فناوری

پهپاد خورشیدی که اینترنت LTE می‌دهد

شاید بالون‌های اینترنتی را دیده باشید ولی قطعا پهپادهای اینترنتی تازگی دارند.

شرکت آلفابت (مادر گوگل) به همکاری شرکت سافت بانک یک پهپاد خورشیدی ساختند که می‌تواند در آسمان پرواز و اینترنت ۴G LTE برای آن منطقه فراهم کند.

اولین پرواز آزمایشی این پهپاد با موفقیت انجام شده و امکان استفاده از یک اتصال پایدار اینترنت پر سرعت برای استریم فیلم و تماس ویدئویی فراهم شد. دو کاربر یکی در امریکا و دیگری در ژاپن موفق شدند با هم یک تماس ویدئویی با کیفیت برقرار کنند.

این پهپاد در استراتوسفر پرواز می‌کند و فاصله آن از سطح زمین تقریبا ۱۹ کیلومتر است. منبع تغذیه این پهپاد انرژی خورشیدی است و تمام سطح آن با پنل‌های خورشیدی پوشانده شده است. پنل‌های خورشیدی، انرژی خورشید را به منبع تغذیه‌ها می‌دهند تا سان گلایدر به پرواز خود ادامه دهد.

پهپاد ساخته شده توسط دو شرکت آلفابت و سافت بانک، شکلی شبیه به یک بال بزرگ دارد. طول این بال به ۷۸ متر می‌رسد و از ۱۰ پروانه برای پرواز آن استفاده شده است.

حداکثر سرعت این پهپاد به ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. این سان گلایدر بیشتر روی دوام و پایداری برقراری لینک اینترنت با زمین تمرکز دارد و نمی‌خواهد رکورد سرعت پهپادها را بشکند. همین‌طور، به گونه‌ای ساخته شده که در انواع شرایط محیطی به کار خود ادامه دهد.

این پهپاد خودران است و در منطقه‌ی استراتوسفر سعی می‌کند یک پرواز پایدار انجام دهد. 

برج‌های سلولی هوایی

برای اولین بار است که شاهد به پرواز درآمدن یک پهپاد و سان گلایدر برای ارائه اینترنت پرسرعت به ساکنان زمین هستیم. دلیل آن هم برج‌های سلولی هوایی هستند که نسبت به برج‌های سلولی زمینی مزیت‌های ویژه‌ای دارند.

برج‌های سلولی هوایی می‌توانند مناطق بیشتری را تحت پوشش قرار دهند؛ قابلیت انتقال از یک منطقه به منطقه دیگری را دارند و هیچ‌گونه مانعی بر سر راه آن‌ها برای انتشار امواج رادیویی نیست.

سال‌ها است که شرکت‌های بزرگ فناوری دنیا از جمله آلفابت دارند روی برج‌های سلولی هوابرد کار می‌کنند تا بتوانند یک اینترنت پر سرعت و با پوشش گسترده برای مناطقی از زمین فراهم کنند.

برج‌های سلولی هوابرد نه دردسرها، هزینه‌ها و مشکلات ماهواره‌های اینترنتی را دارند و نه محدودیت‌های دکل‌های مخابراتی زمینی. به همین دلیل مورد توجه ویژه شرکت‌های مخابراتی هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا