۵ روتر بی‌سیم برای تقویت وای‌فای مودم TF-i60

مودم روتر ایرانسل TF-i60 (هواوی B612) از وای‌فای دو بانده پشتیبانی می‌کند ولی قدرت چندان جالبی ندارد و نمی‌تواند سرعت اینترنت روی شبکه‌های 4.5G یا TD-LTE را بی‌سیم به دستگاه‌های دیگر برساند.

کاربران زیادی از دست وای‌فای مودم‌ معروف این روزهای بازار ایران شاکی هستند و اگرچه پول نسبتا زیادی بابت خرید آن پرداختند ولی نمی‌توانند با کمی دور شدن از آن، یک وای‌فای خوب را تجربه کنند.

پس، به ناچار سراغ راه‌حل‌هایی برای تقویت وای‌فای می‌گردند که خرید یک روتر بی‌سیم سازگار و مناسب با آن می‌تواند راه‌کاری مفید و پر هزینه باشد. چون قطعا کاربران نمی‌خواهند یک روتر در رده همان روتر مودم TF-i60 بخرند و باید به فکر روترهای بی‌سیم قدرتمند و مناسب‌تری در بازار باشند.

انتخاب‌های ما در بازار ایران، این ۵ روتر بی‌سیم زیر هستند. با قیمت‌ها و رده‌های مختلفی تا هر کاربر براساس نیازش، متراژ خانه و البته بودجه‌ای که در نظر گرفته، یک روتر را انتخاب کند:

۱- دی‌لینک DIR-822: ارزان و به صرفه

اگر نمی‌خواهید پول زیادی برای خرید یک روتر جداگانه کنار مودم ایرانسل TF-i60 بدهید و هدف شما فقط مصارف خانگی و محدود است؛ زیر یک میلیون تومان فقط می‌توانیم دو الی سه نمونه روتر دی‌لینک را پیشنهاد بدهیم که DIR-822 انتخاب ما است.

این روتر در رده AC1200 است تا حداقل روی هر دو فرکانس رادیویی یک سرعت بی‌سیم خوب داشته باشید. چهار آنتن خارجی دارد و راه‌اندازی آن سریع است. ۴ درگاه LAN هم دارد تا بتوانید دستگاه‌های دیگری به روتر متصل کنید.

قیمت روتر دی‌لینک DIR-822 در بازار ایران حدود ۵۰۰ هزار تومان است.

 

۲- تی‌پی‌لینک Archer C7: ایده‌آل کاربران خانگی

اگر روتری سریع‌تر، قوی‌تر و بهتر از دی‌لینک DIR-822 برای خانه می‌خواهید؛ Archer C7 پیشنهاد خرید خوبی است. این روتر در رده AC1750 است؛ یعنی سرعت ۱.۳ گیگابیت روی فرکانس ۵ گیگاهرتز و ۴۵۰ مگابیت روی فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز.

آنتن‌های خارجی آن قدرتی ۵ دسی‌بل دارند و ضمن داشتن ۴ درگاه LAN و ۱ درگاه WAN گیگابیتی، دارای ۲ درگاه USB 2.0 هم هست. این روتر در ایران قیمتی حدود ۱.۲۰۰ تا ۱.۳۰۰ میلیون تومان دارد و به نسبت قیمت‌اش برای کاربران خانگی ایده‌آل است.

۳- ایسوس RT-AC68U: بازی، ویدیو و همه‌چیز

اگر گیمر هستید؛ دایم استریم ویدیو دارید؛ در خانه آپارتمانی بزرگی زندگی می‌کنید و نیازی به روتری بسیار قوی و کاملا به‌روز و مدرن دارید؛ پیشنهاد ما خرید ایسوس RT-AC68U است. قیمت این روتر نزدیک به ۳ میلیون تومان است.

با این قیمت روترهای بی‌سیم قوی زیادی در بازار هست. خود ایسوس چندین مدل روتر بی‌سیم در این محدوده قیمتی دارد و البته شرکت‌های لینک‌سیس، تی‌پی‌لینک، دی‌لینک و بقیه هم روترهای قابل توجهی دارند.

اما ایسوس RT-AC68U برای گیمینگ و استریم ویدیو بهینه‌سازی شده است. در رده AC1900 است ولی امکانات نرم‌افزاری که به شما ارایه می‌دهد قابل مقایسه با روترهای دیگر نیست. 

۴- لینک‌سیس WRT3200ACM: کسب‌وکارها و حرفه‌ای‌ها

در حالی که برای انتخاب روتر رده بالا، کاری سختی داریم ولی ترجیح ما روتر WRT3200ACM لینک‌سیس است چون دو سال متوالی جزو بهترین روترهای بی‌سیم بازار بوده است و امکانات بسیار گسترده‌ای برای شرکت‌های کوچک و کسب‌وکارهای متوسط دارد.

یک روتر با سرعت ۲۶۰۰ مگابیت در فرکانس ۵ گیگاهرتز و ۶۰۰ مگابیت در فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز همراه با پشتیبانی از باند ۱۶۰ هرتز و MU-MIMO.

۵ درگاه LAN و WAN یک گیگابیتی با یک درگاه USB 3.0 و درگاه ترکیبی eSATA/USB 2.0 برای مصارف مختلف. پردازنده ۲ هسته‌ای ۱.۸ گیگاهرتزی و فهرستی بلند بالا از امکانات نرم‌افزاری برای مدیریت پهنای‌باند، ترافیک، کاربران، آدرس‌های IP و MAC …

۵- تی‌پی‌لینک Deco M5: راه‌کار مش وای‌فای برای ساختمان‌های بزرگ

گاهی اوقات کاربران دنبال راه‌کاری برای پوشش وای‌فای قوی در ساختمان‌های بزرگ ۳۰۰ مترمربعی به بالا هستند. خوب، در این متراژ‌ها نه تنها وای‌فای مودم TF-i60 جوابگو نیست که هر روتر بی‌سیم دیگری بخرید و چند میلیون تومان پول هزینه کنید؛ باز هم مشکل خواهید داشت.

در اینجا باید سراغ روترهای مش وای‌فای رفت تا بتوان در هر بخش از خانه یک نود وای‌فای کار گذاشت. یک نود به مودم TF-i60 وصل می‌شود و نودهای دیگر در فاصله‌ای دور ولی منطقی از مودم و روتر قرار می‌گیرند تا همه خانه زیر پوشش وای‌فای برود.

در بازار ایران روترهای مش وای‌فای زیادی نیست و اگر هم باشد، قیمت‌های بسیار بالایی دارند. در این میان، می‌توان به روتر مش وای‌فای تی‌پی‌لینک Deco M5 اشاره کرد که در رده AC1300 بوده و بسته آن سه روتر دارد.

این روترها از ۲ درگاه LAN و ۴ آنتن استفاده می‌کنند و کیفیت خوبی از خود نشان دادند.