آموزش

۵ سایت برتر و رایگان اندازه‌گیری سرعت اینترنت

سرعت اینترنت یکی از موضوع‌هایی است که همه کاربران درگیرش هستند و هر چند وقت یک بار می‌خواهند بفهمند چه سرعتی میان کامپیوترشان با شرکت ارایه‌دهنده خدمات اینترنت برقرار است. 

در ایران؛ گاها شرکت‌های ISP آن سرویس و سرعت اینترنت ذکر شده در قرارداده یا توافق شده با مشتری را ارایه نمی‌دهند. کاربر برای سرعت و کیفیت اینترنت بیشتر پول پرداخت می‌کند اما اینترنت با سرعت کمتری دریافت می‌کند یا در بازه‌های زمانی از روز دچار افت سرعت اینترنت می‌شود. 

غالب شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت نیز روی سایت خود ابزارهایی برای تست سرعت اینترنت دارند ولی بیشتر کاربران به این ابزارها اعتماد ندارند و می‌خواهند از ابزارهای بی‌طرفی برای سنجش سرعت واقعی اینترنت خود استفاده کنند.

برای اینکه بتوان فهمید سرعت اینترنت چقدر است؛ باید از ابزارهای تست سرعت اینترنت استفاده کرد. بسیاری از کاربران با سایت Speedtest آشنا هستند و از این سایت رایگان برای ارزیابی سرعت اینترنت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله؛ می‌خواهیم هم این سایت و هم ۴ سایت رایگان دیگر برای سنجش سرعت اینترنت را به شما معرفی کنیم. هر کدام از این سایت‌ها یک ویژگی‌ها و امکاناتی دارند که موجب می‌شوند اطلاعات بیشتری درباره کیفیت اینترنت خود کسب کنید.

۱- سایت speedof.me

این سایت با HTML5 طراحی و پیاده‌سازی شده است و همه‌چیز برای انجام یک تست سرعت اینترنت مهیا است. این سایت به صورت نموداری سرعت دانلود و آپلود اینترنت را به شما می‌گوید و امکاناتی برای گرفتن خروجی با فرمت‌های مختلف مانند عکس PNG یا JPEG و PDF از تست سرعت اینترنت دارد. 

این سایت حداکثر و حداقل سرعت دانلود و آپلود را نیز به شما می‌گوید ولی مطابق استانداردها؛ سرعت میانگین ملاک خواهد بود. این سایت به خاطر HTML5 در مرورگرهای وب سریع‌تر بارگذاری و اجرا می‌شود و کمترین استفاده را از منابع سیستم دارد. این سایت از ۸۰ سرور در سراسر جهان برای ارزیابی سرعت اینترنت استفاده می‌کند تا یک سرعت قابل اعتماد و سریع‌ترین اندازه ممکن را به کاربران نشان بدهد. این سایت در مرورگرهای موبایل هم قابل باز شدن و استفاده است. 

۲- سایت testmy.net

این سایت هم با HTML5 طراحی شده است و روی دسکتاپ و موبایل با سرعت بالایی اجرا می‌شود. گرافیک زیاد خوبی ندارد ولی در عوض می‌تواند اطلاعات زیادی درباره تست سرعت اینترنت به شما بگوید و با سرعت اینترنت شهرها و کشورهای دیگر مقایسه کند. مثلا به شما می‌گوید سرعت اینترنت شما در مقایسه با سرعت اینترنت جهانی چند درصد سریع‌تر یا کندتر است.

نتایج و خروجی تست را می‌توانید به صورت نمودار، متنی یا گرافیکی مشاهده کنید و برای دیگران بفرستید. این سایت هم به شما حداقل و حداکثر سرعت اینترنت را می‌گوید. از چندین سرور به طور همزمان برای ارزیابی سرعت اینترنت استفاده می‌کند که کاربر می‌تواند فقط یک سرور را انتخاب کند. 

۳- سایت speedtest.net

محبوب‌ترین ابزار و سایت ارزیابی سرعت اینترنت در ایران است و شناخته‌شده‌ترین نیز هست. سریع لود می‌شود و استفاده از آن بسیار ساده و راحت است. رابط کاربری شلوغی ندارد و مستقیم به سراغ سرعت دانلود و آپلود می‌رود؛ همان چیزی که کاربر نیاز دارد. فهرست بلندی از سرورهای مختلف در جهان دارد تا بتوانید نزدیک‌ترین سرور به خود را انتخاب کنید. البته؛ به طور خودکار می‌تواند نزدیک‌ترین سرور به مکان شما را انتخاب و برای پیش‌فرض تست‌ها استفاده کند.

بسیاری از اپراتورهای اینترنت ایران را شناسایی می‌کند و می‌تواند طوری یپیکربندی شود که سریع‌ترین سرعت اینترنت را به شما گزارش دهد. این سایت؛ اپلیکیشن‌هایی برای دستگاه‌های موبایلی اندروید، آی‌او‌اس و ویندوز دارد. یکی از مزایای بزرگ این سایت؛ پیاده‌سازی و پشتیبانی توسط موسسه Ookla است که یک شرکت بزرگ ارایه‌دهنده خدمات تست اینترنت در جهان است.

۴- سایت bandwidthplace

یکی دیگر از ابزارهای بزرگ و شناخته‌شده برای تست سرعت اینترنت در جهان است. بیش از ۲۰ سرور در سراسر دنیا با این سایت همکاری می‌کنند و مبتنی بر HTML5 پیاده‌سازی شده است. مکان سرور و سرویس‌دهنده اینترنت را به کاربر می‌گوید و امکان اشتراک‌گذرای نتایج با دیگر کاربران در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد. 

۵- سایت centurylink

این سایت هم به طور ساده‌ای می‌تواند سرویس‌دهنده و سرور اینترنت شما را شناسایی و براساس آن پیکربندی شود تا یک تست با نتایج واقعی را به شما نشان بدهد. سرعت لود و اجرای سایت بالا است و اطلاعات اضافه‌ای مانند JITTER را نیز به شما می‌گوید. می‌توانید نتایج تست را روی شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. این سایت؛ راهنماها و مستنداتی هم برای افزایش سرعت اینترنت به شما می‌گوید و کارهایی که باید قبل از انجام تست سرعت اینترنت روی کامپیوتر انجام دهید را گوشزد خواهد کرد.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا