آموزش

با چند کلیک ببینید آنتن‌دهی کدام اپراتور موبایل در مکان شما بهتر است!

تا حالا شده بخواهید بفهمید آنتن‌دهی و کیفیت شبکه کدام اپراتور موبایل در خانه شما بهتر است؟

دقیقا منظورم درون خانه شما است؛ نه محله یا خیابان یا منطقه و شهر؛ بلکه دقیقا در نقطه‌ای که هستید؛ در خانه شما، محل کار شما و حتی در اتاقی که هستید؛ آنتن‌دهی کدام اپراتور موبایل بهتر است؟

یک روش پر دردسر این است که سیم‌کارت هر سه اپراتور همراه اول، ایرانسل و رایتل را روی گوشی بیندازید و کیفیت سرعت اینترنت یا آنتن‌دهی را یادداشت و با هم مقایسه کنید.

روش بعدی تست سرعت اینترنت همزمان این سه اپراتور با سه گوشی موبایل یکسان یا سه مودم یکسان است. 

اما ما امروز روش بسیار ساده‌تر و سریع‌تری به شما آموزش می‌دهیم تا فقط با چند کلیک بتوانید قدرت آنتن‌دهی و کیفیت سرعت و پوشش شبکه اپراتورهای موبایل را برای هر نقطه‌ای مقایسه و بعد تصمیم‌گیری کنید از کدام‌یک سرویس بگیرید.

مدت‌ها است وزارت ارتباطات و سازمان زیرساخت یک وب‌سایت و سرویس به نام نت‌سنج پلاس راه‌اندازی کردند تا کاربران به راحتی بتوانند سرویس‌های مختلف اینترنت موبایل و ثابت را با هم مقایسه کنند.

هنگامی که وارد سایت نت‌سنج پلاس می‌شوید؛ سرویس و اپراتور اینترنتی که با آن وارد این سایت شدید را شناسایی و به شما نشان می‌دهد تا تایید کنید.

سعی کنید با یک سرویس اینترنت موبایل از همراه اول یا ایرانسل یا رایتل وارد سایت نت‌سنج پلاس شوید. پس از اینکه نوع اینترنت خودتان را تایید کردید؛ صفحه‌ای ظاهر می‌شود که در سمت راست تعدادی برگه و نمودار مقایسه‌ای و در بخش چپ یک نقشه مکان‌یابی دارد.

محل خانه یا نقطه‌ای که در آن هستید را روی نقشه سمت چپ پیدا کنید تا مقایسه‌ای میان سرعت اینترنت، وضعیت پوشش‌دهی و آنتن‌دهی اپراتور شما با دو اپراتور دیگر صورت بگیرد و نمودارهای آن را در بخش راست صفحه مشاهده کنید.

شبکه کدام اپراتور در محل من بهتر است؟

توجه کنید حتما شهر و منطقه محل سکونت خود را درست وارد و نقشه‌یابی کنید. هر نقطه‌ای که روی نقشه انتخاب شود؛ وضعیت سیگنال‌دهی هر سه اپراتور در آن نقطه و منطقه نمایش داده می‌شود.

نقطه سبز رنگ به معنی پوشش‌دهی خوب و متوسط رو به بالا است. نقطه زرد پوشش‌دهی متوسط است. نقطه قرمز پوشش‌دهی ضعیف و نقطه سیاه پوشش‌دهی صفر یا فاقد پوشش‌دهی است.

روی نمودار هر اپراتور بروید؛ قدرت سیگنال‌دهی اپراتور در آن نقطه را هم مشاهده خواهید کرد. مثلا، در نقطه انتخابی ما قدرت سیگنال‌دهی اینترنت ایرانسل منفی ۱۱۵.۳۷ دسی‌بل است که بسیار ضعیف برآورده می‌شود ولی قدرت سیگنال‌دهی همراه اول و رایتل بهتر است.

با انتخاب برگه «کیفیت اینترنت» می‌توانید براساس اندازه‌گیری‌های وزارت ارتباطات و گزارش‌های مردمی و البته تست سرعت‌هایی که مردم گرفتند؛ وضعیت اینترنت هر اپراتور را برای مصارف مختلف مانند کاربردهای تجاری، بازی، تماس اینترنتی، دانلود و وبگردی ارزیابی و باز با هم مقایسه کنید.

مثلا، در نمودار زیر نشان می‌دهد همراه اول برای مصارف تجاری در این نقطه بهتر از ایرانسل و رایتل است. همین‌طور، اینترنتی که استفاده می‌کنیم برای وب‌گردی و دانلود بهتر از بازی و تماس ویدیویی است.

در نقشه می‌توانید پوشش‌دهی ۴G یا ۳G یا ۲G را انتخاب کنید تا مقایسه‌ای میان پوشش‌دهی شبکه‌های مختلف در یک نقطه یا منطقه داشته باشید.

در برگه‌های دیگر وب‌سایت نت‌سنج پلاس می‌توانید تعداد شکایات انجام شده از یک اپراتور یا سرویس اینترنت را مشاهده کنید. افزون بر این، می‌توانید تعرفه‌های استاندارد و مصوب هر اپراتور را برای سرویس‌ها و سرعت‌های مختلف ارزیابی کنید.

نکته دیگر اینکه از بخش «ویرایش» می‌توانید نوع اینترنت و نام شرکت سرویس‌دهنده را تغییر دهید تا مقایسه‌ای میان اینترنت‌ها و شرکت‌های دیگر هم داشته باشید. 

در مقاله دیگری به طور مفصل آموزش می‌دهیم چگونه بهترین سرویس‌دهنده اینترنت ثابت در یک منطقه را پیدا کنیم.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا