اخبار ایراناخبار ایران و جهان

هنوز مشکلات تایید نمونه و واردات تجهیزات شبکه در ایران حل نشده است

امروز روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران؛ گزارشی از پابرجایی مشکلات ریز و درشت صنعت فاوا و شبکه ایران منتشر کرد و خبر داد فعالان حوزه شبکه‌های رایانه‌ای ایران هنوز زا وضع موجود ناراضی هستند.

با شروع به کار دولت جدید و روی کار آمدن مدیران جدید در وزارت ارتباطات و به‌خصوص سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی؛ امید زیادی می‌رفت که مشکلات مربوط به واردات محصولات شبکه به ایران و بازنگری در تعرفه‌ها و برخی قوانین دست و پا گیر منسوخ مربوط به ده‌های گذشته برطرف یا کاهش پیدا کنند اما ظاهرا هنوز اتفاق مثبتی در این حوزه رخ نداده است.

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران گزار می‌دهد:

فعالان حوزه شبکه‌های رایانه‌ای بار دیگر نارضایتی عمیق خود را از پابرجایی مشکلات یک دهه گذشته در این حوزه و ابهامات اجرای آئین‌نامه تایید نمونه تجهیزات فاوا اعلام کردند و از مدیران رگولاتوری خواستند تا در بازنگری این آئین‌نامه، پیشنهادها و راهکارهای بخش خصوصی برای حل مشکلات تایید نمونه تجهیزات رایانه‌ای را در نظر بگیرد.

براساس اعلام این فعالان، نظر به تاکید قول‌های مساعد رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و همچنین همراهی مثبت معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه برای حل مشکلات موجود در آئین‌نامه فوق و ایجاد نگاه نو و ورود تفکر تازه در ۵ ماه اخیر در رگولاتوری، اما همچنان سایه آیین‌نامه‌های معیوب قدیمی بر بدنه داخلی رگولاتوری به شدت سنگینی کرده و به نظرات صنف برای اصلاح این آئین‌نامه توجه نشان داده نمی‌شود.

آیین‌نامه‌های قدیمی مشکل‌ساز

ده‌ها شرکت فعال در حوزه‌های مختلف شبکه با اجتماع در خانه صنف و اعلام نظرات خویش و با معرفی نمایندگان خود در جلسه‌ای با رئیس هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران و تعدادی از اعضای هیات مدیره سازمان بار دیگر تاکید کردند که با وجود مشکلات فراوان، همچنان امیدوارند تا سازمان نظام صنفی  بتواند با همراهی مدیران جدید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی این مشکلات را از پیش پای فعالان صنف بردارند.

در این جلسه، رییس هیات مدیره پس از استماع نظرات نمایندگان و پیشنهادات و انتقادات آنها، قول مساعد برای پیگیری و حل مشکلات اعضای صنف توسط  هیات مدیره و خودشان را از همه ظرفیت‌های قانونی و مذاکره با مجموعه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به همراه کمیسیون شبکه و سایر کمیسیون‌های مرتبط مانند IoT دادند.

اعضای کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران پیش از این بارها اعلام کرده‌اند که طبق بررسی‌های آنها تجهیزات شبکه تعرفه ۸۵۱۷۶۲۳۰ نه در ایران و نه در کشورهای دیگر مشمول مقررات استاندارد اجباری نبوده و شرکت‌های فعال در این حوزه بر این باوراند که عده‌ای به بهانه عدم وجود نمایندگی برخی شرکت‌های معتبر خارجی و بهانه‌های دیگر و تاکید بر ارزیابی تجهیزات این تعرفه و اصرار به ادامه روند معیوب گذشته، نا‌آگاهانه آب به آسیاب کاسبان تحریم می‌ریزند و آمارها نشان می‌دهد که این مسئله منجر به افزایش قاچاق این تجهیزات نیز شده است.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

میثاق محمدی‌زاده

دانش‌آموخته رشته کامپیوتر و علاقه‌مند ادبیات و فناوری؛ بیش از ۲۰ سال در نشریات و سایت‌های مختلف خبری و فناوری ایران نوشتم و هنوز تشنه یادگیری هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا