راهنمای خرید

۵ مودم TD-LTE برتر بازار ایران

در اینترنت TD-LTE صحبت از انتخاب مودم چندان حرف درستی نیست. چون شرکت‌های سرویس‌دهنده تعیین می‌کنند کاربر چه مودم یا مودم‌هایی داشته باشد.

برخی از سرویس‌دهنده‌ها فقط یک مودم لاک شده به شما پیشنهاد داده و باید همان را انتخاب و خریداری کنید. شرکت‌هایی مانند ایرانسل هم چند مدل محدود مودم TD-LTE وارد ایران کردند و شما باید یکی از آن‌ها را بخرید.

غالب مودم‌های تی‌دی‌ال‌تی مشابه هم و دارای ویژگی‌ها و امکانات یکسانی هستند و فقط برای ایجاد تنوع مصنوعی وارد بازار شدند. در واقع، هیچ فرقی نمی‌کند مثلا شما مودم TK-2510 یا TK2510 Plus یا GP2101 و حتی GP2101 Plus را بخرید.

ابدا نباید انتظار داشت تنوع و امکانات مودم‌های TD-LTE مانند مودم‌های همراه یا رومیزی ۴G باشد.

سخن بعدی این است که غالب این مودم‌ها فقط در ایران و چند کشور محدود دیگر یافت می‌شوند و نمی‌توانید آن‌ها را در بازار آزاد یا سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی خریداری کنید.

موضوع قفل بودن این مودم‌ها برای یک سیم‌کارت و اپراتور خاص هم مشکل را دو چندان می‌کند و اگر شما از یک مودم تی‌دی‌ال‌تی خوش‌تان آمده باشد؛ با فراغ بال نمی‌توانید آن را خریداری کنید و باید ابتدا سراغ اپراتور اینترنت TD-LTE خود بروید و استعلام بگیرید آیا این مودم از فرکانس‌های رادیویی آن‌ها پشتیبانی می‌کند یا خیر!

در هنگام انتخاب مودم TD-LTE چه نکاتی مهم هستند؟

چند نکته بسیار مهم در بحث انتخاب یک مودم تی‌دی‌ال‌تی مطرح هستند.

۱- فرکانس رادیویی TDD: به طور کلی، در ایران اینترنت TD-LTE روی دو طیف فرکانس رادیویی ارائه می‌شود. ایرانسل و مبین‌نت از فرکانس‌های رادیویی ۳۵۰۰ و ۳۷۰۰ مگاهرتز (باندهای ۴۲ و ۴۳) استفاده می‌کنند و شاتل از فرکانس رادیویی ۲۳۰۰ و ۲۶۰۰ مگاهرتز (باند ۳۸ و ۴۰) بهره می‌برد. پس، باید توجه کنید از کدام اپراتور سرویس می‌گیرید و مودمی خریداری کنید که از فرکانس‌های TDD اپراتور شما پشتیبانی کند.

۲- سرعت و رده LTE: مودم‌های TD-LTE در دو رده سرعتی هستند. رده LTE Cat 4 با سرعت حداکثر دانلود ۱۵۰ مگابیت (یا ۱۲۰ مگابیت) و رده LTE Cat 6 با حداکثر سرعت دانلود ۳۰۰ مگابیت. البته، در ایران سرعت TD-LTE بیشتر از ۱۰۰ مگابیت نیست و هر دو مودم برای این منظور کفایت می‌کند ولی مودم‌های رده LTE Cat 6 ویژگی‌ها و قابلیت‌های بیشتری دارند.

۳- امکانات ارتباطی: یکی از بخش‌هایی که باعث تفاوت میان مودم‌های TD-LTE می‌شود؛ امکانات ارتباطی آن‌ها است. چند درگاه شبکه اترنت LAN دارند و آیا صد مگابیتی هستند یا هزار مکابیتی؟ چند درگاه WAN و USB دارند؟ آیا از درگاه تلفن ثابت RJ11 برای VoIP پشتیبانی می‌کنند؟

۴- وای‌فای: غالب مودم‌های تی‌دی‌ال‌تی تک بانده هستند ولی باز می‌توانید یکی دو مدل پیدا کنید که دو بانده بوده و سرعت وای‌فای بیشتری داشته باشند.

بهترین مودم‌های TD-LTE بازار ایران

شاید در مجموع زیر ۱۰ مودم تی‌دی‌ال‌تی در بازار ایران داشته باشیم که اشاره شد هر شرکت و اپراتور برای خودش یکی دو مدل عرضه کرده و ایرانسل در این زمینه پیشتاز است و بیشترین تنوع را دارد.

براساس پارامترهایی که در بالا اشاره شد؛ شاید بتوان گفت ۵ مودم زیر بهتر از سایرین هستند:

۱- مودم هواوی B612

بدون شک، بهترین مودم TD-LTE در بازار ایران، هواوی B612 است. هواوی B612 یک مودم آنلاک شده است یا حداقل ما در اینجا به مدل آنلاک شده آن اشاره داریم که امکان استفاده از سیم‌کارت تی‌دی‌ال‌تی همه اپراتورها را می‌دهد.

تنها مودم LTE Cat 6 برای اینترنت ۴G و TD-LTE ایرانسل و مبین‌نت است و از وای‌فای دو بانده با تعداد درگاه‌های کامل سود می‌برد. بیشترین فروش مودم تی‌دی‌ال‌تی در ایران را در اختیار دارد و بالاترین سرعت و آنتن‌دهی را می‌دهد.

البته، این مودم خالی از عیب نیست و در چندین بخش با معایب و ضعف‌های بزرگی روبرو است ولی فعلا در بازار ایران بهترین مودم است.

لینک خرید از سایت دیجی‌کالا

۲- ایرانسل TF-i60

ایرانسل TF-i60 مدل لاک شده هواوی B612 است که از سوی شرکت ایرانسل عرضه می‌شود. پرفروش‌ترین مودم بازار و به نوعی برای کاربران ایرانسل بهترین مودم است.

تا دو سال پیش، این مودم مشکلات عجیب و غریبی داشت ولی ایرانسل با عرضه یک فریم‌ویر جدید و ارتقای آن، برخی مشکلات مانند تجمیع فرکانس و آنتن‌دهی را حل کرد.

روی این مودم می‌توانید سیم‌کارت‌های ۴G ایرانسل را هم استفاده کنید؛ یعنی هم برای اینترنت ۴G مناسب است و هم برای اینترنت TD-LTE.

بسیاری از کاربران مودم TF-i60 ایرانسل را ارزان‌تر از هواوی B612 خریداری کرده و پس از مدتی آن را آنلاک می‌کنند. من این روش را توصیه نمی‌کنم و دلایم را در این مطلب گفتم ولی نمی‌شود از سود و هزینه ارزان‌تر آن به سادگی گذشت.

لینک خرید از سایت دیجی‌کالا

۳- زایکسل ۴۵۰۶

مشترکان شاتل موبایل می‌توانند سراغ خرید این مودم ۴G و TD-LTE بروند.

زایکسل ۴۵۰۶ یک مودم در رده LTE Cat 6 با سرعت دانلود ۳۰۰ مگابیت و سرعت آپلود ۵۰ مگابیتی به همراه وای‌فای دو بانده ۸۰۲.۱۱ac و پشتیبانی همزمان از ۳۲ کاربر.

امکان تجمیع فرکانس دو باند رادیویی را می‌دهد و دارای دو آنتن داخلی LTE به همراه فناوری MIMO 2×2 است. صفحه‌نمایش LED و پنل شماره‌گیری SMS و دستورات کد دارد. شاید بتوان گفت مشابه هواوی B612 ولی برای فرکانس‌های ۳۸ و ۴۰ تی‌دی‌دی است.

۴- ایرانسل GP2101 Plus

برای کاربران خانگی مودم GP2101 یا GP2101 Plus را پیشنهاد می‌کنم (مقاله «تفاوت مودم‌های ایرانسل GP۲۱۰۱ و GP۲۱۰۱ Plus چیست؟» را بخوانید). تفاوت زیادی میان این دو مدل مودم با سری TK-2501 ایرانسل یا TD-i40 نیست و می‌شود این‌ها را هم برای یک تی‌دی‌ال‌تی خانگی خریداری کرد.

همه این مودم‌ها در رده LTE Cat4 با سرعت دانلود حداکثری ۱۲۰ مگابیت و آپلود ۳۰ مگابیتی، وای‌فای تک بانده، بدون تجمیع فرکانس، دارای چند درگاه شبکه اترنت صد مگابیتی و پشتیبانی از تی‌دی‌ال‌تی ایرانسل و مبین‌نت هستند.

برخی‌ها اعتقاد دارند مودم TD-i40 آنتن‌دهی بهتری دارد و برخی کاربران هم می‌گویند GP2101 بهتر از نسخه جدیدتر آن یعنی GP2101 Plus است. اینها هم تجربه‌های عملی کاربران است نه مشخصات ظاهری دستگاه‌ها.

برخی از کاربران ایرانسل، به جای مودم GP2101 Plus اعتقاد دارند مودم TK-2510 plus عملکرد بهتری دارد. این مودم مشخصاتی کاملا مشابه مودم GP2101 Plus دارد ولی شاید بتوان گفت از کیفیت ساخت و آنتن‌دهی بهتری برخوردار است.

لینک خرید مودم TK-2510 plus از سایت دیجی‌کالا

۵- ایرانسل ZW101

 

برای افرادی که می‌خواهند در فضای باز از اینترنت TD-LTE استفاده کنند یا نیاز دارند مودم تی‌دی‌ال‌تی خود را در فضای باز قرار دهند؛ چون در خانه آنتن‌دهی مناسبی ندارد؛ مودم زایکسل ZW101 ایرانسل مناسب است.

فقط از باندهای رادیویی ۴۲ و ۴۳ ایرانسل و مبین‌نت پشتیبانی می‌کند و قابلیت PoE برای تغذیه انرژی از منبع تغذیه را دارد. در رده LTE Cat 4 است و حداکثر سرعت ۱۲۰ مگابیت به همراه آپلود ۳۰ مگابیت به دست می‌دهد.

ضد آب و دارای استاندارد IP65 با قابلیت پشتیبانی از VoWiFi و VoLTE است. وای‌فای تک باندی دارد و از درگاه LAN کافی برخوردار است.

لینک خرید از سایت دیجی‌کالا

برای راهنمایی بیشتر درباره مودم‌های تی‌دی‌ال‌تی ایرانسل و اطلاع از تفاوت‌های آن‌ها، می‌توانید مطلب زیر را نگاهی بیندازید:

راهنمای خرید مودم‌های TD-LTE ایرانسل


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

‫4 دیدگاه ها

 1. ایرانسل و مبین نت چند ماهیه که حجم شبانشون رو حذف کردن. بسته های حجم بالا هم مخصوصا ایرانسل تا یه حدی داره. مثلا یک ماهه حداکثر ۴۲ گیگ میده مگه اینکه نامحدود بگیری که سرعت خیلی پایین تره تا حجمی (۸۰ گیگ حجم منصافه که باید میزان مصرف نت داخلی رو نصف کنی و با مصرف حجم بین المللی جمع کنی و جمعش بیشتر از ۸۰ گیگ بشه سرعت میره رو ۲۵۶ کیلوبایت) واسه خیلی ها ۴۲ گیگ در ماه کمه. بخوای حجم بالاتر با زمان بیشتر بگیری هم فرقی نمیکنه از نظر میانگین قیمت تازه یکم میانگین قیمت بیشتر هم میشه.در واقعا اینجور نیست که فکر کنید حجم بالاتر با مدت زمان بیشتر بخرید به صرفه تره. نهایت به صرفه بودنش همون ۴۲ گیگ در ماهه اگه نخوای نامحدود با سرعت پایین تر استفاده کنی. البته نامحدودش هم آستانه مصرف منصفانه داره. معلوم نیست با خودشون چند چندن. نامحدود حجمی :))))
  مبین نت هم حالا تو شهری که من هستم سرعتش پایین تره حتی تو حالت حجمی. خیلی پایین تر هم هست فقط یه مقدار پینگی که تو مبین نت میگیرم بهتر از ایرانسله.
  یه مطلب دیگه هم که ۴.۵ جی ایرانسل یه مدته راه افتاده تو رشت. سرعتش ۷ یا ۸ مگه حدودا هست :))) سرعت ۴جی قدیم رو دادن به ۴.۵ الان با ۴ جی دو سه مگ سرعت میده :))))) مثلا میخوان بگن بله سرعت ۴.۵ جی بیشتره :)))
  نت ایران اصلا استاندارد نیست طوری که ۳ جی اروپا سرعتش از ۴.۵ جی ایران بیشتره.
  راستی یه مطلب هم در مورد وی دی اس ال کهتو کدوم شهرها اومده و هزینش چقدره و میصرفه یا نه بذارید.ممنون

 2. من همراه اول گرفتم ۱ شب تا ۱۱ ظهر(گمونم ۴۵۰گیگ) با همین مودم b612 انلاک شده هیچ مشکلی بابت انلاک پیش نمیاد در واقع خود اپراتورها مود رو از شرکت هواویی میخرند دستکاریش میکنند سرعت دانلودم ۱۴ مگ میرسه در ضمن مودم اول ما سال۹۶ خریدیم۴۵۰بعد فروختیم سال۹۷ ۸۰۰تومان بعد ۹۸ خریدیم ۹۵۰ الان شده ۲۲۰۰تومان چکار کردین با این مملکتت

 3. سلام. مودم TF-i۶۰ ایرانسل (یا همون هواوی) تک باند هست. یا من اشتباه می کنم؟! هیچ جاییش نزده دو باند هست و توی مشخصات فنی برنامه هاش هم همینطور.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا