تاروپود

آیا باید گول تبلیغات اینترنت ADSL ارزان را بخوریم؟

احتمالا این روزها تبلیغات اینترنت ADSL را در سایت‌های مختلف دیدید.

تبلیغاتی که خبر از هزار گیگابایت اینترنت با قیمت ۲۰ هزار تومان یا چند صد گیگابایت اینترنت با فقط پرداخت ماهیانه چند هزار تومان می‌دهند و به نوعی چوب حراج به اینترنت ADSL هستند.

در این تبلیغات شاهد ارائه حجم بالایی از اینترنت ADSL با قیمت بسیار پایین هستیم. سرعت این بسته‌ها گاها ۱۶ مگابیت تبلیغ می‌شود ولی بیشتر اوقات ۸ مگابیت و پایین‌تر است.

این بسته‌ها برای مشترکین تازه ارائه شده و این‌طور وانمود می‌کنند که شما می‌توانید ماهیانه چند صد گیگابایت اینترنت پرسرعت استفاده کنید ولی هزینه زیادی متقبل نشوید.

جالب اینجا است که در وضعیتی که بسیاری از شرکت‌های سرویس‌دهنده اینترنت ثابت و همراه در حال گران کردن بسته‌های اینترنت خود هستند و مثلا در اینترنت موبایل دعوا سر یک گیگابایت حجم بیشتر و کمتر است و گاهی اپراتورها جانشان در می‌رود ولی حاضر نیستند یک گیگابایت اینترنت را ارزان‌تر یا رایگان بدهند؛ این تبلیغات اینترنت ADSL کیلویی را مشاهده می‌کنیم.

من نمی‌توانم بگویم مشترک این سرویس‌های اینترنت بشوید یا خیر ولی برای آگاهی بیشتر و انتخاب با هوشمندی و درست‌تر؛ به چند نکته اشاره می‌کنم.

۸ نکته مهم درباره اینترنت‌های کیلویی

۱- معمولا پس از اتمام این حجمی که در تبلیغات وعده داده شده است؛ نمی‌توانید دوباره بسته‌هایی با این قیمت بخرید و باید پول بیشتری برای اینترنت بدهید. این تبلیغات بیشتر برای جذب مشترکین جدید هستند و مشترکین قدیمی همین شرکت‌ها، پول‌های بیشتری هزینه می‌کنند.

۲- عموما گفته می‌شود سرعت اینترنت ۱۶ مگابیت یا ۸ مگابیت است ولی هم تجربه‌های قبلی و هم گزارش‌هایی که برخی کاربران ارسال کردند؛ نشان می‌دهد سرعت اینترنت بسیار پایین‌تر است به‌طوری‌که برخی اوقات شما اصلا نمی‌توانید اینترنت استفاده کنید؛ حالا چه ۱۰ گیگابایت داشته باشید یا ۱۰۰۰ گیگابایت!

کاربرانی گزارش دادند اینترنت ۱۶ مگابیت را با سرعت ۱ مگابیت و حتی پایین‌تر دریافت کردند.

۳- خدمات پشتیبانی این شرکت‌ها و پاسخ‌گویی به مشتری و رفع مشکلات آن‌ها بسیار ضعیف است. برخی شماره‌های درج شده در این تبلیغات و سرویس‌ها اصلا جواب نمی‌دهد.

۴- اینترنت با کیفیت در ایران، گران‌قیمت است؛ چون پای خود شرکت سرویس‌دهنده گران تمام می‌شود. مثلی هست که می‌گوید هرجا جنس ارزانی دیدید؛ شک کنید! حالا شما هم باید به این ارزانی اینترنت شک کنید.

۵- گول حجم یک بسته یا سرویس اینترنت را نخورید و بیشتر روی کیفیت سرعت اینترنت تمرکز کنید. بسته‌ای انتخاب کنید که سرعت بالاتری داشته باشد یا با خود شرکت صحبت کنید و مطمئن شوید حداقل سرعتی که به شما می‌دهند؛ چقدر است و آیا این سرعت مناسب نیاز شما هست یا خیر؟

۶- پیش از خرید، بررسی کنید بسته‌های عادی این شرکت چه قیمتی هستند و در صورت اتمام این بسته، شما چه بسته‌هایی برای انتخاب دارید.

۷- حتما درباره شرکت سرویس‌دهنده اینترنت تحقیق کنید و مطمئن شوید خوشنام است و در میان شرکت‌های اینترنتی شناخته شده است. حتی به این هم کفایت نکنید و بروید گزارش‌های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را بخوانید تا جایگاه اصلی این شرکت را از نظر کیفیت و شکایت‌های مردمی بیابید.

۸- گاهی اوقات یک شرکت معتبر و برای یک دوره محدود یا به مناسبتی، اقدام به ارائه سرویس‌های تخفیف‌دار و جذابی می‌کند. مانند حراج جمعه سیاه آسیاتک در زیر یا برخی بتسه‌های تخفیف‌داری که شرکت شاتل می‌زند:

باید توجه کنید باز هم این بسته‌ها به واقعیت نزدیک‌تر هستند و در آن‌ها غلو نشده است و در ازای ارائه یک سرویس و سرعت، پول نسبتا بالایی از مشتری دریافت می‌شود.

اصل ماجرا چیست؟

برخی شرکت‌های اینترنت ثابت در وضع مالی خوبی قرار ندارند و دارند آخرین نفس‌های خود را می‌کشند. اینترنت موبایل، بسیاری از این شرکت‌ها را با ورشکستگی روبرو کرده است. به همین دلیل، حاضر هستند به هر قیمتی مشترک جدید جذب کنند.

انواع تجهیزات در مراکز مخابراتی نصب کردند و پهنای‌باند خریداری کردند ولی مشتری ندارند. چه بسا، برخی از آن‌ها هم سرویس‌های خوبی بدهند؛ چون خلوت‌تر هستند و مشتریان کمتری دارند ولی واقعا باید با چشم باز و حساب شده وارد شد و صرفا گول تبلیغات پر زرق و برق آن‌ها را نخورد!


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

میثاق محمدی‌زاده

دانش‌آموخته رشته کامپیوتر و علاقه‌مند ادبیات و فناوری؛ بیش از ۲۰ سال در نشریات و سایت‌های مختلف خبری و فناوری ایران نوشتم و هنوز تشنه یادگیری هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا