فناوری

حداکثر سرعت اینترنت TDLTE در ایران چقدر است؟

سرعت ۴۰ مگ و ۸۰ مگ شرکت‌ها واقعی است یا سرعت TDLTE کمتر و بیشتر است؟

یکی از ابهاماتی که درباره اینترنت TD-LTE وجود دارد؛ حداکثر سرعت واقعی آن است؟

برخی شرکت‌ها مانند مبین‌نت می‌گویند سرویس اینترنت TDLTE آن‌ها حداکثر سرعت ۴۰ مگ را به مشتری می‌دهد و برخی شرکت‌های دیگر مانند ایرانسل از سرعت ۸۰ مگ صحبت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: ۲۰ پرسش و پاسخ مهم درباره خرید اینترنت TD LTE

حالا، آیا واقعا اینترنت TDLTE به سرعت‌های ۴۰ مگ و ۸۰ مگ می‌رسد؟ سرعت واقعی که شرکت‌ها به شما می‌دهند؛ نزدیک این اعداد است یا فاصله خیلی زیادی دارد و این سرعت‌ها صرفا برای بازاریابی و تبلیغات هستند؟

و سوال دیگر اینکه می‌توانیم به سرعت بالای ۸۰ مگ در اینترنت TDLTE برسیم؟

حداکثر سرعت اینترنت TDLTE

جواب همه این پرسش‌ها را با یک تست سرعت اینترنت TDLTE با سیم‌کارت وینکس شروع می‌کنیم:

افزایش سرعت اینترنت TD-LTE

بله؛ درست می‌بینید؛ سرعت دانلود ۱۰۴ مگابیت با اینترنت TDLTE وینکس که مبتنی بر زیرساخت و دکل‌های ایرانسل است و با مودم هواوی HWS33.

ما با همین مودم HWS33 به سرعت نزدیک به ۱۲۰ مگابیت هم رسیدیم و البته برخی از دوستان برایمان تست‌های سرعت اینترنت TDLTE ایرانسل با سرعت ۱۷۵ مگابیت هم فرستادند:

حداکثر سرعت اینترنت TDLTE

پس مشخص شد اینترنت TDLTE می‌تواند به سرعت‌هایی بالاتر از ۸۰ مگ هم برسد؛ به شرط اینکه یک مودم خوب و محدوده پوشش‌دهی و گیرندگی آنتن خوب داشته باشید.

البته، همه شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت TD، حداکثر سرعت را باز نگذاشته و مانند مبین‌نت روی ۴۰ مگ و شاید کمی بیشتر، محدود کردند و شما نمی‌توانید سرعتی بسیار بیشتر داشته باشید ولی روی اینترنت TDLTE ایرانسل و ریسلرهای این شرکت، حداکثر سرعت باز است و می‌بینید که می‌شود به سرعت‌های نجومی هم رسید.

پس چرا سرعت TDLTE پایین است؟

اما چرا برخی از کاربران اینترنت TDLTE، هر کاری می‌کنند سرعت آن‌ها بیشتر از ۱۰ الی ۱۵ مگ نیست و شاید برخی اوقات بسیار کمتر و دانلود آن‌ها در حد چند مگ است؟

مهم‌ترین دلیل، عدم گیرندگی سیگنال و بد بدون آنتن‌دهی است. مودم ضعیف یا شلوغ بودن دکل مخابراتی هم دلایل بعدی هستند.

بیشتر بخوانید: ایرانسل اینترنت TD-LTE را گران کرد + جدول افزایش قیمت بسته‌های اینترنت

مثلا، با مودم ایرانسل GP2101 نمی‌توانید سرعت اینترنت TDLTE بسیار بالایی بگیرید؛ چون اساسا یک مودم ۴G LTE Cat 4 با سرعت پایین است و گیرندگی آنتن و سیگنال قوی ندارد.

اما با مودم‌های هواوی B622، هواوی HWS32 و HWS33، هواوی N5368X و البته هواوی B612 (ایرانسل TF-i60 H1) می‌توانید سرعت اینترنت TDLTE خوبی داشته باشید.

پس، خلاصه کنم؛ این باور که اینترنت TDLTE سرعت پایینی دارد؛ حداقل در سال ۱۴۰۲ دیگر درست نیست و اتفاقا این روزها TDLTE می‌تواند سرعتی برابر با اینترنت موبایل و فیبر نوری یا اینترنت VDSL ارائه کند.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

‫2 دیدگاه ها

 1. اینترنت td-lte من تقریبا در اکثر اوقات شبانه روز غیر از ساعت ده صبح تا ۳ صبح فردا بسیار ضعیف ه و اختلال داره روی باند ۴۲
  و تنها از ساعت ۴ صبح تا ۱۰ صبح بدون مشکل کار می کنه. با نرم افزارهای بررسی lte هم چک کردم هیچ تغییری در دریافت سیگنال اتفاق نمی‌افته همون دکل ه با همون مشخصه‌های سیگنال.
  حتی اگر در ساعاتی که td-lte‌ مشکل داره من سیم کارت موبایل ۴g که در حالت عادی روی موبایل بدون مشکل کار می‌کنه رو بذارم روی مودم در ساعاتی که td-lte مشکل داره، ۴g‌هم دچار اختلال ه روی مودم و باید از TDD بذارم روی FDD تا باند فرکانسی از ۴۲ تغییر کنه بره روی باند ۳ و بدون مشکل کار کنه. تنها دلیلی که به نظر خودم می‌رسه این ه که در ساعت‌های ترافیک شبکه اینترنت td-lte من دچار اختلال ه و چیزی گیرش نمیاد. پینگ از ۳۰۰ می‌ره روی ۴۰۰۰

 2. سرعت ۴۰ مگ برای مبین نت خیلی کمه
  من خودم مودم b612 دارم تو تست سرعت تو شروعش تا ۶۰ مگابیت میره و بعد سریع میاد روی ۴۰ مگابیت
  یه مشکل دیگه اینکه ۴G+ توی قم فعال نیست و مودم روی CA میذاریم ۴G+ نمیشه اما روی MIMO4*4 میذاریم روی باند سه MIMO RANK رو عدد ۴ نشون میده و روی باند یک عدد ۲ نشون میده
  مبین نت توی تبلیغات مودم های جدیدش روی وای فای ۵ گیگاهرتز و استاندارد LTE CAT 6 مانور میده در صورتی که سرعتش روی ۴۰ مگابیته و عملا بلا استفاده هستش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا