جدیدترین تعرفه‌های اینترنت تانوما (فیبر نوری) مخابرات

تانوما سرویس اینترنت فیبرنوری شرکت مخابرات ایران است که چند سالی می‌شود در شهرهای بزرگ و برخی شهرهای کوچک به طور محدود ارائه می‌شود.

اینترنت تانوما کاملا انحصاری و در دست شرکت مخابرات است. به همین دلیل، نه تعرفه مشخص و روشن و واضحی دارد و نه پروتکل و دستورالعملی برای تعیین حجم و بسته اینترنت و قیمت و مشخصات سرویس و شرایط واگذاری سرویس.

هر چند وقت یک بار هم شاهد تغییر کلی تعرفه‌های اینترنت تانوما هستیم و البته در شهرهای مختلف، براساس تصمیم‌گیری مخابرات آن شهرستان باز هم تعرفه‌ها تغییر پیدا می‌کنند.

در تصویر زیر می‌توانید جدیدترین تعرفه‌های اینترنت تانومای مخابرات تهران در سال ۱۳۹۹ را مشاهده کنید:

البته این تعرفه‌ها به شکل دیگری در سایت شرکت مخابرات تهران نیز درج شده است. همین‌طور، می‌توانید این سرویس‌ها را با نام‌های دیگری در سایت تانومای مخابرات ایران مشاهده کنید.

همان‌طور که در طرح‌ها مشاهده می‌شود؛ می‌توانید سرویس اینترنت تانوما را با سرعت‌های ۵۰ و ۱۰۰ مگابیت و در حجم‌های مختلف انتخاب کنید.

در یک شکل می‌توانید مودم و کابل‌کشی داخلی خانه را هم رایگان از شرکت مخابرات بگیرید؛ اگر قراردادهای بلندمدت و چند ساله ببندید. اگر قراردادهای کوتاه‌مدت سه ماهه، شش ماهه، یک ساله و مشابه این‌ها را انتخاب کنید؛ باید هزینه مودم فیبرنوری را هم بپردازید.

 

با این تعرفه‌ها، یک کاربر معمولی برای سرعت‌های ۳۰ و ۵۰ مگابیت و حجم چند ده گیگابایت در ماه باید ماهیانه نزدیک به ۸۰ هزار تومان بپردازد ولی کاربرانی که سرعت‌های بالای ۵۰ مگابیت نیاز دارند و همین‌طور حجم‌های چند صد گیگابیتی در ماه استفاده می‌کنند؛ ماهیانه باید هزینه‌هایی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان بپردازند.

البته نکته بسیار مهمی که باید درباره سرعت اینترنت تانوما باید گفت، تفاوت سرعت اسمی یا میانگین سرعت با سرعت حداکثری است. اگر شما سرعت‌های ۴ و ۸ مگابیت را انتخاب کنید؛ حداکثر سرعت دانلود ۳۰ مگابیت خواهید داشت و اگر سرعت اسمی ۱۶ تا ۳۰ مگابیت را بگیرید؛ سرعت دانلود شما می‌تواند تا ۱۰۰ مگابیت هم باز باشد.

همین‌طور سرعت ۵۰ مگابیت می‌تواند حداکثر سرعت دانلود نزدیک به ۲۰۰ مگابیت به شما بدهد.

دوستانی که اینترنت فیبرنوری دارند؛ می‌توانند تجربیات خود را در پای این مطلب برای دیگر خواننده‌ها بنویسند.