۵ روش تقویت وای‌فای مودم ایرانسل TF-i60

مودم ایرانسل TF-i60 یا هواوی B612 در بخش سرعت اینترنت ۴G و TD-LTE کیفیت رضایت‌بخشی دارد.

از حداکثر سرعت دانلود ۳۰۰ مگابیت روی ۴G و ۱۵۰ مگابیت روی TD-LTE پشتیبانی می‌کند و در رده LTE Cat6 است.

اما غالب کاربران از وای‌فای این مودم راضی نیستند. تراشه وای‌فای مودم TF-i60 ضعیف است و اگرچه از وای‌فای دو بانده پشتیبانی می‌کند ولی به علت نداشتن آنتن خارجی برای وای‌فای و قدیمی بودن استاندارد وای‌فای، سرعت بسیار پایینی در اتصال‌های بی‌سیم دریافت می‌شود.

چرا مودم ایرانسل TF-i۶۰ آنتن نمی‌دهد + راه‌حل

در برخی اوقات، شاید انتن‌دهی و گیرندگی خود مودم خوب است ولی چون سرعت وای‌فای پایینی دارد؛ سرعت دانلود کاربران به چند مگابیت می‌رسد و تصور می‌کنند سرعت اینترنت پایین است یا مودم به درد بخوری نیست.

کافی است بخواهید مودم را در یک آپارتمان بالای ۱۰۰ متر استفاده کنید یا چندین نفر با چندین دستگاه به مودم وصل شوند؛ دیگر باید قید داشتن یک اینترنت روان را بزنید.

در حالی که نمی‌توانیم مودم TD-LTE جایگزینی برای مودم ایرانسل TF-i60 و هواوی B612 پیشنهاد بدهیم؛ چگونه باید مشکل وای‌فای را حل کنیم؟ ۵ راه‌حل و پیشنهاد ما را بخوانید و به انتخاب خودتان یکی را تست بزنید:

 

۵ راه‌حل برای تقویت وای‌فای مودم TF-i60

۱- روتر بی‌سیم دو بانده استفاده کنید

بهترین پیشنهاد این است که یک روتر بی‌سیم دو بانده خوب در رده AC1200 و بالاتری بخرید و از طریق پورت LAN به مودم ایرانسل Tf-i60 وصل کنید.

وای‌فای مودم را خاموش کرده و به وای‌فای روتر بی‌سیم وصل شوید. این راه‌حل به شما کمک می‌کند سرعت وای‌فای و اینترنت بالاتری داشته باشید و بتوانید در فاصله‌های دور از مودم هم از یک اینترنت روان و خوب سود ببرید.

روترهای زیادی در بازار هست که می‌توانند در کنار مودم tf-i60 یک وای‌فای خوب برایتان بسازند. نیازی نیست که حتما مودم چند میلیون تومانی بخرید. برخی مودم‌های دو بانده با قیمت یک میلیون تومان کارایی خوبی دارند.

اگر نمی‌دانید چه روتری برای شما مناسب است؛ در مطلب «۵ روتر بی‌سیم برای تقویت وای‌فای مودم TF-i۶۰» چند پیشنهاد دادیم.

۲- تقویت‌کننده وای‌فای استفاده کنید

اگر می‌خواهید وای‌فای قوی در سراسر خانه داشته باشید؛ یک روتر بی‌سیم کنار دست مودم TF-i60 بگذارید.

ولی اگر می‌خواهید فقط در اتاق خودتان یا یک نقطه از خانه وای‌فای بهتری استفاده کنید؛ سراغ اکستندرها و تقویت‌کننده‌های وای‌فای بروید تا هزینه کمتری هم پرداخت کرده باشید.

خیلی ساده، یک اکستندر وای‌فای بخرید و کنار میز کارتان نصب کنید و روی وای‌فای مودم تنظیم کنید تا امواج رادیویی تقویت شده‌ای دریافت کنید.

۳- با کابل شبکه به مودم وصل شوید

گاهی اوقات تصور می‌کنیم سرعت وای‌فای با سرعت کابل برابر یا نزدیک به هم است. اتصال با کابل شبکه به مودم گاهی اوقات تا دو برابر سرعت اینترنت شما را افزایش می‌دهد.

سعی کنید مودم را جایی قرار دهید که بهترین آنتن‌دهی را داشته باشد و بعد کامپیوتر یا لپ‌تاپی که باید اینترنت سریعی داشته باشد را با کابل شبکه به مودم وصل کنید. خوش‌بختانه، مودم هواوی B612 چهار درگاه LAN صد مگابیتی دارد.

۴- به وای‌فای باند ۵ گیگاهرتز وصل شوید

راه‌حل دیگر این است که به جای وصل شدن به وای‌فای باند ۲.۴ گیگاهرتز که سرعت پایینی دارد و باندهای آن عمدتا شلوغ و با تداخل همراه هستند؛ به باند ۵ گیگاهرتز وصل شوید.

من در یک آزمایش کاملا واقعی نشان دادم سرعت اینترنت روی باند ۵ گیگاهرتز می‌تواند تا ۸۶ درصد بیشتر از وای‌فای ۲.۴ گیگاهرتز باشد. مطلب زیر را نگاهی بیندازید:

یک آزمایش: تفاوت واقعی سرعت اینترنت در وای‌فای باند ۵ گیگاهرتز با ۲.۴ گیگاهرتز چقدر است؟

هرچقدر سرعت اینترنت شما کند است؛ وقتی به باند ۵ گیگاهرتز وصل شوید باز بهتر خواهد شد و گاهی اوقات واقعا مشکل را رفع می‌کند.

۵- یک مودم روتر یا روتر قدیمی را تقویت‌کننده وای‌فای کنید

آخرین راه‌حل برای افرادی است که یک روتر بی‌سیم یا مودم روتر ADSL قدیمی در خانه دارند و حالا یک مودم TF-i60 یا B612 خریداری کردند. 

روتر یا مودم قدیمی را دور نیندازید یا با قیمت بسیار پایین در سایت دیوار نفروشید؛ بلکه آن را به یک تقویت‌کننده وای‌فای تبدیل کرده تا از مودم و اینترنت جدید لذت بیشتری ببرید.

چگونه باید یک روتر یا مودم قدیمی را به تقویت‌کننده وای‌فای تبدیل کنیم؟ پیشنهاد می‌کنم راهنمای گام به گام زیر را بخوانید:

چگونه روتر دوم یا قدیمی را به یک تقویت‌کننده وای‌فای تبدیل کنیم؟