چرا این روزها وقت مناسبی برای خرید مودم VDSL/ADSL نیست؟

اگر تا چند هفته پیش، مسئله این بود که شما پول به اندازه کافی نداشتید ولی انواع مدل‌های مودم روتر ADSL/VDSL به اندازه کافی در بازار بود؛ این روزها مسئله این است که مهم نیست شما چقدر پول دارید؛ بلکه اصلا مودم روتری در بازار برای فروش نیست.

کافی است یه سر به فروشگاه‌های آنلاین تجهیزات شبکه بزنید تا ببینید در دسته مودم روترها تقریبا هیچ محصولی نیست.

ابتدا از دیجی‌کالا شروع می‌کنم. فقط ۲ مدل مودم روتر ADSL دارد که هر دو متعلق به برند ایرانی یوتل هستند:

سری به فروشگاه همیشه پر از محصول مقداد آی‌تی می‌زنیم. ۹ الی ۱۰ محصول دارد ولی همگی مودم روترهای قدیمی و سری N یا سری AC چند سال پیش جهان هستند. بهترین مودم روتری که می‌بینیم؛ تی‌پی‌لینک آرچر وی ۴۰۰ با قیمت ۱ میلیون تومان است:

نوبت به فروشگاه لیون کامپیوتر می‌رسد. این فروشگاه کلکسیونی از مودم روترهای قدیمی دارد ولی باز در رده مودم روترهای VDSL و امروزی فقط مدل تی‌پی‌لینک آرچر وی ۶۰۰ و یکی دو مدل از شرکت دی‌لینک را شاهد هستیم:


فروشگاه هزارسو هم وضعیتی مشابه دارد و باز هم بهترین مودم روتری که می‌توانید پیدا کنید؛ تی‌پی‌لینک آرچی وی ۴۰۰ است به همراه چندین مودم روتر سری N یا AC750:

 

اما فروشگاه ایمالز انگار اوضاع بهتری دارد و شاهد مودم به‌روز و قدرتمندی مانند DSL-AC88U و DSL-AC68U ایسوس هستیم. البته، این مودم روترها هم چندان جدید و به‌روز نیستند ولی نسبت به مدل‌هایی که در فروشگاه‌های قبلی دیدیم؛ فوق‌العاده پیشرفته و ارتقایافته محسوب می‌شوند.

همین‌طور، چند مدل مودم روتر خوب از دی‌لینک مانند AC1900 EXO یا تی‌پی‌لینک آرچر وی ۹۰۰ را مشاهده می‌کنیم.

چرا بازار از مودم روتر خالی است؟

همیشه در ماه آخر سال میلادی و ماه ابتدایی سال جدید، در ایران با چنین مشکلی روبرو هستیم. چون شرکت‌های اصلی فروشنده مودم روتر، سعی می‌کنند انبارگردانی کنند و حساب و کتاب‌های خودشان را انجام دهند و از دادن جنس به نمایندگی‌ها خودداری می‌کنند.

شرکت‌های ایرانی هم در این بازه زمانی که عمدتا با تعطیلات کریسمس و سال نو میلادی همراه است؛ فعالیت‌های خود را کاهش داده و سعی می‌کنند از ماه فوریه سفارش‌های خود را آغاز کنند تا محصولات جدید برای بازه زمانی اسفندماه و شب سال نو ایرانی‌ها به بازار سرازیر شوند.

البته، این تنها مشکل نیست. اتفاقات چند هفته اخیر در ایران، نوسانات ارزی که مانع بزرگی برای ثبت سفارش است؛ به‌ویژه گران شدن دلار در هفته‌های اخیر باعث شده به یک باره بازار از جنس خالی شود.

جیب مردم هم روز به روز تنگ‌تر و خالی‌تر می‌شود. بسیاری از مودم روترهای جدید اصلا به صرفه نیست وارد ایران شود چون قیمت‌هایی بالای ۵ میلیون تومان پیدا می‌کنند و طبیعی است که بیشتر از چند عدد فروش نمی‌رود.

در این میان، برخی حرکات سودجویانه هم در بازار مشاهده می‌شود. مثلا، وارد نکردن محصولات جدید برای فشار به بازار تا محصولات باقیمانده در انبار به طور کامل و با قیمت‌های بالایی توزیع و به ملت فروخته شود.

به هر حال، این روزها اصلا زمان خوبی برای خرید مودم روتر ADSL/VDSL نیست و بهتر است یک ماهی صبر کنید تا اوایل اسفندماه که شاهد سری جدیدی از محصولات خواهیم بود.