فناوری

همه‌چیز آن چیزی که باید درباره سیم کارت دانش آموزی بدانید: سیم کارت دانش آموزی خوب است یا بد؟

سیم‌کارت شاد، سیم‌کارت انارستان، سیم‌کارت کوشا، سیم‌کارت کودکان و ... بخریم یا نخریم؟

احتمالا شما هم خبرهایی درباره سیم‌کارت‌های دانش‌آموزی خواندید و اگر یک پدر یا مادر هستید و فرزند کودک یا دانش‌آموز دارید؛ درباره سیم کارت‌های دانش آموزی تحقیق کردید و به نام‌هایی مانند سیم کارت شاد، سیم کارت انارستان، سیم کارت کوشا، سیم کارت رایگان دانش آموزان و … برخوردید.

بسیاری از والدین دقیقا نمی‌دانند سیم کارت دانش آموزی چیست و چه مزایا یا معایبی دارد؟

آیا باید حتما برای فرزند خود سیم کارت دانش آموزی تهیه کنیم؟

آیا اگر سیم کارت دانش آموزی نخریم؛ استفاده از اپلیکیشن شاد رایگان نخواهد بود و اینترنت شاد هزینه دارد؟

آیا با سیم کارت دانش آموزی می‌توان تماس گرفت یا پیامک زد یا وارد هر سایتی شد؟

سیم کارت دانش آموزی روی هر گوشی موبایل یا تبلت کار می‌کند؟ روی اندروید یا iOS چطور؟

هزینه‌های خرید و تهیه یک سیم کارت دانش آموزی چقدر است؟

و ده‌ها پرسش دیگر از این دست برای والدین مطرح است و مانند بسیاری از چیزهایی که در ایران داریم؛ هیچ مرجع و منبع مشخصی برای پاسخ‌گویی به این پرسش‌ها وجود ندارد و بازار شایعات و البته کلاه‌برداری و فروش غیرقانونی داغ است.

سیم کارت دانش آموزی

در یک مقطعی، این‌طور در اینترنت و همین‌طور پیامک‌ها شایعه شد که اپلیکیشن شاد فقط با سیم کارت دانش آموزی کار می‌کند یا اینترنت سیم کارت دانش آموزی کاملا رایگان است یا اگر می‌خواهید فرزند شما از آموزش مجازی و آنلاین استفاده کند؛ فقط با سیم کارت دانش آموزی یا سیم کارت شاد می‌تواند وصل بشود.

شایعاتی که همگی دروغ بوده و فقط برای سودجویی از بازار آشفته آموزش آنلاین و مجازی و راه دور در دوران کرونا منتشر شدند.

بنا به درخواست چندین کاربر عزیز سایت شبکه‌چی، امروز در این مطلب می‌خواهیم درباره همه‌چیز سیم کارت‌های دانش آموزی صحبت کنیم؛ از سیم کارت انارستان تا سیم کارت کوشا و هر سیم کارت دیگری و اینکه اصلا این سیم کارت‌ها چه ویژگی‌هایی دارند و چرا باید برای دانش آموز خریداری شوند و اصلا آیا حتما باید یک دانش آموز سیم کارت مخصوص به خودش را داشته باشد و مسایل دیگری که شاید برای برخی از والدین مطرح است.

سیم کارت دانش آموزی چیست؟

سیم کارت دانش آموزی، سیم‌کارتی مشابه همه سیم‌کارت‌های تلفن همراه است ولی برای کودکان و نوجوانان (سنین ۶ تا ۱۸ سال) عرضه شده و دارای محدودیت‌ها و ویژگی‌هایی است که نیازهای کودک و دانش آموز را پوشش بدهد ولی از آن‌ها در برابر آسیب‌های فضای مجازی و اینترنت و موبایل جلوگیری کند.

سیم کارت دانش آموزی

هر اپراتور موبایل، سیم کارتی مخصوص دانش آموزان و با یک نام و برند وارد بازار کرده است. همراه اول سیم کارت انارستان را مخصوص دانش آموزان داده است. ایرانسل سیم کارت کوشا و رایتل و شاتل هم سیم‌کارت‌های مخصوص خودشان برای دانش‌آموزان را ارائه کردند.

در این میان، سیم‌کارت انارستان معروف‌تر از سایر سیم‌کارت‌ها است و احتمالا درباره‌اش بیشتر شنیده‌اید. سیم‌کارت انارستان دقیقا مانند سیم‌کارت‌های معمولی دارای یک شماره تلفن موبایل با سرشماره ۰۹۹۴ است و شما باید سیم‌کارت را تهیه و روی گوشی کودک یا دانش آموز قرار دهید تا شروع به کار کند.

آیا سیم کارت شاد داریم؟

هیچ سیم‌کارتی به عنوان سیم‌کارت شاد یا سیم‌کارت مخصوص شاد یا سیم‌کارتی برای استفاده رایگان از شاد نداریم و هیچ اپراتوری یا وزارت ارتباطات یا وزارت آموزش و پرورش چنین سیم‌کارتی ارائه نداده است. بنابراین، گول تبلیغات فریبنده برخی از سایت‌ها را نخورید.

اگر در یک سایت هم سیم کارت شاد به فروش می‌رسد؛ همان سیم‌کارت انارستان همراه اول یا سیم‌کارت کوشا ایرانسل یا سیم‌کارت دانش آموزی اپراتورهای موبایل دیگر است.

اصولا برای استفاده از شاد نیازی به سیم‌کارت خاصی نیست و با هر سیم‌کارتی، حتی سیم‌کارتی غیر دانش آموزی می‌توانید به شاد با اینترنت رایگان وصل شوید. اینترنت همه اپراتورها برای برنامه شاد رایگان است و ارتباطی به سیم‌کارت و نوع اپراتور و دستگاه گوشی شما ندارد.

آیا اینترنت شاد برای سیم کارت دانش آموزی رایگان است؟

بله؛ گفتیم که اینترنت شاد ارتباطی به سیم کارت یا اپراتور موبایل ندارد. شما با هر نوع اینترنت یا سیم کارتی اعم از دانش آموزی یا نوجوانان یا دائمی و اعتباری و حتی با دستگاهی بدون سیم کارت و تنها با وای‌فای وارد شاد شوید؛ ترافیک اینترنت رایگان است.

پس، برای استفاده از شاد حتما نیازی به سیم کارت دانش آموزی نیست!

آیا با سیم کارت دانش آموزی می‌توان تماس گرفت و پیامک فرستاد؟

دقیقا یکی از مزایا و موارد مصرف سیم کارت دانش آموزی، گرفتن تماس تلفنی و ارسال پیامک با دستگاه گوشی موبایل یا تبلتی است که سیم کارت دانش آموزی روی آن قرار گرفته است.

شما با هر سیم کارت دانش آموزی می‌توانید مانند سیم کارت‌های معمولی تلفنی صحبت کنید یا پیامک بفرستید ولی تعداد شماره‌های مخاطبین سیم کارت محدود شده است تا دانش آموزان گرفتار شماره‌های ناشناس نشوند!

سیم کارت دانش آموزی

سیم کارت دانش آموزی انارستان دقیقا همانند سیم کارت اعتباری همراه اول است و دارای یک بسته خوش‌آمدگویی ابتدایی برای مکالمه و پیامک است و پس از آن می‌توانید سیم کارت را شارژ کنید.

آیا با سیم کارت دانش آموزی می‌توان به اینترنت وصل شد و از شبکه‌های اجتماعی استفاده کرد؟

باز هم مانند سیم‌کارت‌های معمولی باید برای سیم کارت دانش آموزی، بسته اینترنت بخرید و می‌توانید به وب‌سایت‌های مجاز یا اصطلاحا در وایت لیست و شبکه‌های اجتماعی که فیلتر نشدند؛ وصل شوید.

سیم کارت دانش آموزی

پس، این حرف که سیم‌کارت‌های دانش‌آموزی به اینترنت وصل نمی‌شوند یا هر وب‌سایتی را باز نمی‌کنند؛ کاملا اشتباه است و می‌توانند وب‌سایت‌های مورد نیاز دانش آموزان را باز کرده یا وارد شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های مناسب دانش آموزان شود.

اتفاقا، مزیت سیم کارت دانش آموزی همین است که حضور دانش آموز در فضای مجازی کنترل شده و مدیریت شده است و نمی‌تواند وارد هر سایت نامناسب یا برنامه و بازی آسیب‌زا شود.

آیا اینترنت سیم کارت دانش آموزی ارزان‌تر یا رایگان است؟

در ابتدا، وقتی یک سیم کارت دانش آموزی تهیه می‌کنید و می‌خواهید از آن استفاده کنید؛ اپراتورها یک بسته اینترنت ماهیانه یا سه ماهه رایگان (بسته خوش‌آمدگویی) به شما می‌دهند ولی بعد از پایان یافتن آن، باید بسته اینترنت خریداری کنید.

بسته‌های اینترنت مخصوص سیم کارت‌های دانش آموزی از ۲۰ تا ۵۰ درصد ارزان‌تر از بسته‌های اینترنت معمولی هستند. سیم کارت دانش آموزی همانند سیم‌کارت‌های معمولی می‌توانند به شبکه‌های ۴G و ۴.۵G وصل شوند و همان سرعت اینترنت موبایل معمولی بزرگ‌سالان را دارند.

چگونه برای سیم کارت دانش آموزی بسته اینترنت و مکالمه بخریم؟

برخی پدرها و مادرها از ترس اینکه نتوانند برای یک سیم کارت کودک یا نوجوان اینترنت خریداری کنند؛ سراغ این سیم کارت‌ها نمی‌روند ولی خرید بسته اینترنت یا بسته مکالمه برای سیم‌کارت دانش‌اموزی دقیقا همانند خرید بسته اینترنت و بسته مکالمه برای سیم‌کارت اعتباری است.

سیم کارت دانش آموزی

شما می‌توانید با کدهای دستوری USSD یا به طور آنلاین و رفتن به وب‌سایت همراه اول و ایرانسل و رایتل و شاتل یا وب‌سایت مربوط به سیم‌کارت انارستان، انواع بسته‌های اینترنت و مکالمه و پیامک را خریداری کنید و هیچ‌گونه مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

آیا امکان تبدیل سیم‌کارت دانش‌آموزی به سیم‌کارت اعتباری معمولی وجود دارد؟

سوالی که برای بسیاری از دانش آموزان یا والدین مطرح است؛ پس از اینکه یک دانش آموز وارد ۱۸ سالگی شد؛ می‌توان سیم‌کارت دانش آموزی با همان سرشماره و شماره تلفن موبایل را به سیم کارت اعتباری معمولی تبدیل کرد؟

جواب این سوال مثبت است و همه اپراتورها اجازه می دهند که یک سیم‌کارت دانش آموزی با شماره خاص پس از مدتی به سیم کارت اعتباری تبدیل شود و همه ویژگی‌ها و مشخصات یک سیم کارت اعتباری را داشته باشد.

از کجا باید سیم‌کارت دانش آموزی را تهیه کرد؟

بهتر است برای تهیه سیم کارت دانش آموزی به سایت‌ها و فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید.

برای تهیه سیم کارت دانش آموزی انارستان می‌توانید کارت ملی دانش آموز یا کودک خود را به یکی از نمایندگی‌های مشترکین همراه اول ببرید و یک سیم‌کارت دانش آموزی بگیرید یا از روی سایت انارستان و سایت همراه اول این سیم کارت را سفارش بدهید.

سیم کارت دانش آموزی

برای تهیه سیم کارت دانش آموزی کوشا ایرانسل باز هم می‌توانید به نمایندگی‌های ایرانسل در شهر خود مراجعه کنید یا از سایت ایرانسل اقدام به سفارش سیم‌کارت کوش کنید.

سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های زیادی از بازار آشفته ایران درباره سیم‌کارت‌ها سوءاستفاده کرده و می‌خواهید با هزینه زیاد یا شرایط خاص به شما سیم کارت دانش آموزی بفروشند. توصیه اکید می‌کنیم که سیم کارت دانش آموزی را فقط از نمایندگی‌های اپراتورها یا وب سایت آن‌ها تهیه کنید.

هزینه سیم‌کارت دانش آموزی چقدر است؟

اپراتورها سیم کارت دانش آموزی را رایگان یا با هزینه‌ای بسیار ناچیز به دانش آموزان می‌دهند. مثلا، سیم‌کارت کوشا ایرانسل با قابلیت انتخاب شماره تلفن و ۱.۵ گیگابایت اینترنت رایگان و ۱۰۰ دقیقه تماس ایرانسلی و ۴ گیگابایت اینترنت رایگان ۷ روزه، فقط ۲۰ هزار تومان است که در برخی مواقع نیز با ۵۰ درصد تخفیف به قیمت ۱۰ هزار تومان به فروش می‌رود.

سیم کارت دانش آموزی

سیم‌کارت کودک و نوجوانان اعتباری همراه اول یا همان انارستان نیز رایگان به دانش آموز تعلق می‌گیرد. دیگر اپراتورها هم سیم کارت دانش آموزی را رایگان یا با هزینه‌ای بسیار پایین می‌دهند و این‌طور نیست که شما ۵۰ هزار تومان یا ۱۰۰ هزار تومان برای خرید یک سیم‌کارت دانش آموزی و سیم کارت نوجوانان هزینه کنید.

معایب سیم کارت دانش آموزی چیست؟

همان‌طور که گفته شد؛ برای مصون ماندن دانش آموز از آسیب‌های فضای مجازی یا باز کردن سایت‌های نامناسب و ورود به شبکه‌های اجتماعی نامناسب، برخی محدودیت‌ها روی این سیم کارت‌ها اعمال شده است.

سیم‌کارت انارستان دارای یک وایت لیست از سایت‌های مفید و مناسب دانش آموزان است و اجازه نمی‌دهد هر وب‌سایت با اینترنت سیم کارت دانش آموزی باز شود.

سیم کارت کوشای ایرانسل در ابتدا دارای اینترنت داخلی است و اگر والدین بخواهید می‌توانند اینترنت بین الملل را برای آن فعال کنند.

بسیاری از والدین با این محدودیت‌ها موافق هستند ولی آن دسته از والدینی که تصور می‌کنند یک دانش آموز باید کاملا به هر چیزی دسترسی داشته باشد؛ بهتر است همان سیم کارت دائمی یا اعتباری اپراتورهای موبایل را خریداری کرده و سراغ سیم‌کارت دانش آموزی نیاید.

سیم کارت‌های دانش آموزی چه مزایای خاصی نسبت به سیم کارت معمولی دارند؟

علاوه بر اینترنت ارزان‌تر یا بسته‌های اینترنت و مکالمه مناسب دآنش‌اموزان؛ معمولا اپراتورها سرویس‌هایی هم ویژه کودکان و نوجوانان ارائه می‌کنند.

سیم کارت دانش آموزی

مثلا، سیم‌کارت انارستان همراه اول امکان مشاوره رایگان دانش آموزی، کتابخانه دیجیتال، فروشگاه محتوای درسی، آزمون آنلاین، مشاوره هوشمند تلفنی و سرویس‌های دیگری در اختیار دانش آموز قرار می‌دهد.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا