با این مبدل کوچک قابلیت وای‌فای را سریعا به هر دستگاهی اضافه کنید

تصور کنید دستگاهی دارید که از یک درگاه شبکه اترنت سود می‌برد ولی شما نیاز به اتصال بی‌سیم دارید. برای مثال، مادربورد قدیمی که فقط یک درگاه RJ45 صد مگابیت دارد.

چگونه می‌توانیم قابلیت وای‌فای را به این مادربورد اضافه کنیم؟ یعنی به جای ارتباطات شبکه کابلی از ارتباطات بی‌سیم سود ببرد و بتواند با وای‌فای به یک شبکه وصل شود؟

یک روش این است که دانگل وای‌فای به آن اضافه کنید یا روی اسلات‌های PCIe آن یک کارت شبکه بی‌سیم نصب کنید. اگر هیچ‌یک از این امکانات فراهم نباشد یا امکان استفاده از آن‌ها نباشد؛ چه راه‌کار دیگری وجود دارد؟

در بازار آداپتورها و مبدل‌های اترنت به وای‌فای پیدا می‌شود که می‌توانند یک درگاه RJ45 را به یک اتصال بی‌سیم تبدیل کنند. 

شرکت IOGEAR یکی از این مبدل‌های جالب را به نام  IOGEAR Universal Ethernet to Wi-Fi Adapter عرضه می‌کند که اتفاقا این روزها از سوی سایت آمازون هم تخفیف خورده و با قیمت ۲۴.۴۲ دلار به جای ۳۵ دلار عرضه می‌شود. 

GWU627 یک دستگاه کوچک است که به سادگی نصب می‌شود. یک درگاه RJ45 برای اتصال به هر دستگاهی با کابل شبکه دارد و از کلید WPS سود می‌برد.

کافی است با کابل شبکه این مبدل را به دستگاه مورد نظرتان متصل کنید تا قابلیت وای‌فای به این دستگاه اضافه شود. این مبدل یک ارتباط وای‌فای 802.11n با سرعت ۱۵۰ مگابیت برایتان فراهم می‌کند.

اینترنت اشیا و کیت‌های سخت‌افزاری

این مبدل را می‌توانید روی هر نوع دستگاهی از جمله دوربین‌های نظارتی، دستگاه‌های بلو-ری، پخش‌کننده‌ها، تلویزیون‌ها، TIVO، کنسول‌های بازی و کامپیوترها نصب کنید.

این گجت کوچک با دیگر استانداردهای وای‌فای از جمله 802.11n با سرعت کمتر از ۱۵۰ مگابیت و 802.11g با سرعت ۵۴ مگابیت هم سازگاری دارد. مصرف انرژی بسیار پایینی دارد و با اتصال به یک درگاه USB می‌تواند کل انرژی خود را تامین کند.

از سیستم‌های رمزنگاری WEP و WPA، WPA2، TKIP و AES سود می‌برد و همان‌طور که گفتیم به یک کلید WPS برای برقراری ارتباط امن‌شده مجهز شده است.

چندین چراغ LED برای نمایش وضعیت روشن/خاموش بودن دستگاه، شبکه بی‌سیم، وضعیت کلید WPS و درگاه LAN دارد. از دو آنتن داخلی (1T1R) سود می‌برد و یک درگاه USB 2.0 برای اتصال به برق دارد.

در سایت فروشنده GWU627 نوشته شده که حداکثر محدوده پوشش‌دهی این دستگاه حدود ۳۲۰ فوت یا ۹۷.۵ متر است. برای مصارف خانگی و اتصال بی‌سیم یک دستگاه به شبکه؛ چنین محدوده‌ای پذیرفتنی است.

به هر حال، گاهی اوقات در وضعیتی گرفتار می‌شوید که نیاز به یک اتصال بی‌سیم دارید و داشتن چنین مبدل کوچکی می‌تواند کمک بزرگی باشد. به‌خصوص افرادی که در حوزه اینترنت اشیا یا اسمبل کردن قطعات سخت‌افزاری فعالیت می‌کنند و دارند روبات یا پهپاد می‌سازند؛ چنین دستگاه‌هایی به کارشان خواهد آمد.