ماجرای مودم‌های VDSL2 استوک talktalk یا هواوی HG655b در بازار ایران چیست و آیا این مودم‌ها را بخریم یا نه؟

همیشه با آشفتگی بازار، باید منتظر عرضه کالاها و محصولات نامرغوب و بی‌کیفیت یا جنس تقلبی بود.

دقیقا، مانند بازار مودم و تجهیزات شبکه خانگی در ماه‌های اخیر ایران که از یک سو کالایی برای عرضه وجود ندارد و از سوی دیگر تقاضا افزایش پیدا کرده است و برهم خوردن این تعادل ظاهرا دارد به سود دلالان و سوداگران و سودجویان بازار تمام می‌شود.

چون هر مودم استوک و بنجل و از رده خارج و احیانا ته دریا افتاده را دارند به کاربران بیچاره قالب می‌کنند. کاربر هم پول ندارد مودم بالای یک میلیون تومان بخرد؛ به ناچار حاضر می‌شود ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومان بدهد و یک مودم بگیرد بلکه کارش راه بیفتد.

چند وقت پیش در یکی از کانال‌های تلگرام بحثی درباره خرید مودم‌های استوک هواوی HG655b دیدم و اینکه خیلی بهتر از مودم‌های تولید داخل هستند و ارزان‌قیمت و چه و چه هستند. در آن زمان زیاد توجه نکردم و دنبال قضیه را نگرفتم.

اما چند روز پیش، یکی از خوانندگان عزیز سایت برایم آگهی فروش مودم‌های VDSL2 برندی به نام talktalk را فرستاد و نظرم را خواست و اینکه درباره‌اش بنویسم.

دیدن آگهی و خواندن توضیحات آن شروعی بر یک کاوش درباره این مودم بود. کاوشی که به اینجا ختم شد که مدت‌ها است مودم‌های ADSL2/VDSL2 استوک هواوی HG655b و HG655d که سال‌ها پیش توسط برخی اپراتورهای اماراتی و قطری و اروپایی استفاده شده و به مشترکان داده شده است؛ وارد ایران شده و به شکل‌های مختلفی فروخته می‌شوند.

مشخصات مودم هواوی HG655b

talktalk یا ooredoo نام‌های اپراتورها یا شرکت‌های خدمات‌دهنده اینترنت کشورهای مختلف است و نام تولیدکننده مودم نیست.

 

آن چیزی که در بازار ایران عرضه می‌شود و در آگهی‌های شیپور یا برخی سایت‌های فروش استوک و همین‌طور کانال‌های تلگرام می‌بینیم؛ در حقیقت مودم‌های Huawei HG655b VDSL2 modem/router SIP VoIPx2 هستند که در شکل زیر مشاهده می‌کنید:

در برخی سایت‌ها و آگهی‌ها هم مودم هواوی HG655d را دیدم که به شکل زیر است و تفاوت مشخصات زیادی با HG655b ندارد:

هواوی HG655b مودمی قدیمی است و با کمی جست‌وجو در اینترنت می‌توانید مشخصات آن را پیدا کنید. یک مودم ADSL/VDSL2 با چیپ‌ست BCM6368V، وای‌فای تک بانده ۸۰۲.۱۱n، چهار درگاه LAN صد مگابیتی و دو درگاه RJ11 برای VoIP و یک درگاه USB 2.0.

یعنی کمترین مشخصاتی که می‌توان برای یک مودم DSL در نظر داشت. این مودم طی سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ وارد بازارهای اروپایی و آسیای شرقی به همراه خاورمیانه شده است و اکنون یک محصول از رده خارج است.

ظاهر و مشخصات گول‌زننده‌ای دارد. مثلا درگاه‌های LAN و USB یا کلیدها و چراغ‌هایش این تصور را ایجاد می‌کند که مودم بسیار قوی و خوبی است ولی این‌طور نیست و در بازار ایران ارزان‌ترین مودم‌های VDSL2 از آن بهتر هستند.

آیا این مودم را بخرید یا نه؟

قطعا توصیه من خودداری از دادن پول برای چنین مودم‌هایی است.

اولا، در بازار ایران مودم‌هایی مانند دی‌لینک DSL-224 (حداکثر ۷۰۰ هزار تومان) یا تی‌پی‌لینک TD-W9970 (قیمت ۵۵۰ هزار تومان) و همین‌طور تی‌پی‌لینک TD-W9960 (حدودا ۸۰۰ هزار تومان) بسیار بهتر و دارای مشخصات و پردازنده به‌روزتر، گارانتی و خدمات پس از فروش هستند.

مهم‌تر اینکه این مودم‌ها را دست اول و نو و اکبند می‌خرید و یک مودم چند ماه کار کرده و با ده‌ها خطا و مشکل و باگ و فریم‌ویر قدیمی نیستند.

به آگهی شیپور توجه کنید. طرف خیلی صادق بوده و نوشته این مودم‌ها لاک شده هستند و باگ یوزرنیم می‌دهند و خودشان نتوانستند برطرف کنند. حالا شما باید مودمی بخرید که پیش از استفاده، ابتدا باگ‌ها و مشکلاتش را رفع کنید.

حتی من با جرات می‌گویم مودم‌های VDSL ایرانی برند یوتل مانند V301 یا V304 بهتر و خریدشان منطقی‌تر از مودم‌های استوکی مانند هواوی HG655b است.

نباید گوگل برخی شایعات و تبلیغات و جوزدگی‌های کاربران در فضای مجازی را خورد. هنگامی خرید مودم استوک ارزش دارد که شما یک مودم رده بالا و معروف و به‌روز دنیا را با قیمتی کمتر خریداری کنید نه اینکه مودمی که احتمالا برای دور ریختن و تبدیل به زباله شدن بوده را زنده کنید.

به هر حال، مودم‌های talktalk یا مودم‌های ooredoo یا هواوی HG655b و هواوی HG655d ارزش خرید ندارند و با همان پولی که می‌خواهید بپردازید؛ می‌توانید مودم‌هایی مانند یوتل V301، یوتل V304F، تی‌پی‌لینک TD-W9970 و مشابه آن‌ها را اکبند و نو با گارانتی بخرید.

در مطلب زیر ارزان‌ترین مودم‌های باکیفیت بازار ایران را معرفی کردم؛ اگرچه شاید الان ناموجود باشند ولی اندکی صبر کنید دوباره وارد ایران شده و به فروش می‌رسند:

۶ مودم روتر VDSL ارزان‌قیمت بازار ایران