فناوری

وای‌فای ۶ را فراموش کنید؛ اسمارت‌فون‌ها و روترهای وای‌فای ۶E با سرعت‌های نجومی در راه‌اند

وای‌فای اسمارت‌فون‌ها سریع‌تر و سریع‌تر می‌شود.

این تصویری است که از آینده داریم. در حالی‌که منتظر به دست گرفتن یک گوشی با وای‌فای ۶ هستیم یا در آرزوی روتر وای‌فای ۶ به سر می‌بریم؛ کوالکام از تراشه‌های وای‌فای ۶ ای (Wi-Fi 6E) رونمایی کرد.

تراشه‌های جدید FastConnect 6900 و FastConnect 6700 این شرکت از استاندارد Wi-Fi 6E پشتیبانی می‌کنند که جدیدترین و آخرین استاندارد منتشر شده برای ارتباطات بی‌سیم روی پروتکل ۸۰۲.۱۱ است.

حرف E در این استاندارد به معنای یک نسخه توسعه یافته از استاندارد وای‌فای ۶ است که اجازه می‌دهد از فرکانس رادیویی ۶ گیگاهرتز هم استفاده شود. تا پیش از این استاندارد، فقط دو فرکانس رادیویی ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز را روی وای‌فای استفاده می‌کردیم ولی وای‌فای ۶E ما را به سوی روترها و اسمارت‌فون‌های سه بانده پرتاب می‌کند.

کوالکام این تراشه‌ها را برای اسمارت‌فون‌های رده بالا عرضه کرده است و قرار است از نیمه دوم امسال میلادی و همین‌طور اوایل سال میلادی ۲۰۲۱ وارد بازار شوند. این تراشه به صورت SoC درون پردازنده‌های موبایل سری اسنپدراگون کوالکام قرار می‌گیرند که عمدتا روی اسمارت‌فون‌های پرچم‌دار نصب می‌شوند.

سرعت وای‌فای تراشه FastConnect 6900 به صورت تئوری ۳.۶ گیگابیت بر ثانیه در حالت استفاده از پهنای‌باند ۱۶۰ هرتز می‌رسد ولی حداکثر سرعت تراشه FastConnect 6700 حدود ۳ گیگابیت بر ثانیه است.

تراشه‌های جدید روتر

کوالکام برای روترهای بی‌سیم هم تحت برند Networking Pro چهار تراشه جدید مبتنی بر وای‌فای ۶ ای عرضه کرده است. این تراشه‌ها از ۶ الی ۱۶ استریم وای‌فای را پشتیبانی می‌کنند و به صورت تئوری سرعت آن‌ها از ۵.۴ گیگابیت بر ثانیه آغاز شده و به ۱۰.۸ گیگابیت بر ثانیه می‌رسد.

تراشه Networking Pro 1610 قوی‌ترین پردازنده روتر کوالکام است که از ۱۶ استریم وای‌فای همزمان پشتیبانی کرده و مبتنی بر چیپ‌ست چهار هسته‌ای A53 با سرعت ۲.۲ گیگاهرتز و MIMO 8×8 با سرعت ۱۰.۸ گیگابیت است.

کوالکام در این تراشه‌های فناوری‌هایی به کار گرفته که تاخیر روی ارتباطات بی‌سیم را هم کاهش می‌دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا