی زد تی ای وضعیت بهتری دارد؛ اگرچه مودم هواوی ۵۳۶۸ نیز تمام باندهای رادیویی مورد نیاز در ایران از جمله باند ۱ و ۳ و ۷ روی ۴G FDD و باند ۴۲ و ۴۳ روی ۴G TDD و باند n78 روی ۵G را دارد.

اما آیا این مشخصات برتر، باعث گیرندگی و سرعت بیشتر می‌شوند؟

برنده: مودم زد تی ای MC7010

شرایط آنتن‌دهی و گیرندگی سیگنال

تقریبا همه افرادی که از هر مودم هواوی N5368 و زد تی ای MC7010 استفاده کردند؛ اعتراف می‌کنند گیرندگی N5368X Max بهتر است اما چرا؟

علاوه بر اینکه مودم ۵۳۶۸ دارای آنتن‌های ۵G و ۴G بیشتری است که تقریبا تمام بدنه استوانه‌ای مودم را پوشش دادند؛ گین یا قدرت آنتن‌ها نیز بالا است و همین موضوع، چیزی است که یک کاربر ایرانی نیاز دارد.

قدرت خروجی انتقال آنتن‌های LTE مودم هواوی به ۲۳ دسی بل می‌رسد و روی ۵G SA برابر با ۲۶ دسی بل و ۵G NSA مساوی با ۲۳ دسی بل است.

قدرت انتقال آنتن‌های وای فای ۵ گیگاهرتز این مودم فضای باز نیز ۱۴ دسی بل و باند ۲.۴ گیگاهرتز برابر با ۱۶ دسی بل است.

شما با این قدرت آنتن‌ها، می‌توانید در هر نقطه‌ای از ایران، کل سیگنال‌های رادیویی را دریافت و اینترنت تضمین شده‌ای داشته باشید.

برنده: مودم هواوی N5368X Max

مودم روتر یا مودم با روتر

مسئله مهم دیگری که باید درباره تفاوت مودم‌های هواوی ۵۳۶۸ و زد تی ای ۷۰۱۰ گفت؛ مسئله محل نصب و استفاده آن‌ها است.

مودم ۵G CPE N5368X هواوی یک مودم روتر است که در اصل برای فضای باز طراحی شده ولی در داخل خانه نیز قابل استفاده است و می‌شود مستقیم به وای فای آن وصل شد یا یک روتر جداگانه بش وصل کرد.

اما مودم ZTE Netbox MC7010 دارای یک مودم جداگانه است که حتما باید بیرون از ساختمان نصب شود و یک روتر MF269 برای داخل خانه است.

پس، شما قطعا نیاز به کابل‌کشی دارید و نصب و راه‌اندازی آن سخت‌تر از مودم هواوی ۵۳۶۸ ایکس مکس است.

خیلی از مردم دوست دارند یک مودم بخرند؛ سیم کارت روش بیندازید؛ به برق وصل کنند و اینترنت داشته باشند؛ بدون هیچ‌گونه نصب و راه‌اندازی و دردسرهای کابل‌کشی و موقعیت‌یابی!

برنده: مودم هواوی N5368X Max

درگاه‌ها و امکانات جانبی

به نظر می‌رسد در این بخش، هر مودم شرایط یکسانی دارند و یک مزیت و یک عیب داشته باشند.

مودم هواوی دارای دو درگاه اترنت است ولی در این سو مودم ZTE دارای یک روتر با درگاه‌های اترنت بیشتر و یک اترنت روی خود بدنه بیرونی است. یک درگاه USB-C هم دارد که بیشتر برای تنظیمات خود مودم است.

هر دو مودم از اترنت PoE پشتیبانی می‌کنند و نسبت به آب و گرد و غبار، دارای استاندارد IP56 هستند که نسبتا برای یک مودم پذیرفتی است.

البته، مودم ZTE دارای یک درگاه اترنت ۲.۵ گیگابیتی است که روی کاغذ سریع‌تر از درگاه اترنت مودم هواوی است ولی عملا در ایران تفاوتی ایجاد نمی‌کند.

برنده: هیچ‌کدام

پنل کاربری و امکانات جانبی

هر دو مودم در پنل کاربری، شرایط خوبی دارند. ضمن اینکه می‌توانید از قابلیت‌هایی مانند قفل باند و قفل دکل و مدیریت APN استفاده کنید؛ قادر به نصب VPN L2TP و VPN PPTP هستید.

فقط باید توجه کنید که حتما این مودم‌ها، به‌ویژه مودم هواوی را با فریم‌ویر اصل خود این شرکت بگیرید و نه فریم‌ویر شرکتی اپراتورهای حوزه خلیج فارس که معمولا دارای باگ‌های زیادی هستند.

می‌شود تفاوت‌هایی هر پنل کاربری مدیریتی هر مودم یافت که در دیگری نیست ولی برتری و مزیت بزرگی ایجاد نمی‌کنند.

جز اینکه بگوییم حرفه‌ای‌ها با پنل‌های مودم‌های هواوی، احساس راحتی بیشتری دارند و می‌توانند انواع اسکریپت‌ها یا اپ‌ها را نصب و استفاده کنند تا مدیریت بیشتری روی مودم و باندها داشته باشند.

برنده: هر دو مودم

قیمت

این روزها هر دو مودم در یک بازه قیمتی هستند و شاید مودم ZTE MC7010 کمی گران‌تر باشد.

غالب فروشگاه‌ها این مودم‌ها را با قیمت ۱۴ الی ۱۵ میلیون تومان عرضه کردند و بعد تخفیف‌هایی داده و مثلا ۱۳.۵ میلیون تومان یا ۱۲.۸ میلیون تومان می‌فروشند.

همه فروشگاه‌ها این‌طور نیستند و برخی‌ها مودم MC7010 را حتی با قیمت ۱۷ میلیون تومان هم می‌فروشند.

به هر حال به نظر ما، پارامتر قیمت زیاد روی تصمیم به خرید هریک، تاثیرگذار نیست. فردی که تصمیم گرفته یک مودم اوت دور ۵G خریداری کند و ۱۳ میلیون تومان پول بدهد؛ قطعا حاضر است ۱ میلیون تومان بیشتر هم برای خرید مودم بهتر، خرج کند.

برنده: هیچ‌کدام

سرانجام هواوی N5368X Max یا زد تی ای MC7010؟

انتخاب افرادی که دنبال گیرندگی سیگنال بیشتر و بهبود کیفیت آنتن‌دهی مودم در خانه هستند و همین‌طور خوره‌های مودم، قطعا هواوی N5368X 5G CPE MAX است.

تست‌های زیادی که از این دو مودم روی اینترنت یافت می‌شود نیز به این نکته صحه گذاشته و قابلیت سفارشی‌سازی پنل کاربری و تنظیمات آن، باعث می‌شود سرعت بیشتری داشته باشند.

اما براساس مشخصات بخواهید خرید کنید؛ مودم ZTE MC7010 سرتر و به‌روزتر است و برای کاربران عادی، هیچ چیزی از مودم N5368x کم ندارد.

حالا شما بگویید، انتخاب‌تان هواوی N5368X Max یا زد تی ای MC7010 است؟

مقایسه‌های بیشتری بخوانید:


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

میثاق محمدی‌زاده

دانش‌آموخته رشته کامپیوتر و علاقه‌مند ادبیات و فناوری؛ بیش از ۲۰ سال در نشریات و سایت‌های مختلف خبری و فناوری ایران نوشتم و هنوز تشنه یادگیری هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا