تعرفه و قیمت بسته‌های اینترنت VDSL شاتل

یکی از مهم‌ترین پرسش‌های کاربرانی که می‌خواهند از اینترنت ADSL به اینترنت VDSL کوچ کنند؛ قیمت و بسته‌های VDSL است.

همه می‌دانیم که اینترنت VDSL گران‌تر از ADSL است ولی تا چه اندازه گران است؟ قیمت بسته‌های مختلف آن چقدر است و آیا دارای بسته‌های با حجم بالا هست؟ این بسته‌ها به‌صرفه‌تر از بسته‌های حجم پایین هستند؟

دو شرکت مخابرات و شاتل که فعلا سرویس‌دهنده‌ها و بازیگران اصلی اینترنت ثابت و پرسرعت VDSL هستند؛ هریک وضعیت متفاوتی در قیمت بسته‌های اینترنت VDSL دارند.

قبلا در چندین مقاله جداگانه از جمله «برای اینترنت پرسرعت VDSL باید چقدر هزینه کنیم؟» و «همه‌چیز درباره اینترنت VDSL مخابرات» درباره تعرفه‌ها و بسته‌های شروع سرویس وی‌دی‌اس‌ال مخابرات صحبت کردیم و در این مقاله سراغ بسته‌های اینترنت وی‌دی‌اس‌ال شاتل می‌رویم.

قیمت بسته‌های اینترنت VDSL شاتل

در مطلب «صفر تا صد تجربه اینترنت VDSL: از ثبت‌نام، هزینه و مودم تا رانژه، سرعت و کیفیت» اشاره کردیم شاتل برای ثبت‌نام و شروع دو سرویس زیر را پیشنهاد می‌دهد:

سرویس ۲۴ گیگابایت یک ساله با مودم به قیمت حدودی ۲۴۰ هزار تومان 

سرویس ۲۴۰ گیگابایت یک ساله با مودم به قیمت حدودی ۶۵۰ هزار تومان

 

بعید است کاربری سرویس ۲۴ گیگابایت یک ساله را انتخاب کند جز اینکه مشکل مالی و محدودیت در پرداخت هزینه داشته باشد.

اما پس از انتخاب یکی از این دو سرویس و اتمام آن پیش از موعد؛ چه اتفاقی می‌افتد؟

کاربر VDSL می‌تواند به سایت مای شاتل مراجعه کرده و ترافیک جدید خریداری کند؛ جایی که شاید بشود گفت سود واقعی شرکت‌های سرویس‌دهنده VDSL در آن‌جا است.

در حالت عادی و بدون اینکه از سوی شاتل جشنواره‌ای برگزار شده باشد؛ تعرفه و بسته‌های VDSL قابل انتخاب در پنل کاربری سایت مای شاتل را در زیر مشاهده می‌کنید:

در جشنواره، برخی بسته‌ها با قیمت کمتر و تخفیف‌های متنوعی عرضه می‌شوند. برای نمونه، دو بسته ۱۰ و ۵۰ گیگابایتی در جشنواره تیرماه شاتل قابل خرید بودند:

تحلیل قیمت اینترنت VDSL شاتل

شاتل ۱ گیگابایت ترافیک اینترنت وی‌دی‌اس‌ال را ۲ هزار تومان می‌دهد؛ همان قیمتی که برای ترافیک اینترنت ای‌دی‌اس‌ال نیز مصوب شده است و همه سرویس‌دهنده‌ها رعایت می‌کنند.

۳ گیگابایت ترافیک ۶ هزار تومان و ۵ گیگابایت ترافیک ۱۰ هزار تومان است. همین معادله هر گیگابایت ترافیک اضافه به مبلغ ۲ هزار تومان برای بسته‌های دیگر تا ۲۰ گیگابایت رعایت شده است.

اما از بسته ۵۰ گیگابایتی شاهد ریزش قیمت و تخفیف‌هایی هستیم که هرچه حجم بسته بیشتر شود؛ تخفیف هم بیشتر است.

۱۰۰ گیگابایت ترافیک: ۱.۶۵۴.۰۰۰ ریال

۲۰۰ گیگابایت ترافیک: ۳.۱۰۸.۰۰۰ ریال

۵۰۰ گیگابایت ترافیک: ۶.۹۵۸.۰۰۰ ریال

در بسته‌های ۱۰۰ تا ۵۰۰ گیگابایت شاهد تخفیف‌های بیشتری هستیم و طبیعی است که کاربران به سوی خرید این بسته‌ها ترغیب شوند.

اما نکته بسیار مهم و قابل توجه برای کاربرانی که می‌خواهند از ADSL به VDSL بیایند؛ این است که قیمت ترافیک اضافه در هر دو سرویس شاتل مساوی و مشابه است. جدول خرید ترافیک اضافه شاتل روی سرویس‌های +ADSL2 را در زیر مشاهده می‌کنید که دقیقا مشابه VDSL است:

بنابراین، در خرید ترافیک هر دو سرویس اینترنت ثابت ADSL و VDSL مشابه هستند ولی در شروع سرویس، اینترنت VDSL گران‌تر و با محدودیت‌هایی روبرو است. مانند ADSL خبری از سرویس‌های سالیانه چند هزار گیگابایت نیست تا سرویس‌دهنده روی فروش ترافیک سود داشته باشد.

پیش‌بینی می‌شود با افزایش شرکت‌های سرویس‌دهنده VDSL و ایجاد رقابت میان آن‌ها، شاهد ارزان‌تر شدن اینترنت VDSL و شکسته شدن این قیمت‌ها باشیم.