راهنمای خرید

۵ کارت شبکه PCI بی‌سیم برتر برای کامپیوتر و لپ‌تاپ

راهنمای خرید کارت شبکه بی‌سیم PCI Express

اگرچه این روزها همه لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهای پی‌سی از ابتدا دارای کارت شبکه بی‌سیم هستند ولی باز ممکن است نیاز پیدا کنید یک کارت شبکه PCI برای سیستم خود بخرید.

دلایل این کار متعدد و متنوع است. مثلا، پی‌سی شما یک کارت شبکه تک بانده ۸۰۲.۱۱n دارد و شما می‌خواهید یک وای‌فای دو بانده سریع‌ترین و قوی‌تری داشته باشید. احتمال دیگر این است که کارت شبکه بی‌سیم PCI شما روی لپ‌تاپ یا کامپیوتر خراب شود؛ بسوزد یا نیم‌سوز شود و تعمیرگاه به شما گزارش دهد که باید یک کارت شبکه وای‌فای جدید بخرید.

ارتقای کارت شبکه وای‌فای در پی‌سی و لپ‌تاپ یکی از اصلی‌ترین دلایل خرید این تجهیزات است. گاهی اوقات هم خودتان می‌خواهید یک پی‌سی گیمینگ برای خودتان ببندید و دنبال بهترین کارت شبکه اترنت و بی‌سیم در بازار می‌گردید.

به هر حال، در نقطه‌ای هستیم که می‌خواهیم یک کارت شبکه بی‌سیم برای پی‌سی یا لپ‌تاپ خود خریداری کنیم. بیایید ابتدا نسل‌های وای‌فای در سال ۲۰۲۱ را بررسی کنیم تا ببینیم به‌روزترین استاندارد و کارت شبکه وای‌فای کدام است؟

در سال ۲۰۲۱، آخرین استاندارد وای‌فای Wi-Fi 6E است که البته هنوز برای آن کارت شبکه PCI یا حتی دانگل USB به قدر کافی وارد بازار نشده است و عملا خرید آن غیرممکن است. روترها و دستگاه‌های وای‌فای هم هنوز به این نسل ارتقا پیدا نکردند.

استاندارد بعدی که در سال ۲۰۲۰ محبوب و پرفروش و پرطرفدار شد؛ وای‌فای ۶ یا همان ۸۰۲.۱۱ax است که الان جریان اصلی بازار در کشورهای پیشرفته است. برای این نسل از وای‌فای، مودم، روتر، گوشی موبایل، لپ‌تاپ، تبلت، پی‌سی، کارت شبکه PCI و دانگل USB به وفور یافت می‌شود ولی متاسفانه کمتر وارد ایران می‌شوند. اگر بخواهید یک کارت شبکه PCI وای‌فای ۶ پیدا کنید؛ باید کل بازار را بگردید و احتمالا سراغ فروشگاه‌هایی بروید که خاص فروش هستند.

پس از وای‌فای ۶، باید سراغ وای‌فای ۵ (استاندارد ۸۰۲.۱۱ac) برویم که تقریبا در دنیا دارد منسوخ می‌شود ولی در ایران تازه محبوب شده و همه دنبال رفتن به سوی آن هستند. به همین دلیل هم در بازار انواع کارت شبکه و دانگل ۸۰۲.۱۱ac یافت می‌شود.

اگر یک کاربر عمومی باشید؛ احتمالا باید یک کارت شبکه PCI از نسل وای‌فای ۵ انتخاب کنید. گیمرها و مالتی‌مدیاکارها هم می‌توانند مدل‌های رده بالای این کارت شبکه‌ها را انتخاب و خریداری کنند.

استاندارد ۸۰۲.۱۱n هم که اگرچه هنوز در ایران زنده است و به قدرت و قوت به کارش ادامه می‌دهد؛ چون مردم توانایی ارتقای نسل وای‌فای خود را ندارند یا توانایی خرید یک مودم دو بانده را از دست دادند؛ اما در دنیا دیگر کسی سراغ‌اش را نمی‌گیرد. برای ترافیک اینترنت امروزی، کارت شبکه ۸۰۲.۱۱n تک بانده مرده است.

نکات مهم خرید کارت شبکه PCI بی‌سیم

اولین نکته مهم، استاندارد کارت شبکه بی‌سیم است که در بالا مفصل درباره‌اش صحبت کردیم. بهتر است این روزها یک کارت شبکه بی‌سیم از نسل وای‌فای ۵ و وای‌فای ۶ خریداری کنید.

نکته دوم سرعت یک کارت شبکه است. شما می‌توانید کارت شبکه‌ای از رده AC750 یا AC1200 یا AC1300 یا AC1700 یا AC1900 و حتی بالاتر خریداری کنید. مسلما هر چقدر سرعت کارت شبکه بیشتر شود؛ قیمت آن بالاتر خواهد رفت ولی نرخ انتقال داده‌های شما با روتر یا مودم هم افزایش پیدا می‌کند. شاید یک کاربر معمولی با کارت شبکه AC1200 کارش راه بیفتد ولی قطعا یک گیمر به کارت شبکه AC1900 و بالاتر نیاز پیدا خواهد کرد.

تعداد آنتن‌های کارت شبکه بی‌سیم نیز اهمیت دارد. کارت شبکه‌های PCI حداقل دو آنتن و معمولا سه آنتنه هستند. البته، کارت شبکه‌هایی با ۴ آنتن مانند ایسوس PCE-AC88 هم داریم. آنتن کارت شبکه می‌تواند جداشدنی یا جدانشدنی باشد. می‌تواند مستقیما به کارت شبکه وصل شود یا اینکه از یک پایه برخوردار بوده و با کابل مخصوص آنتن به پشت کیس وصل شود.

نکته دیگر اینکه شما می‌توانید یک کارت شبکه اترنت و بی‌سیم با هم خریداری کنید. گزینه‌های پیشرفته‌تر می‌توانند دارای کلیدهای روشن/خاموش وای‌فای، کلید ریست، کلید پاور و WPS هم باشند؛ دقیقا مانند یک مودم یا روتر بی‌سیم!

بحث پشتیبانی از سیستم‌عامل‌ها دیگر کم‌رنگ شده است؛ چون این روزها غالب کارت‌های شبکه از انواع نسخه‌های ویندوز، لینوکس و مک پشتیبانی می‌کنند.

معرفی ۵ کارت شبکه PCI بی‌سیم پر فروش

با این سخنان، می‌خواهیم سراغ معرفی ۵ کارت شبکه PCI پرفروش بازار ایران برویم. ۴ کارت شبکه برای پی‌سی و ۱ کارت شبکه برای لپ‌تاپ معرفی می‌کنیم. باز ۴ کارت شبکه از نسل وای‌فای ۵ یا ۸۰۲.۱۱ac و به ناچار یک کارت شبکه از نسل ۸۰۲.۱۱n معرفی خواهیم کرد؛ چون باور داریم شاید کاربرانی باشند که توانایی خرید کارت شبکه بی‌سیم دو بانده را نداشته باشند.

ایسوس PCE-AC88

قیمت: حدودا ۲.۳۰۰ میلیون تومان

سری کارت‌های شبکه بی‌سیم PCI ایسوس، بهترین مدل‌های بازار هستند. متاسفانه دو سالی می‌شود این کارت‌های شبکه در ایران یافت نمی‌شوند وگرنه برای کاربران گیمر، مالتی‌مدیا، تولید محتوا و ویرایش فیلم بهترین گزینه هستند.

سرآمد این کارت‌های شبکه PCE-AC88 است که در رده AC3100 بوده و از ۴ آنتن خارجی برخودار است که می‌توانند مستقیما به کارت شبکه وصل شوند یا از طریق یک پایه و کابل‌ها در ارتباط باشند.

جایگزین این کارت شبکه می‌تواند PCE-AC56 و PCE-AC68 باشد که باز جزو قوی‌ترین کارت‌های شبکه PCI هستند.

خرید کارت شبکه ایسوس PCE-AC88

تی‌پی‌لینک Archer T9E

قیمت: ۱.۸۴۰ میلیون تومان

برند تی‌پی‌لینک هم چند مدل کارت شبکه بی‌سیم با اسلات PCI دارد. می‌توانیم به دو مدل برتر Archer T9E با سرعت AC1900 و Archer T6E با سرعت AC1300 اشاره کنیم.

مدل Archer T9E پرچم‌دارترین کارت شبکه تی‌پی‌لینک در وای‌فای ۵ است و از سه آنتن خارجی سود می‌برد. مدل Archer T6E دارای دو آنتن خارجی و مقداری ضعیف‌تر است. این آنتن‌ها قابل جدا شدن هستند.

این دو کارت شبکه با کمی اغماض برای کاربران گیمر و تولید محتوا مناسب بوده و برای یک کاربر عمومی گزینه عالی و فراتر از انتظار محسوب می‌شوند.

خرید کارت شبکه تی‌پی‌لینک Archer T9E

دی‌لینک DWA-582

قیمت: ۸۸۸ هزار تومان

یک کارت شبکه بی‌سیم دو بانده در رده AC1200 است. بهترین گزینه برای کاربران خانگی و عمومی تا روی فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز سرعت ۳۰۰ مگابیتی و روی فرکانس ۵ گیگاهرتز سرعتی ۸۶۷ مگابیتی داشته باشند.

کارت شبکه ساده و جمع‌وجوری با آنتن خارجی جداشدنی است. قیمت نسبتا معقول و خوب آن هم باعث می‌شود بیشتر در کانون توجه کاربران عمومی قرار بگیرد.

خرید کارت شبکه دی‌لینک DWA-582

تی‌پی‌لینک TL-WN881ND

قیمت: ۳۸۹ هزار تومان

ما خرید یک کارت شبکه بی‌سیم تک بانده ۸۰۲.۱۱n را در سال ۲۰۲۱ توصیه نمی‌کنیم ولی اگر مودم یا روتر شما هنوز وای‌فای تک بانده سری N دارد یا سیستم شما از کارت شبکه دو بانده ۸۰۲.۱۱ac پشتیبانی نمی‌کند و یا نمی‌توانید هزینه زیادی برای خرید یک کارت شبکه به‌روز بکنید؛ خرید این مدل کارت شبکه PCI بی‌سیم تی‌پی‌لینک را پیشنهاد می‌کنیم.

یک کارت شبکه N300 با سرعت ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه روی فرکانش ۲.۴ گیگاهرتز و دو آنتن خارجی جداشدنی. تقریبا همه کاربران از این کارت شبکه در زمان خودش راضی و خوشنود بودند و یک وای‌فای قوی برای پی‌سی شما راه‌اندازی می‌کند.

در این رده، کارت‌های شبکه زیادی در بازار یافت می‌شود. خود شرکت تی‌پی‌لینک چندین مدل دیگر کارت شبکه بی‌سیم PCI سری N300 دارد.

خرید کارت شبکه تی‌پی‌لینک TL-WN881ND

کارت شبکه بی‌سیم لپ‌تاپ AC-3160

قیمت: ۴۹۹ هزار تومان

در انتها، یک کارت شبکه بی‌سیم هم برای لپ‌تاپ‌ها معرفی کنیم. این کارت شبکه از رده AC750 است که روی فرکانس ۵ گیگاهرتز سرعت ۴۳۳ مگابیت و روی فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز سرعت ۳۰۰ مگابیت را به نمایش می‌گذارد.

خیلی به ندرت پیش می‌آید که کاربری نیاز به خرید کارت شبکه بی‌سیم برای لپ‌تاپ داشته باشد و بیشتر این دستگاه‌ها به وای‌فای دو بانده امروزی مجهز هستند.

در حالی‌که بیشتر کارت شبکه‌های Mini PCI بازار برای وای‌فای تک بانده هستند ولی مدل AC-3160 از دو باند رادیویی وای‌فای پشتیبانی می‌کند تا قدرت و انعطاف‌پذیری بیشتری به کاربر در اتصال به هر باند رادیویی بدهد.

خرید کارت شبکه بی‌سیم AC-3160


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا