راهنمای خرید

به اینترنت سریع‌تری نیاز ندارید؛ به روتر بهتری نیاز دارید!

اگر به خاطر ویروس کرونا، کارهای خود را به خانه آوردید؛ یک دنیای جدید کاری و یک تجربه تازه را پیش‌رو دارید. 

اما شما در خانه تنها نیستید و چندین شریک و همکار در استفاده از اینترنت دارید. شاید تا پیش از این ماجرای ویروس کرونا، سرعت اینترنت شما را راضی می‌کرد و مشکلی احساس نمی‌کردید ولی اکنون بچه‌ها و همسرتان هم به اندازه شما به اینترنت نیاز دارند و شاید تنها سرگرمی آن‌ها است.

پهنای‌باند اینترنت شما میان چندین نفر تقسیم شده و قطعا سرعت افت کرده است. 

در این مواقع احتمالا سریعا گوشی را برداشته و با شرکت ISP و سرویس‌دهنده خود تماس بگیرید و به آن‌ها اعتراض می‌کنید.

در مرحله بعد، شاید سراغ ارتقای طرح اینترنت خود بروید و بخواهید سرعت اینترنت سرویس خود را افزایش دهید و مثلا از ۸ مگابیت به ۱۶ مگابیت برسانید یا کلا اینترنت ADSL را به اینترنت VDSL یا فیبرنوری تبدیل کنید.

در اینجا نکته بسیار مهمی هست که باید بدان توجه داشته باشید. همیشه ارتقای سرعت اینترنت مشکل شما را حل نمی‌کند و احتمالا پس از اینترنت با هزینه بیشتر، اینترنت سریع‌تری درخواست و راه‌اندازی کنید؛ باز هم مشکل برقرار باشد و نتوانید برای کارهای خود یک اتصال اینترنت خوب داشته باشید.

به جای اینترنت؛ روترتان را عوض کنید

چون شما به یک روتر سریع‌تر و بهتر نیاز دارید نه اینترنت سریع‌تر. 

اینترنت شما به اندازه کافی سریع است و پهنای‌باند لازم برای استفاده چندین کاربر را دارد ولی این روتر بی‌سیم شما است که اجازه نمی‌دهد چند دستگاه همزمان به آن وصل شوند و با بالاترین سرعت‌ها از اینترنت بهره ببرند.

اگر یک روتر قدیمی تک بانده دارید یا روتری دارید که مثلا فقط یک آنتن خارجی دارد؛ سرعت پهنای‌باند اینترنت شما را کاهش می‌دهد. هرچقدر سرعت اینترنت را افزایش دهید؛ باز هم مشکل افت سرعت در وای‌فای را خواهید داشت.

روترهای بی‌سیم جدید قابلیت‌ها و فناوری‌هایی مانند Beamforming و MU-MIMO دارند که کمک می‌کند پهنای‌باند وای‌فای میان چندین کاربر تقسیم و هر کاربر بتواند با سریع‌ترین سرعت ممکن تبادل داده داشته باشد.

روترهای بی‌سیم دو بانده وای‌فای ۵ یا وای‌فای ۶ سرعت بیشتری دارند و پهنای‌باند بالاتری روی هر باند رادیویی فراهم می‌کنند.

روترهای مش وای‌فای سعی می‌کنند در هر نقطه از خانه یک وای‌فای سریع فراهم کنند و هر کاربر به یک نود وای‌فای وصل شود و بدون اینکه سرعت وای‌فای کاربران دیگر را کاهش دهد؛ از اینترنت لذت ببرد.

بنابراین، پیشنهاد می‌کنم پیش از تعویض طرح اینترنت و پرداخت هزینه بیشتر؛ به فکر تعویض روتر خود باشید. اگر روتر ندارید و فقط از مودم روتر استفاده می‌کنید؛ می‌توانید مودم روتر سریع‌تر و به‌روزتری خریداری کنید.

چند پیشنهاد برای ارتقای روتر بی‌سیم

۱- اگر پولش را دارید؛ یک روتر وای‌فای ۶ بخرید.

۲- اگر نمی‌خواهید زیاد هزینه کنید؛ یک روتر وای‌فای ۵ بخرید. یک روتر دو بانده AC1200 می‌تواند برای کاربران خانگی کافی باشد.

۳- اگر چندین کاربر هستید که در خانه کار می‌کنید یا باید از یادگیری راه دور و آموزش مجازی استفاده کنید؛ بهتر است یک سیستم مش وای‌فای بخرید.

۴- اگر یک مودم روتر خوب دارید ولی سرعت اینترنت پایین است؛ می‌توانید یک روتر دو بانده جدید بخرید و به مودم وصل کنید یا یک اکستندر بخرید و وای‌فای را در نقطه خاصی که می‌خواهید؛ تقویت کنید.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

‫4 دیدگاه ها

    1. سلام
      Tp link ac1200 یک روتر است نه مودم روتر. اگر مودم روتر مشابه‌اش را می‌خواهید باید VR400 را بخرید
      قطعا نمونه مودم روتر تی‌پی‌لینک بهتر از مودم تک بانده ایسوس است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا