مودم‌های دو سیم‌کارته چه مزایایی دارند و در بازار ایران کدام مدل‌ها یافت می‌شوند؟

مودم‌های استاندارد دارای یک شیار یا اسلات سیم‌کارت هستند و شما فارغ از اینکه می‌خواهید اینترنت 4G یا TD-LTE استفاده کنید؛ باید یک سیم‌کارت از اپراتوری روی آن‌ها بیندازید.

اما برخی از کاربران در بازار به دنبال مودم‌های دو سیم‌کارته هستند. آیا چنین مودم‌هایی یافت می‌شود؟ چه مزایایی دارند که باعث می‌شوند کاربران آن‌ها را خریداری کرده و به مودم‌های استاندارد تک سیم‌کارته ترجیح بدهند.

باید دانست که مودم‌های دو سیم‌کارته عمدتا گران‌تر از مودم‌های استاندارد هستند.

مزایای مودم‌های دو سیم‌کارته

مهم‌ترین مزیت مودم‌های دو سیم‌کارته، برخورداری از دو اینترنت همراه یا 4G است. مثال ساده و دم دستی آن، استفاده از سیم‌کارت‌های همراه اول و ایرانسل روی یک مودم است.

هرگاه اینترنت ایرانسل تمام می‌شود یا آنتن‌دهی خوبی ندارد؛ سراغ اینترنت همراه اول می‌روید یا اینکه به دلیل آنتن‌دهی بهتر در یک منطقه از آن استفاده می‌کنید.

برعکس این داستان هم صدق می‌کند. شاید صبح در یک منطقه همراه اول بهتر انتن‌دهی داشته باشد و بعدازظهر در منطقه دیگری اینترنت ایرانسل سریع‌تر باشد.

همین‌طور، می‌توانید با یک سیم‌کارت از اینترنت روزانه و با سیم‌کارت دیگری از اینترنت شبانه با قیمت کمتر و حجم دانلود بیشتر استفاده کنید.

 

به این ترتیب همیشه یک سیم‌کارت و اینترنت پشتیبان دارید تا در سفر، ماموریت‌های کاری، دفر کار و خانه بدون اینترنت نمانید.

دیگر مزیت مودم‌های دو سیم‌کارته، استفاده از اینترنت 4G و TD-LTE است. مودمی مانند هواوی B612 یا ایرانسل TF-i60 اجازه می‌دهد روی یک شیار سیم‌کارت معمولی انداخته و روی شیار بعدی از سیم‌کارت TD-LTE سود ببرید.

باز هم در این شرایط می‌توانید هنگامی که TD-LTE قطع است؛ از اینترنت معمولی موبایل استفاده کنید یا اینکه در طول روز به 4G سوییچ کرده و در شب برای دانلود از TD-LTE سود ببرید.

به هر حال، مودم‌های دو سیم‌کارته باعث می‌شوند کاربران انعطاف‌پذیری بیشتری داشته و مدام مجبور نباشند یک سیم‌کارت را درآورده و سیم‌کارت بعدی را روی مودم جا بزنند.

معرفی مودم‌های دو سیم‌کارته بازار ایران

خوب، حالا که با مزایای مودم‌های دو سیم‌کارته آشنا شدیم؛ در بازار ایران چه مدل‌هایی در دسترس است؟

همان‌طور که گفتیم مودم‌های استاندارد از یک اسلات سیم‌کارت استفاده می‌کنند و شرکت‌های انگشت‌شماری سراغ طراحی و تولید مودم‌های دو سیم‌کارته رفتند. مودم‌های دو سیم‌کارته عملا محصولاتی خاص در بازار هستند و گران‌تر از مودم‌های استاندارد به فروش می‌روند.

من با جست‌وجویی که کردم به سه مدل زیر رسیدم که البته هر سه مدل به طور مفصل در سایت شبکه‌جی معرفی و مورد بررسی قرار گرفتند:

نزتک NZT-۹۹C

دو ویژگی پاوربانک و دو شیار سیم‌کارت باعث معروفیت و محبوبیت این مودم در بازار ایران شده است. در حال حاضر قیمتی حدود ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دارد و یک مودم قابل حمل محسوب می‌شود. حداکثر سرعت دانلود این مودم ۱۵۰ مگابیت است. از باتری ۵۲۰۰ میلی‌آمپری سود می‌برد و دارای تقویت‌کننده سیگنال، نمایشگر و درگاه LAN است (بررسی بیشتر)

بی‌پک ۸۹۲۰NZ

یک مودم عجیب ساخت شرکتی در استرالیا است. تقریبا هر چیزی که به ذهن‌تان برسد؛ روی این مودم یافت می‌شود تا ویژگی دو سیم‌کارته بودن اصلا به چشم نیاید. پشتیبانی از ADSL و VDSL، پشتیباتی از 4G و TD-LTE، وای‌فای AC آن هم با سرعت ۲۴۰۰ مگابیت بر ثانیه، سرور VPN، اپلیکیشن IPTV، درگاه‌های LAN و USB و امکانات دیگری که باعث می‌شوند این مودم روتر رومیزی ترسناک به نظر برسد (بررسی بیشتر)

هواوی B612 (ایرانسل TF-i60)

معروف‌ترین مودم دو سیم‌کارته بازار ایران است که از اینترنت TD-LTE نیز پشتیبانی می‌کند. قیمت این مودم به طور ناباورانه‌ای از ۳۰۰ هزار تومان به مرز ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است ولی هنوز پرفروش و در دسترس است. سرعت دانلود ۳۰۰ مگابیتی، درگاه‌های LAN و RJ11 و قابلیت‌های دیگر یک مودم رومیزی را دارد (بررسی بیشتر)