آموزش

۱۲ کاربرد عالی روترها و مودم‌های قدیمی

با یک روتر قدیمی می‌توانید کارهای شگفت‌انگیزی بکنید که هرگز به ذهن‌تان نمی‌رسد

از میان تمام وسایل الکتریکی و فناورانه‌ای که در خانه دارید؛ معمولا کمتر به فکر مودم و روتر هستید. همان روز نخستی که مودم یا روتر را خریداری و تنظیم کردید و در گوشه‌ای از سالن یا اتاق قرار می‌دهید؛ تا زمانی که درست کار می‌کند و شما با اینترنت و وای فای مشکلی ندارید؛ هرگز سراغ‌اش نخواهید رفت و شاید اصلا فراموش کنید چنین دستگاهی در خانه شما کار می‌کند.

اما نهایتا روزی فرا می‌رسد که ناچار به تغییر مودم یا روتر قدیمی خود می‌شوید. شما می‌خواهید نوع اینترنت خود را تغییر دهید یا مودم شما از کار افتاده و دیگر درست کار نمی‌کند یا وای‌فای ضعیف است و می‌خواهید یک مودم روتر قوی‌تر و دو بانده خریداری کنید. به هر حال، شما به یک مودم و روتر جدید نیاز دارید و باید مودم و روتر قدیمی را دور بیندازید.

بسیاری از مردم، همان لحظه مودم قدیمی خود را درون سطل اشغال می‌اندازند یا به بازیافت می‌دهد یا نهایتا گوشه‌ای در انباری و کمد می‌اندازند؛ شاید در آینده به کارشان بیاید.

اما با کمی خلاقیت، می‌توانید استفاده‌های بسیار بهتری از مودم یا روتر قدیمی خود انجام دهید. با یک روتر قدیمی می‌توانید دستگاه‌های بسیار جذاب و کاربردی بسازید که شاید در وهله نخست غیرمتعارف به نظر برسند ولی به شدت مفید بوده و از هزینه اضافه برای خرید یک دستگاه دیگر جلوگیری می‌کنند.

ما در این مطلب به ۱۲ کاربرد عالی روترها و مودم‌های قدیمی اشاره می‌کنیم:

۱- استریم رادیو اینترنتی

کاربردهای روتر قدیمی

یکی از بهترین ایده‌ها برای یک مودم یا روتر قدیمی، تبدیل آن به یک دستگاه استریم رادیو اینترنتی در خانه یا محل کار است. با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت می‌توانید ده‌ها پروژه گیکی پیدا کنید که یک روتر قدیمی را به رادیو اینترنتی تبدیل کرده است؛ مشابه پروژه‌هایی که با کامپیوترهای رزبری پای انجام می‌دهند.

مودم‌ها و روترها قادر به دریافت اطلاعات هستند ولی توانایی تبدیل سیگنال‌ها به صدا را ندارند. بنابراین، شما باید یک کارت صدا به یکی از درگاه‌های USB روتر اضافه کنید و همین‌طور یک بلندگوی کوچک به آن بزنید. با نصب فریم‌ویر openwrt و چند بسته نرم‌افزاری دیگر، می‌توانید بهترین رادیو اینترنتی را برای خودتان بسازید و صدا را کاملا تنظیم و کنترل کنید.

۲- تقویت وای فای و افزایش برد موثر

کاربردهای روتر قدیمی

یکی از مهم‌ترین کاربردهای مودم و روتر قدیمی، توسعه وای فای در خانه است. در واقع، شما مودم و روتر قدیمی را به عنوان یک اکستندر وای فای استفاده می‌کنید. با اتصال روتر دوم به روتر یا مودم اصلی، می‌توانید وای فای در بخشی از خانه که ضعیف و مرده است را تقویت کنید و دیگر نیازی به خرید دستگاه‌های اکستندر یا روتر قوی‌تر نداشته باشید.

بیشتر بخوانید: چگونه روتر دوم یا قدیمی را به یک تقویت‌کننده وای‌فای تبدیل کنیم؟

چندین روش برای استفاده از یک روتر دوم به عنوان اکستندر وای فای وجود دارد. اینکه کدام روش را انتخاب و استفاده کنید؛ کاملا به نیاز و عملکرد خودتان بستگی دارد. ساده‌ترین روش، اتصال روتر دوم با کابل شبکه به مودم یا روتر اصلی است ولی شاید این روش چندان زیبا نباشد و دوست داشته باشید روتر دوم از طریق وای فای به روتر اصلی وصل شود.

بیشتر بخوانید: آموزش اتصال دو روتر به هم برای تقویت وای فای

در این روش، روتر دوم به یک اکسس‌پوینت یا اکستندر تبدیل می‌شود و فقط وای فای دریافتی از روتر اصلی را دوباره تقویت کرده و در فضا منتشر می‌کند. شما باید تنظیمات روتر دوم را روی AP یا Extender قرار دهید.

برخی کاربران، از مودم یا روتر قدیمی برای پخش اینترنت موبایل در خانه استفاده می‌کنند. کافی است یک دانگل ۴G را به روتر وصل کنید تا اینترنت موبایل به صورت وای فای در اختیار شما قرار بگیرد.

۳- کافی نت گیمینگ LAN بسازید

کاربردهای روتر قدیمی

در زمان قدیم و پیش از رواج گوشی‌های موبایل، بازی‌های آنلاین و اتصال‌های اینترنت و وای فای قوی و پرسرعت، کافی نت‌های گیمینگ بسیار پرطرفدار بودند.

کافی‌نت گیمینگ چیزی جز اتصال چند کامپیوتر به یکدیگر از طریق کابل شبکه و درگاه LAN نبود. اکنون، شما می‌توانید دوباره آن دوران را با یک روتر قدیمی و چند کامپیوتر و لپ‌تاپ زنده کنید.

روترها و مودم‌های قدیمی، عموما درگاه‌های LAN زیادی دارند و شما می‌توانید چند کامپیوتر را با کابل شبکه به روتر قدیمی وصل کرده و بعد از دوستان خود دعوت کنید به خانه‌تان بیایند و با هم بازی گروهی و آنلاین انجام دهید.

اگر می‌خواهید تعداد کامپیوترهای زیادی به یکدیگر وصل کنید ولی مودم یا روتر شما به تعداد کافی درگاه LAN ندارد؛ می‌توانید یک سوئیچ ۴ پورته یا ۸ پورته ارزان قیمت خریداری و به روتر یا مودم قدیمی وصل کنید.

۴- از درگاه‌های اترنت اضافی استفاده کنید

کاربردهای روتر قدیمی

هر مودم و روتر در دل خودش یک سوئیچ دارد. روترها و مودم‌هایی که ۳ یا ۴ پورت دارند؛ می‌توانند برای شما نقش یک سوئیچ شبکه اترنت را نیز ایفا کنند و دیگر نیازی به خرید سوئیچ ندارید.

تصور کنید در خانه می‌خواهید چند دستگاه را به یکدیگر شبکه کنید یا در محل کارتان، باید دو کامپیوتر یا بیشتر از طریق کابل شبکه به هم متصل شوند. کافی روتر یا مودم قدیمی خود را آورده و این کامپیوترها را به درگاه‌های LAN آن وصل کنید.

بعد وارد تنظیمات مودم یا روتر شده و پروتکل DHCP را فعال و یک محدوده آدرس IP برای شبکه تعیین کنید. در این مرحله، می‌توانید قابلیت وای فای یا اینترنت روتر و مودم را غیرفعال کنید تا کاملا به یک سوئیچ امن تبدیل شود.

۵- ساخت وای فای میهمان اختصاصی

کاربردهای روتر قدیمی

این روزها، شبکه‌های میهمان حسابی با استقبال روبرو شدند. راه‌اندازی یک شبکه میهمان می‌تواند برای شما چندین مزیت داشته باشد. نخست، دیگر لازم نیست به همه افراد رمزعبور شبکه وای فای خود را پنهانی بدهید. می‌توانید رمزعبور وای فای شبکه میهمان را پرینت گرفته و در معرض دید آن‌ها قرار دهید یا اینکه کیو آر کد رمزعبور وای فای را بسازید و به دیوار بزنید.

یک ترفند حرفه‌ای: رمزعبور وای‌فای را به کیو آر کد تبدیل کنید تا به راحتی با دیگران به اشتراک بگذارید

دوم، شبکه وای فای خصوصی شما به صورت امن باقی می‌ماند و دیگر نیاز نیست پس از اتمام هر میهمانی، رمزعبور وای فای را عوض کنید یا نگران هک شدن مودم و روتر و وای فای باشید.

یکی از ساده‌ترین روش‌های راه‌اندازی یک شبکه وای فای میهمان، استفاده از روتر قدیمی است. روتر قدیمی را به مودم وصل کنید و وارد تنظیمات آن شده و یک شبکه وای فای با نام SSID و رمزعبور ساده‌ای تعریف کنید. هر فردی درخواست اتصال به وای فای شما را داشت؛ این نام SSID و رمزعبور را در اختیارش قرار دهید.

مودم‌ها و روترهای کمی پیشرفته‌تر، خودشان تنظیمات شبکه میهمان دارند که می‌توانید باز هم با رفتن به پنل مدیریتی آن‌ها، این گزینه را فعال کنید تا دیگر نیازی به اتصال به وای فای خصوصی شما نباشد.

۶- یک دستگاه NAS بسازید

کاربردهای روتر قدیمی

اگر چندین دستگاه در خانه دارید و مدام لازم است میان این دستگاه‌ها، فایل‌های تبادل شود؛ خوب چرا روتر قدیمی خود را به یک دستگاه ذخیره‌ساز شبکه یا NAS تبدیل نمی‌کنید؟

به سادگی می‌توانید یک حافظه فلش یا هارددیسک اکسترنال را به درگاه USB روتر قدیمی خود وصل کنید و بعد وارد تنظیمات روتر قدیمی شده و آن درایو را از طریق شبکه با دیگر دستگاه‌ها به اشتراک بگذارید. بسته به مدل و نوع مودم یا روتر شما، مراحل کار متفاوت خواهد بود ولی تنها چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد اما در عوض شما برای همیشه از انتقال فایل‌ها از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر یا گوشی یا تلویزیون خلاص می‌شوید.

حتی شما می‌توانید انتخاب کنید فایل‌ها برای چه افرادی یا کدام دستگاه‌ها به اشتراک گذاشته شوند و رمز عبور نیز بگذارید تا هر فرد غریبه‌ای نتواند به فایل‌های شما دسترسی پیدا کند.

۷- یک VPN محلی برای کل شبکه بسازید

کاربردهای روتر قدیمی

یکی دیگر از استفاده‌های عالی روتر یا مودم قدیمی، راه‌اندازی یک روتر VPN است. حتما کاربران زیادی هستند که دوست دارند روی روتر یا مودم خود یک VPN نصب کنند تا همه دستگاه‌های متصل به وای فای دارای اینترنت وی پی ان باشند و دیگر نیازی نباشد روی هر دستگاه یک VPN نصب شود.

بیشتر بخوانید: روتر VPN در برابر اپلیکیشن VPN؛ مزایا و معایب هر کدام چیست و کدام‌یک بهتر و آسان‌تر است؟

حالا چرا بسیاری از افراد موفق به این کار نمی‌شوند؟ چون مودم یا روتر آن‌ها از قابلیت نصب VPN پشتیبانی نمی‌کند. اما ترفندهایی وجود دارد که یک روتر یا مودم قدیمی را به یک کلاینت VPN تبدیل کنید. مثلا، می‌توانید روی مودم یا روتر قدیمی خود فریم‌ویر منبع باز DD-WRT را نصب کنید که اجازه می‌دهد شما روی آن یک VPN ست کنید.

بیشتر بخوانید: راه اندازی VPN Server — آموزش گام به گام راه اندازی وی پی ان سرور در ویندوز ۱۰ و ویندوز سرور

البته، مراحل و تنظیمات نصب فریم‌ویر DD-WRT و پس از آن نصب VPN کمی سخت است و شاید هر کاربر موفق به آن نشود ولی اگر راهنماها و دستورالعمل‌های موجود در اینترنت برای این منظور را خوب دنبال کنید؛ قطعا به نتیجه می‌رسید و یک مودم یا روتر قدیمی را جان تازه‌ای می‌بخشید و بهترین استفاده را از آن خواهید برد.

۸- راه‌اندازی هاست وب‌سایت

کاربردهای روتر قدیمی

ساده‌ترین راه برای راه‌اندازی یک وب‌سایت، خرید دامنه و هاست از صدها شرکتی است که به شما خدمات میزبانی وب می‌دهند.

اما بهتر است بدانید شما می‌توانید با یک روتر قدیمی و نصب فریم‌ویر OpenWRT روی آن، می‌توانید برای خودتان در خانه نیز یک هاست وب‌سایت راه‌اندازی کنید.

در این میان، باید سرعت دانلود و آپلود اینترنت خانگی خود را نیز در نظر بگیرید و اینکه به اندازه کافی پهنای‌باند و ترافیک لازم برای میزبانی وب‌سایت خود را داشته باشید.

برخی کاربران، یک روتر قدیمی را به هاستی محلی برای خودشان و افراد خانواده یا نهایتا دوستان و همسایگان تبدیل می‌کنند که باز ایده‌ای خلاقانه است.

۹- تفکیک دستگاه‌های هوشمند

کاربردهای روتر قدیمی

همه ما داریم به سمت استفاده از انواع دستگاه‌های هوشمند در خانه حرکت می‌کنیم. از دوربین‌های نظارتی تا بلندگوهای هوشمند، دستگاه‌های مانیتورینگ بچه، سنسورهای درب و دزدگیر و …

این دستگاه‌های اینترنت اشیا، با همه مزایای خود، در معرض هک قرار دارند و ممکن است نقض امنیتی در یکی از این دستگاه‌ها، منجر به هک و نفوذ در کل شبکه خانگی شما شود.

با یک روتر قدیمی یا مودم، می‌توانید ایده جداسازی و تفکیک این دستگاه‌های هوشمند از یکدیگر را انجام دهید تا اگر دوربین نظارتی شما هک شد؛ دیگر بلندگوی هوشمند، تلویزیون، مانیتورینگ نوزاد و وای فای شما هک نشود.

یک روش این است که روی روتر یا مودم قدیمی خود، یک شبکه وای فای میهمان راه‌اندازی کنید و برخی دستگاه‌های هوشمند خود را به این وای فای وصل کنید. روش دیگر این است که دو روتر را به هم وصل کرده و برخی دستگاه‌های هوشمند را به یک روتر و برخی دیگر را به روتر دوم و قدیمی متصل کنید.

به این ترتیب، اگر کسی توانست روتر قدیمی شما را هک کند؛ دیگر به اطلاعات روی لپ‌تاپ و گوشی شما دسترسی پیدا نخواهد کرد.

۱۰- یک کنترل والدین راه‌اندازی کنید

کاربردهای روتر قدیمی

در حالی‌که می‌توانید نرم‌افزارهای کنترل والدین روی گوشی یا تبلت و دستگاه‌های کامپیوتری کودکان خود نصب کنید؛ یک راه‌حل بهتر، تنظیم ویژگی کنترل والدین روی روتر و مودم است.

بیشتر بخوانید: کنترل والدین روتر با کنترل والدین روی پی‌سی و تبلت کودکان چه تفاوتی دارد؟

اگر کنترل والدین را روی روتر یا مودم اصلی خانه فعال کنید و بعد بخواهید محدودیت‌های شدیدی روی اینترنت اعمال شود؛ شاید خودتان نیز اذیت شده و به مشکل بربخورید. بنابراین، یک ایده می‌تواند فعال کردن ویژگی کنترل والدین روی روتر قدیمی و بعد اتصال دستگاه‌های کودکان به روتر قدیمی باشد.

شما می‌توانید در روتر قدیمی، برخی سایت‌ها، عبارت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها را مسدود کنید یا زمان استفاده از اینترنت تعریف کرده تا همه‌چیز را زیر نظر داشته باشید.

۱۱- یک چاپگر کابلی را بی‌سیم کنید

کاربردهای روتر قدیمی

این روزها، به ندرت می‌توانید یک چاپگر بدون وای فای پیدا کنید. با این حال، اگر شما در خانه یک پرینتر کابلی دارید ولی می‌خواهید از طریق چندین دستگاه روی آن پرینت بگیرید؛ می‌توانید به یک روتر قدیمی آن را به یک پرینتر بی‌سیم تبدیل کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه مشکل چاپگر بی‌سیم را حل کنیم؟

روند این کار بسیار آسان است و فقط شما باید یک کابل شبکه LAN انتخاب کرده و یک سر آن را به روتر قدیمی و سر دیگر آن را به چاپگر کابلی خود وصل کنید. مطمئن شوید که نرم‌افزار چاپ روی هر کامپیوتر نصب شده است و بعد در روتر یا کامپیوتر اصلی، چاپگر را در شبکه به اشتراک بگذارید تا بتوانید از طریق هر کامپیوتری، پرینت بگیرید.

۱۲- مودم و روتر قدیمی را اهدا کنید

کاربردهای روتر قدیمی

اگر هیچ‌یک از استفاده‌های گفته شده در بالا برای یک مودم یا روتر قدیمی را پسند نکردید یا اساسا به کار شما نیامدند؛ اهدای مودم و روتر قدیمی بهتر از انداختن آن در سطل زباله است.

می‌توانید مودم یا روتر را به خیریه‌ها یا افراد نیازمند بدهید تا از اینترنت و وای فای استفاده کنند. می‌توانید به تعمیرکارها بدهید تا با باز کردن دستگاه، از قطعات مختلف آن استفاده کرده و دستگاه‌های دیگری را تعمیر کنند.

همچنین، برخی کمپین‌ها و شرکت‌ها هستند که مودم یا روتر قدیمی را به رایگان از شما برداشته و خدمات یا دستگاه‌های دیگری به شما می‌دهند. مثلا، شرکت تک‌نت، مودم ADSL قدیمی شما را برداشته و یک مودم TD-LTE جدید به شما می‌دهد و بعد کافی است شما یک بسته اینترنت TD-LTE برای آن خریداری کنید تا اینترنت به‌روزتر و سریع‌تری بگیرید.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

منبع
slashgear

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا