فناوری

چرا برخی مودم‌های آنلاک در خارج از ایران کار نمی‌کنند؟

برخی کاربران مودم‌های عمدتا همراه خود را به خارج از کشور برده و آن‌جا هم استفاده می‌کنند.

در این میان، گاهی اوقات یک مودم اصلا به شبکه موبایل کشور مقصد وصل نمی‌شود در صورتی که در ایران کاملا وصل شده و مشکل خاصی نداشته است.

داریم درباره مودم‌های انلاک صحبت می‌کنیم که قاعدتا باید در هر کشوری و با هر سیم‌کارتی کار کنند و مشکلی از بابت اتصال به یک اینترنت و شبکه موبایل خاص نداشته باشند.

دو احتمال برای کار نکردن مودم‌ها در خارج از ایران وجود دارد:

عدم پشتیبانی از باندهای رادیویی اپراتور موبایل

نخست، برخی از کشورها به‌ویژه کشورهای اروپایی و سردمدار آن‌ها کشور انگلیس، فقط از چندین باند رادیویی ۴G LTE پشتیبانی کرده و مانند ایران همه باندهای رادیویی موجود برای این شبکه‌های موبایل را دارا نیستند.

به همین دلیل، شاهدیم که سازندگان مودم‌ها و روترها، همیشه برای اروپا نسخه‌های ویژه‌ای از محصولات خود را تهیه می‌کنند.

ممکن است مودمی که وارد ایران شده است؛ فقط از یک سری باندهای رادیویی پشتیبانی کرده که در کشور مقصد روی آن باندها سرویس ارائه نمی‌شود. باید در این شرایط، با اپراتور تماس گرفت و دقیقا پرسید روی کدام باندها سرویس می‌دهند و مودم باید روی کدام باند تنظیم شود.

تنظیمات اشتباه روی باند رادیویی

احتمال دوم، قفل شدن تنظیمات مودم روی یک باند رادیویی است. برخی مودم‌ها، در پنل مدیریتی خود تنظیماتی دارند که اجازه می‌دهد مودم روی یک باند رادیویی خاصی قفل شود. دلایل زیادی برای این قضیه هست.

مثلا، مودم برای کشور و اپراتور خاصی ساخته شده و مطابق با مشخصات سرویس آن اپراتور، تنظیمات پیش‌فرض مودم روی باند رادیویی خاصی قرار گرفته است. بعد این مودم وارد ایران شده و چون اپراتورهای موبایل ایران روی همان باندها هم سرویس دادند؛ مشکلی ایجاد نشده ولی در کشور دیگری و با سیم‌کارت و اپراتور دیگری، مودم به شبکه موبایل وصل نمی‌شود.

در این مواقع، ریست کارخانه مودم بهترین راه‌حل است. پیشنهاد بعدی، مراجعه به پنل مدیریتی مودم و تنظیمات شبکه موبایل است. اگر گزینه‌ای هست که در آن باید باندهای رادیویی اپراتور مشخص و تعریف شوند؛ باید روی باندهایی قرار دهید که اپراتور شما در خارج از کشور گفته است.

برخی اپراتورها تنظیمات خاصی برای کاربران موبایل خود دارند و شما باید هنگام خرید سیم‌کارت و سرویس اینترنت موبایل، این تنظیمات را گرفته باشید تا بتوانید هم در گوشی موبایل و هم در مودم اعمال کنید.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا