مودم ایسوس DSL-AC51 بهتر است یا تی‌پی‌لینک Archer VR400؟

هر دو مودم ایسوس DSL-AC51 و تی‌پی‌لینک Archer VR400 جزو بهترین مودم روترهای ADSL/VDSL دو بانده بازار ایران هستند.

این روزها قیمت این دو مودم به یکدیگر نزدیک شده است و همین مسئله باعث تردید و دو دلی در خرید یکی از آن‌ها می‌شود. دیجی‌کالا مودم ایسوس DSL-AC51 را ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان قیمت زده و مودم تی‌پی‌لینک Archer VR400 را ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان می‌فروشد.

ما قبلا در سایت شبکه‌چی مفصلا درباره هریک از این مودم‌ها به صورت جداگانه صحبت کردیم. پیشنهاد می‌کنیم برای بررسی و مقایسه دقیق این دو مودم بررسی ایسوس DSL-AC51 و تی‌پی‌لینک VR400 را بخوانید.

اما به طور خلاصه و ساندویچی در زیر بخش‌های مختلف این دو مودم خوب بازار را با هم مقایسه می‌کنیم:

راند اول: اینترنت ADSL/VDSL

هر دو مودم از استانداردهای VDSL2 و +ADSL2 پشتیبانی می‌کنند و روی این استانداردها سرعت دانلود ۲۰۰ مگابیت و ۲۴ مگابیت را به دست می‌دهند.

در خود این استانداردها تفاوتی میان دو مودم ایسوس و تی‌پی‌لینک نیست ولی شاید تفاوت پردازنده‌ها و رم این مودم‌ها باعث شود که سرعت اینترنت کمی بیشتر یا کمتر شده و تاخیر و لگ ناچیزی روی اینترنت به وجود بیاید.

برنده: هر دو مودم

 

راند دوم: پردازنده و رم

مودم ایسوس از پردازنده مدیاتک MT7620A استفاده می‌کند ولی مودم وی‌آر ۴۰۰ به یک تراشه‌ای از برودکام با نام QCA9558 و ۱۲۸ مگابایت رم و ۸ مگابایت فلش مجهز شده است.

همه خوب می‌دانیم که پردازنده‌های برودکام قدرت و کارایی بالاتر از پردازنده‌های مدیاتک در دنیای شبکه دارند. به همین دلیل، تصور می‌کنیم مودم تی‌پی‌لینک آرچر وی‌آر ۴۰۰ سرعت اینترنت بالاتری ارائه بدهد یا اینترنت تمیزتر و روان‌تری با تاخیر کمتری داشته باشد.

اما باز هم باید اشاره کنیم این تفاوت سرعت اینترنت شاید در حد ۲ الی ۳ مگابایت و تاخیر چند میلی‌ثانیه‌ای باشد و روی کیفیت کلی اینترنت تاثیرگذار نباشد.

برنده: تی‌پی‌لینک Archer VR400

راند سوم: وای‌فای

تقریبا می‌توان گفت بزرگ‌ترین تفاوت این دو مودم در بخش وای‌فای است. هر دو مودم به وای‌فای دو بانده با پشتیبانی از استاندارد ۸۰۲.۱۱ac یا وای‌فای ۵ مجهز هستند.

ایسوس ۵۱ از وای‌فای دو بانده AC750 برخوردار است که سرعت روی فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز به مرز ۳۰۰ مگابیت و سرعت فرکانس ۵ گیگاهرتز در حدود ۴۳۳ مگابیت است.

تی‌پی‌لینک وی‌آر ۴۰۰ دارای وای‌فای دو بانده AC1200 است؛ یعنی سرعت فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز می‌شود ۳۰۰ مگابیت ولی سرعت فرکانس ۵ گیگاهرتز بیشتر از مدل ایسوس و ۸۶۷ مگابیت است.

هر دو مودم از MIMO 3×3 پشتیبانی کرده و سه آنتن خارجی دارند اما قطعا سرعت و برد پوشش‌دهی مودم تی‌پی‌لینک VR400 روی باند ۵ گیگاهرتز بهتر است. به این معنی که مودم تی‌پی‌لینک برای خانه‌های بزرگ‌تر مناسب‌تر است.

برنده: تی‌پی‌لینک Archer VR400

راند چهارم: درگاه‌های ارتباطی

مودم وی‌آر ۴۰۰ از ۳ درگاه شبکه LAN صد مگابیتی، یک درگاه WAN هزار مگابیتی، یک درگاه خط تلفن RJ11 و یک درگاه USB برخودار است و البته به کلیدهای روشن/خاموش دستگاه و وای‌فای، کلید ریست و WPS مجهز است.

در آن سو، مودم ایسوس آی‌سی ۵۱ از ۲ درگاه LAN/WAN هزار مگابیتی، یک درگاه RJ11 و کلیدهای روشن/خاموش دستگاه، ریست و WPS سود می‌برد. هر دو درگاه RJ45 ایسوس هزار مگابیتی هستند و از WAN پشتیبانی می‌کنند؛ یعنی می‌توانید یک مودم کابلی یا DSL دیگر و یک مودم ۳G/4G را به آن‌ها وصل کنید.

متاسفانه، مودم ایسوس به درگاه USB مجهز نیست و کلید روشن/خاموش وای‌فای ندارد. اگرچه درگاه‌های مودم ایسوس برای مصارف خانگی کافی هستند ولی باز در این بخش برتری با مودم تی‌پی‌لینک است.

برنده: تی‌پی‌لینک Archer VR400

راند پنجم: نرم‌افزار، امکانات پنل مدیریتی و اپلیکیشن موبایل

در پنل مدیریتی هر دو مودم امکانات نرم‌افزاری خوبی مشاهده می‌شود و به ابزارهای کنترل والدین، تعریف شبکه میهمان، کنترل پهنای‌باند و QoS مجهز هستند. هر دو مودم دارای اپلیکیشن موبایل برای اندروید و iOS نیز هستند.

ولی تجربه نشان می‌دهد مودم‌های ایسوس همیشه پنل‌های مدیریتی مدرن‌تر، پیشرفته‌تر و مملو از امکانات جذاب دارند که برای هر کاربری هیجان‌انگیز خواهند بود.

برنده: ایسوس DSl-AC51

حرف نهایی

همان‌طور که مشاهده کردید؛ مودم تی‌پی‌لینک آرچر وی‌آر ۴۰۰ علی‌رغم قیمت کمتر، در پردازنده، وای‌فای و درگاه‌های ارتباطی مشخصات بهتری دارد.

هر دو مودم کیفیت ساخت بالایی دارند و برای کاربران خانگی اینترنت ADSL و VDSL پیشنهاد می‌شوند.

اگر درگاه USB یا سرعت وای‌فای برایتان مهم است یا در خانه‌ای با متراژ بزرگ زندگی می‌کنید و افراد زیادی باید به مودم و وای‌فای وصل شوند؛ مودم تی‌پی‌لینک VR400 را پیشنهاد می‌کنیم.

اگر در یک خانه آپارتمانی ۵۰ و ۶۰ متری یا همین حدود متراژی هستید و به امکانات نرم‌افزاری پنل مدیریتی مودم اهمیت بیشتری می‌دهید؛ سراغ خرید مودم ایسوس DSl-AC51 بروید.

نکته آخر اینکه ایسوس یک مودم DSL-AC51U هم دارد که در بسیاری از مشخصات مشابه DSL-AC51 است ولی از درگاه‌های ارتباطی بیشتری سود می‌برد و پردازنده آن متعلق به شرکت برودکام است.

لینک خرید مودم ایسوس DSL-AC51 از سایت دیجی‌کالا

لینک خرید مودم تی‌پی‌لینک Archer VR400 از سایت دیجی‌کالا