فناوری

اینترنت خانگی تا پایان سال رایگان شد یا نشد؟!

از عصر دیروز خبری در رسانه‌ها دست به دست شده و باعث سردرگمی مردم می‌شود.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات  عصر دیروز در یک گفت‌وگوی رادیویی، به مجموعه اقدامات مجموعه‌اش پیرامون داستان ویروس کرونا و سرگرم کردن مردم در خانه و همین‌طور ارائه بسترهای مناسب دورکاری و آموزش مجازی اشاره کرد.

اما در میان صحبت‌های وزیر یک جمله خبرساز و جنجالی شد: «اینترنت خانگی تا پایان سال رایگان شده است؛ مردم در خانه هستند و نیاز دارند تا با استفاده از امکانات اینترنت خود را سرگرم کنند.»

همین جمله کافی بود تا رسانه‌ها تیتر بزنند اینترنت خانگی و ثابت تا پایان سال رایگان شده است و مردم می‌توانند به طور نامحدود از اینترنت استفاده کنند.

Ethernet cable on holographic background

سایت‌هایی مانند زومیت هم این خبر را منتشر کرده و اعلام کرد اینترنت خانگی برای مردم و در راستای ماندن کاربران در اینترنت و سرگرم شدن و استفاده از اینترنت برای آموزش مجازی و دورکاری و غیره رایگان شده است.

وزیر ارتباطات به خدمات رایگان تلویزیون‌های اینترنتی نیز اشاره کرده است و گفت: «با مدیر تلویزیون‌های اینترنتی گفت‌وگو کردیم، برخی از آن‌ها بخش کودکان و برخی همه‌ی سرویس‌هایشان را تا پایان سال رایگان کردند و به مردم اشتراک رایگان می‌دهند.»

اینترنت خانگی رایگان؟!

آیا واقعا اینترنت ثابت و خانگی تا پایان سال رایگان شده است؟ پیگیری‌های برخی خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها نشان می‌دهد اینترنت ثابت مردم تا پایان سال رایگان نشده است و منظور وزیر ارتباطات همان بسته اینترنت رایگان ۱۰۰ گیگابایت است.

در حقیقت، با توجه به تعداد روزهای باقیمانده از سال، منظور وزیر از رایگان شدن اینترنت خانگی همان بسته ۱۰۰ گیگابایت بوده است.

اپراتورهای اینترنت ثابت خانگی اعلام کردند هیچ دستور یا اطلاعیه‌ای به آن‌ها برای رایگان کردن اینترنت خانگی و استفاده نامحدود از آن داده نشده است و قرار نیست اینترنت ثابت رایگان شود.

شرکت ارتباطات زیرساخت، آسیاتک، شاتل و چند شرکت اینترنتی دیگر نیز اعلام کردند فقط ۱۰۰ گیگابایت اینترنت رایگان به مشترکان خود تخصیص داده و پس از پایان آن بسته‌های عادی و پولی رزرو شده کاربران فعال و استفاده خواهد شد.

همین بسته ۱۰۰ گیگابایت اینترنت رایگان هم بدون آماده بودن بسترهای لازم از سوی سرویس‌دهنده‌ها به کاربران خانگی ارائه شده و باعث افزایش ترافیک و کاهش محسوس کیفیت اینترنت و سرعت آن شد.

بسیاری از کاربران گزارش دادند پس از فعال شدن بسته ۱۰۰ گیگابایت اینترنت، وضعیت سرعت و کیفیت اتصال آن‌ها به شدت کاهش پیدا کرده و عملا نمی‌توانند کارهای روزانه خود را انجام دهند.

این روزها شایعات و اخبار ضد و نقیض زیادی درباره اینترنت منتشر شده و حتی زمینه کلاه‌برداری‌های گوناگون را فراهم کرده است.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

یک دیدگاه

  1. من TDLTE ایرانسل دارم و بسته را خودم دستی از برنامه ایرانسل من فعال کردم. فوق العده سرعتما اورد پایین جوری که زنگ زدم گفتم اقا نمیخوام اینترنت رایگان بسته را کنسل کن. متاسفانه اینا جایی نمیخوابند که زیرشون اب بره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا