گزارش آگهی

سئو چیست؟ چگونه سایت خود را سئو کنیم؟

کلمه سئو (SEO) مخفف عبارت انگلیسی Search Engine Optimization بوده و در لغت به معنای بهینه سازی موتور جستجو می باشد. در واقع مفهوم سئو اشاره به مجموعه استراتژی ها و تکنیک هایی دارد که به ارتقا جایگاه و ارتباط سايت ‌ها در صفحه نتایج جستجوی طبيعی موتورهای جستجو، کمک می کند. به زبان ساده تر یعنی تکنیک ها و راه هایی وجود دارد که منجر می شود که یک سایت، در نتایج موتورهای جستجو مانند رتبه بندی گوگل، در رتبه های اولیه قرار بگیرد.

البته که این امر اصلا به معنای دستکاری غیر اخلاقی و فریب موتورهای جستجو نیست. بلکه بدین معنا است که موتورهای جستجو معیارهایی دارند که بر اساس آن نتایج یک جستجو را رتبه بندی می کنند. سئو نیز به معنای شناخت و عمل کردن بر اساس این ملاک و معیارها است. البته باید توجه داشت که انجام این فرآیند نیازمند مهارت و دانش تخصصی می باشد. علاوه بر این یک فرایند مقطعی نیست، بلکه طولانی مدت و حتی دائمی بوده و نمی توان در کوتاه مدت از آن نتیجه گرفت.

شاید هیچ نقطه پایانی برای سئو در یک سایت وجود نداشته باشد! از اصلی ترین مزایای سئو و بهینه سازی وب سایت می توان به افزایش بازدید و ترافیک وب سایت، افزایش فروش و همچنین برند سازی اشاره کرد. مطالعه این مطلب می تواند اطلاعات مفیدی در رابطه با خدمات سئو سایت و انواع آن در اختیار شما قرار دهد.

تاریخچه سئو

در اوايل سال ۱۹۹۰ که اولين موتور‌های جستجو کار خود را آغاز کردند، بعضی از محبوب ‌ترين آن ‌ها Infoseek ،Alta Vista  و Yahoo بودند. در آن زمان مراحل انجام سئو سایت، به معنای فعلی وجود نداشت و نتایج جستجوها اغلب به ترتیب حروف الفبا نمایش داده می شد.

با رشد گسترده و چشمگیر اينترنت، روز به روز موتورهای جستجوی جديد‌تری طراحی شدند که از الگوريتم‌ های رتبه ‌بندی پيچيده ‌تری برخوردار بودند. برای نمونه از روش هایی مانند تعداد دفعات کاربرد یک کلمه در صفحه، تقسيم بر کل کلمات صفحه و یا برچسب ‌هايی شبيه به keywords برای فهم محتوای سایت ‌ها استفاده می ‌کردند. به دنبال اين مسئله و با گسترش رتبه‌ بندی صفحات توسط موتور‌های جستجو، مهندسين سئو در جستجوی یافتن راه ‌هايی برای تاثیرگذاری در رتبه بندی اين موتورها، چه با استفاده از روش ‌های اصولی و حتی غیر اصولی، برآمدند.

به دست آوردن رتبه بالا برای کلمات کلیدی خاص، در ابتدا نسبت به امروز کار ساده تری بود. در آن زمان، با استفاده از روش ‌های غير اخلاقی، قرار گرفتن در صدر ليست نتايج جستجو، به نوعی تضمين شده بود. اما امروزه الگوريتم ‌های موتور های جستجو پيچيده ‌تر شده ‌اند و مهندسين بهينه‌ سازی به سختی می توانند موتورهای جستجو را دستکاری کنند، البته این به این معنا نیست که امروز دیگر امکان دستکاری های غیر اخلاقی یا به اصطلاح سئو کلاه سیاه وجود ندارد. بهینه سازی سایت برای موتور جستجو نیازمند تخصص و مهارت است.

انواع سئو چیست؟

دارکوب، با مجموعه ای غنی از مقالات و محتواهای در زمینه طراحی سایت و خدمات سئو سایت، راهنمای گام به گام یادگیری سئو سایت را ارائه کرده است. در ادامه به نقل از کارشناسان دارکوب به این پرسش که انواع سئو چیست و چه کاربردی دارد، پاسخ خواهیم داد.

۱. سئو درون صفحه (On Page SEO)

سئو درون صفحه به محتوای سایت ها و صفحات، مانند متن ها، تصاویر، لینک ها و به طور کلی هر آنچه که در وب سایت بارگذاری می شود، اشاره دارد و در واقع مهم ترین بخش سئو است، زیرا سئوکار بیشترین اختیار را در آن دارد. در اینجا هر گونه تغییری در محتوای وب سایت می تواند در نتایج جستجوهای موتور جستجو موثر باشد. هدف این نوع از سئو، افزایش ترافیک طبیعی، سرعت صفحه و تراکم کلمات کلیدی سایت است و منجر به ارتقا رتبه در صف جستجوهای موتور می گردد.

در سئو درون صفحه چه عواملی بهینه سازی می شود؟

  • برچسب عناوین: استفاده از کلمات کلیدی
  • محتوای وب سایت: به روزرسانی، کیفیت، جذابیت و مفید بودن محتوا
  • برچسب های ALT: اطلاعات و متن های همراه محتوای چند رسانه ای
  • URL: به کار بردن کلمات کلیدی در کنار آدرس اینترنتی

۲. سئو بیرون صفحه (Off Page SEO)

روش بهینه سازی بیرون صفحه شامل تمام مراحلی است که در خارج از وب سايت صورت می گیرد. این روش در درجه اول با پيوند دهندگان (پيوندهايی که از سايت ‌های ديگر به یک سايت هدایت می ‌کنند) مرتبط است؛ بدین نحو که وب سایت های معتبر و با کیفیت، به عنوان منبع انتخاب می گردند. سپس با استفاده از روش ‌هايی که در خارج از وب سايت انجام مي‌ شود به بهينه ‌سازی موتور جستجو می ‌پردازد.

در واقع سئو بیرون صفحه، نشان دهنده چگونگی درک سایر سایت ها و یا کاربران از یک وب سایت خاص می باشد. برای نمونه اگر کاربری از خواندن مطالب یک سایت لذت برده باشد و آن را با دیگران به اشتراک بگذارد، با این کار به موتورهای جستجو اعلام کرده است که این صفحه حاوی اطلاعات مفید و خوبی است و این امر منجر به افزایش امتیاز وب سایت مورد نظر می گردد. سئو بیرون صفحه يک پروسه همیشگی است که باید توسط مهندسين سئو در جهت بدست آوردن پيوند دهندگان، انجام شود.

نکات مربوط به سئو بیرون صفحه

  • تعداد دامنه ارجاعات: افزایش نرخ ترافیک ارگانیک و رتبه در نتایج موتورهای جستجو با افزایش تعداد لینک های ارجاعی
  • میزان اعتبار صفحه: میزان اعتبار صفحه لینک شده= افزایش امتیاز صفحاتی که به آن پیوند دارند.

علاوه بر این دسته بندی دیگری نیز برای انواع تکنیک های سئو وجود دارد که به شکل زیر است:

سئو کلاه سفید (White Hat)

سئو کلاه سفید که به سئو اخلاقی نیز شهرت دارد، اشاره به مجموعه تکنيک ‌ها و استراتژی ‌هايی دارد که از قوانين و قواعد موتورهای جستجو تبعيت مي‌ کنند. این روش سئو، از دستورالعمل ‌ها و سياست ‌های صحيح جهت به دست آوردن رتبه ‌های بالا در نتايج موتور‌های جستجو استفاده مي‌ کند و عموما در بلند مدت صورت می گیرند و نتیجه می دهند.

سئو کلاه سیاه (Black Hat)

به مجموعه اعمال غیر اخلاقی و غیر اصولی اشاره دارد که به منظور فريب و دستکاری الگوريتم ‌های موتورهای جستجو و برای بدست آوردن رتبه ‌بندی بالا، به کار می ‌رود. استفاده از این نوع سئو، به دلیل غیر اخلاقی و غیر قانونی بودن، مي‌تواند منجر به پرداخت جريمه و يا حذف کامل از فهرست پايگاه داده موتور جستجو شود.

سئو اینستاگرام چیست؟

از آنجا که امروزه شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، توانسته اند در برندسازی و تبلیغات، از وب سایت ها و وبلاگ ها پیشی بگیرند، بسیاری از کسب و کارها اطلاعات خود را در صفحات اینستاگرامی ارائه می دهند. این موضوع باعث شده است تا اصطلاح جدیدی تحت عنوان سئو اینستاگرام به وجود بیاید.

صفحات اینستاگرام نیز مانند وب سایت ها نیازمند بهینه سازی اند تا بتوانند در صدر جستجوها قرار گرفته و یا در بخش اکسپلور، در معرض نمایش افراد بیشتری قرار بگیرند. این بهینه سازی منجر به افزایش بازدید یک صفحه اینستاگرامی، و در پی آن، افزایش دنبال کنندگان آن صفحه خواهد شد و به افزایش فروش و برندسازی صفحه ختم می گردد.

سخن آخر

علی رغم اهمیت و نقش چشمگیر سئو در موفقیت و پیشرفت یک کسب و کار و با وجود آنکه سئو و بهینه سازی نیازمند دانش و مهارت تخصصی می باشد، اما این بدان معنا نیست که همه صاحبان کسب و کارها باید وقت و انرژی خود را صرف یادگیری آن کنند، اما بد نیست تا حدودی با فرآیند سئو و اینکه چگونه سایت خود را سئو کنند، آشنا باشند.

همچنین مدیران می توانند با تکیه بر دانش و تجربه مجموعه های متخصص در این زمینه مانند دارکوب، سئو و بهینه سازی وب سایت ها و صفحات مجازی خود را به آنها سپرده و با اطمینان خاطر، به ادامه فعالیت خود بپردازند. دارکوب با بیش از دو دهه فعالیت درخشان، صفر تا صد طراحی تا سئو و بهینه سازی سایت ها و پلتفرم هایی مانند اینستاگرام را اجرا کرده و در زمینه آموزشی نیز محتواهای گسترده ای دارد.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا