اخبار جهانفناوری

ایران در ۴G LTE چه جایگاه جهانی دارد و میانگین سرعت آن چقدر است؟

موسسه OpenSignal به صورت دوره‌ای و سالانه گزارشی از وضعیت شبکه‌های موبایل در جهان و تک‌تک کشورها منتشر می‌کند.

گزارش جدید این سازمان برای سال ۲۰۱۷ نیز به تازگی منتشر شده است. در این گزارش، تاکید شده که در حالی که همه منتظر ورود ۵G هستند؛ بیشتر کشورهای جهان دارند از شبکه‌های موبایل ۴G LTE استفاده می‌کنند.

البته، وضعیت این شبکه‌ها نسبت به سال گذشته تغییرات زیادی نداشته است و کماکان دو کشور کره جنوبی و ژاپن سریع‌ترین شبکه ۴G جهان را دارند.

ایران در نظر استفاده و پوشش‌دهی شبکه ۴G در رتبه ۶۱ جهان قرار دارد و حدود ۶۹.۲۷ درصد مناطق آن زیر پوشش اینترنت پرسرعت موبایل ۴G است. بنابراین؛ هنوز نزدیک به ۳۰ درصد ایران از شبکه ۳G استفاده می‌کند و قادر به اتصال به ۴G نیست.

موسسه OpenSignal متوسط سرعت شبکه ۴G در ایران را نیز ۱۳.۷۳ مگابیت بر ثانیه اعلام کرده است. با این سرعت، ایران در جایگاه ۷۶ جهان و تنها ۱۱ پله بالاتر از کشورهایی مانند هند با پایین‌ترین سرعت شبکه ۴G قرار دارد.

ایران هنوز جای کار دارد

جالب است در این گزارش، کشورهایی مانند ایالات متحده با سرعت ۱۶.۳ مگابیت و روسیه با سرعت ۱۵.۷۷ مگابیت از بسیاری کشورهای دیگر عقب‌افتاده‌تر هستند. البته، باید توجه کنید که مساحت و گستردگی مرزی این کشورها خیلی زیادی است و در فاکتورهای محاسبه این سرعت تاثیر می‌گذارد.

هیچ کشوری هنوز به متوسط سرعت ۵۰ مگابیت بر ثانیه نرسیده و کشورهایی مانند سنگاپور، هلند یا نروژ کماکان در بازه ۴۰ الی ۴۵ مگابیت بر ثانیه باقی ماندند.

این گزارش به خوبی نشان می‌دهد که نخست، در جهان هنوز با شبکه یک گیگابیت بر ثانیه روی ۴G فاصله داریم و اپراتورهای بزرگ مخابراتی و شرکت‌هایی مانند کوالکام یک رویای دور را در ذهن می‌پرورانند.

دوم، ایران هم هنوز برای رسیدن به یک شبکه ۴G LTE مطلوب فاصله دارد و اپراتورها باید هنوز سرعت را بالاتر ببرند و مناطق بیشتری را زیر پوشش آنتن‌های خود قرار دهند. در حالی ایران از نظر پوشش‌دهی و سرعت ۴G در منطقه و جهان بسیار عقب است و جایگاه خوبی ندارد که برخی اپراتورها دارند از راه‌اندازی شبکه ۵G سخن می‌گویند!


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

میثاق محمدی‌زاده

دانش‌آموخته رشته کامپیوتر و علاقه‌مند ادبیات و فناوری؛ بیش از ۲۰ سال در نشریات و سایت‌های مختلف خبری و فناوری ایران نوشتم و هنوز تشنه یادگیری هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا