راهنمای خرید

تعرفه و قیمت بسته‌های اینترنت VDSL شاتل

قیمت ثبت‌نام، بسته‌های اینترنت ماهیانه و سالیانه و مودم

یکی از مهم‌ترین پرسش‌های کاربرانی که می‌خواهند از اینترنت ADSL به اینترنت VDSL کوچ کنند؛ قیمت و بسته‌های VDSL است.

همه می‌دانیم که اینترنت VDSL گران‌تر از ADSL است ولی تا چه اندازه گران است؟ قیمت بسته‌های مختلف آن چقدر است و آیا دارای بسته‌های با حجم بالا هست؟ این بسته‌ها به‌صرفه‌تر از بسته‌های حجم پایین هستند؟

دو شرکت مخابرات و شاتل که فعلا سرویس‌دهنده‌ها و بازیگران اصلی اینترنت ثابت و پرسرعت VDSL هستند؛ هریک وضعیت متفاوتی در قیمت بسته‌های اینترنت VDSL دارند.

قبلا در چندین مقاله جداگانه از جمله «برای اینترنت پرسرعت VDSL باید چقدر هزینه کنیم؟» و «همه‌چیز درباره اینترنت VDSL مخابرات» درباره تعرفه‌ها و بسته‌های شروع سرویس وی‌دی‌اس‌ال مخابرات صحبت کردیم و در این مقاله سراغ بسته‌های اینترنت وی‌دی‌اس‌ال شاتل می‌رویم.

تعرفه اینترنت VDSL شاتل در سال ۱۴۰۰

شرکت شاتل در سال ۱۴۰۰ با بازطراحی صفحه سرویس اینترنت VDSL خود و درج محتواهای جدید، جدول تعرفه بسته‌های اینترنت یک ماهه VDSL خود را نیز منتشر کرده است:

بسته VDSL-Fair-1-NFG-1 با ۱۰۰ گیگابایت حجم اینترنت بین‌المللی به قیمت ۱۵۰ هزار تومان

بسته VDSL-Fair-2-NFG-1 با ۲۰۰ گیگابایت حجم اینترنت بین‌المللی به قیمت ۲۰۰ هزار تومان

بسته VDSL-Fair-3-NFG-1 با ۴۰۰ گیگابایت حجم اینترنت بین‌المللی به قیمت ۳۰۰ هزار تومان

البته چون سرعت اینترنتی مانند VDSL زیاد بوده و به طور طبیعی بسته‌ها زود به زود تمام می‌شوند؛ کاربران سریعا نیاز خواهند بسته‌های حجم بیشتری خریداری کنند.

شاتل به صورت یک ساله نیز سرویس‌های VDSL را به فروش می‌رساند. بسته یک ساله ۲۴۰ گیگابایت سال ۱۴۰۰ شاتل نزدیک به ۳۶۰ هزار تومان قیمت دارد که البته گفتیم بسیاری از کاربران نیاز به خرید حجم اضافه خواهند شد.

قیمت بسته‌های اینترنت VDSL شاتل

در مطلب «صفر تا صد تجربه اینترنت VDSL: از ثبت‌نام، هزینه و مودم تا رانژه، سرعت و کیفیت» اشاره کردیم شاتل برای ثبت‌نام و شروع دو سرویس زیر را پیشنهاد می‌دهد:

سرویس ۲۴ گیگابایت یک ساله با مودم به قیمت حدودی ۲۴۰ هزار تومان ( به‌روزرسانی: نزدیک ۷۰۰ هزار تومان شده است)

سرویس ۲۴۰ گیگابایت یک ساله با مودم به قیمت حدودی ۶۵۰ هزار تومان (به‌روزرسانی: نزدیک ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان شد)

بعید است کاربری سرویس ۲۴ گیگابایت یک ساله را انتخاب کند جز اینکه مشکل مالی و محدودیت در پرداخت هزینه داشته باشد.

اما پس از انتخاب یکی از این دو سرویس و اتمام آن پیش از موعد؛ چه اتفاقی می‌افتد؟

کاربر VDSL می‌تواند به سایت مای شاتل مراجعه کرده و ترافیک جدید خریداری کند؛ جایی که شاید بشود گفت سود واقعی شرکت‌های سرویس‌دهنده VDSL در آن‌جا است.

در حالت عادی و بدون اینکه از سوی شاتل جشنواره‌ای برگزار شده باشد؛ تعرفه و بسته‌های VDSL قابل انتخاب در پنل کاربری سایت مای شاتل را در زیر مشاهده می‌کنید:

در جشنواره، برخی بسته‌ها با قیمت کمتر و تخفیف‌های متنوعی عرضه می‌شوند. برای نمونه، دو بسته ۱۰ و ۵۰ گیگابایتی در جشنواره تیرماه شاتل قابل خرید بودند:

تحلیل قیمت اینترنت VDSL شاتل

شاتل ۱ گیگابایت ترافیک اینترنت وی‌دی‌اس‌ال را ۲ هزار تومان می‌دهد؛ همان قیمتی که برای ترافیک اینترنت ای‌دی‌اس‌ال نیز مصوب شده است و همه سرویس‌دهنده‌ها رعایت می‌کنند.

۳ گیگابایت ترافیک ۶ هزار تومان و ۵ گیگابایت ترافیک ۱۰ هزار تومان است. همین معادله هر گیگابایت ترافیک اضافه به مبلغ ۲ هزار تومان برای بسته‌های دیگر تا ۲۰ گیگابایت رعایت شده است.

اما از بسته ۵۰ گیگابایتی شاهد ریزش قیمت و تخفیف‌هایی هستیم که هرچه حجم بسته بیشتر شود؛ تخفیف هم بیشتر است.

۱۰۰ گیگابایت ترافیک: ۱.۶۵۴.۰۰۰ ریال

۲۰۰ گیگابایت ترافیک: ۳.۱۰۸.۰۰۰ ریال

۵۰۰ گیگابایت ترافیک: ۶.۹۵۸.۰۰۰ ریال

در بسته‌های ۱۰۰ تا ۵۰۰ گیگابایت شاهد تخفیف‌های بیشتری هستیم و طبیعی است که کاربران به سوی خرید این بسته‌ها ترغیب شوند.

اما نکته بسیار مهم و قابل توجه برای کاربرانی که می‌خواهند از ADSL به VDSL بیایند؛ این است که قیمت ترافیک اضافه در هر دو سرویس شاتل مساوی و مشابه است. جدول خرید ترافیک اضافه شاتل روی سرویس‌های +ADSL2 را در زیر مشاهده می‌کنید که دقیقا مشابه VDSL است:

بنابراین، در خرید ترافیک هر دو سرویس اینترنت ثابت ADSL و VDSL مشابه هستند ولی در شروع سرویس، اینترنت VDSL گران‌تر و با محدودیت‌هایی روبرو است. مانند ADSL خبری از سرویس‌های سالیانه چند هزار گیگابایت نیست تا سرویس‌دهنده روی فروش ترافیک سود داشته باشد.

پیش‌بینی می‌شود با افزایش شرکت‌های سرویس‌دهنده VDSL و ایجاد رقابت میان آن‌ها، شاهد ارزان‌تر شدن اینترنت VDSL و شکسته شدن این قیمت‌ها باشیم.

به‌روزرسانی (۳۰ مهرماه)

شرکت شاتل تا اوایل شهریورماه مودم VDSL زایکسل VMG۱۳۱۲-T۲۰B را با قیمت ۳۰۰ هزار تومان به فروش می‌رساند ولی با توجه به افزایش قیمت مودم‌ها در بازار، اکنون این مودم را با قیمت ۷۰۰ هزار تومان می‌فروشد.

بنابراین تقریبا هر دو سرویس اینترنت VDSL شروعی این شرکت نزدیک به ۴۰۰ هزار تومان گران شدند. به این ترتیب، سرویس ۲۴۰ گیگابایت یک ساله شاتل در حدود ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان شده است.

شاتل مدعی است این مودم در بازار قیمتی بالای ۹۰۰ هزار تومان دارد و هم‌اکنون هم دارد با تخفیف به مشتریان خود عرضه می‌کند. ادعایی که به نظر می‌رسد تا حدودی درست باشد و تقریبا هیچ مودم VDSL در بازار زیر قیمت ۷۰۰ هزار تومان نداریم!

به‌روزرسانی (۱۶ آذرماه)

طبق اعلام سایت شاتل، مودم VDSL زایکسل VMG۱۳۱۲-T۲۰B این شرکت به اتمام رسیده است و فقط مودم زایکسل VMG۱۳۱۲-T۲۰B را دارند و به مشتریان جدید سرویس اینترنت VDSL خود با قیمت ۹۱۰ هزار تومان می‌دهند.

به این ترتیب، هزینه اشتراک اینترنت VDSL شاتل برای بسته ۲۴۰ گیگابایت ۱۲ ماهه با مودم به نزدیک ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و بیشتر می‌رسد.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

میثاق محمدی‌زاده

دانش‌آموخته رشته کامپیوتر و علاقه‌مند ادبیات و فناوری؛ بیش از ۲۰ سال در نشریات و سایت‌های مختلف خبری و فناوری ایران نوشتم و هنوز تشنه یادگیری هستم!

‫12 دیدگاه ها

 1. اگر چنین هست من صد سال سیاه vdsl نمیگیرم
  ترجیح میدهم با ۵۰ تومن ماهانه adsl 90 گیگ بگیرم و دانلودم را ساعت ۲ شب با سرعت ۱۰ مگابایت تا ۱۳ مگابایت انجام بدهم با دو هزار تومن به ایرانسل!

  یا حداقل میروم vdsl مخابرات میگیرم

  این بسته و تعرفه مخصوص کسی هست که میخواهد صبح تاش ب با سرعت بالا کارهای لازم و تجاری و تولید محتوایش را انجام دهد
  اگر نه مصرف کننده خانگی محال است همچین طرحی بگیرد تا مودم tdlte و حجم های بالای adsl هست

  امیدوارم شاتل و شرکت های ایرانی و بالاتر از همه شرکت زیرساخت سر عقل بیایند که مردم ایران کم نکشیده اند حداقل مثل بقیه جاهای دنیا حجم نامحدود واقعی بدهند (البته زیرساخت ایران و مخابرات محال است بکشد مگر این که همه جا فیبر شود)

  1. داداش خودت جواب خودتو دادی، vdsl مال کسی نیست که بخاد هارد دو تراش رو پر فیلمو سریال کنه، واسه کسیه که سرعت واسش ملاکه چه تولید محتوا چه کنفرانس چه گیم

 2. سلام وقت بخیر عذر میخام سرعت وای فای با مودمی که شاتل میده در چه حده چون من اکثر کارهامو با وای فای انجام میدم و لبتاب تا لن متصل به سیستم

 3. سلام خسته نباشید ببخشید مودم (مودم روتر VDSL/ADSL بی سیم تی پی-لینک مدل TD-W9960 V1) بنظرتون مودم خوبیه؟؟برد خوبی داره؟؟سرعتش چقدره؟؟قطعی نداره؟؟

  1. سلام
   مودم TD-W9960 برای مصارف خانگی معمولی مودم مناسبی است. کیفیت ساخت خوبی دارد و وای‌فای آن جوابگوی یک آپارتمان در حدود ۶۰ الی ۷۰ متر هست.
   اگر می‌خواهید کارهای سنگینی با اینترنت و وای‌فای انجام دهید مثلا ویرایش فیلم یا استریم بازی یا دانلودهای طولانی این مودم زیاد جالب نیست و بهتر است مودم دو بانده ADSL/VDSL مانند تی‌پی‌لینک VR400 بخرید.

 4. لطفا ی مودم بگید ک برای گیم خوبه باشه قیمتشم زیاد بالا نباشه.. بازی هایی مثل پابجی که نیاز به پینگ پایین داره.. اگ پینگو زیره ۱۰۰ بیار عالی میشه!

 5. سلام.
  مودم های تایوانی نتربیت که توسط آونگ برای Adsl و Vdsl ارائه شده اند را بررسی داشته اید؟ اگر نه، لطفا این مودم ها را هم بررسی کنید.

 6. قیمتای مسخره
  ترجیه میدم از adsl استفاده کنم
  قیمت این طرح ها واسه کارهای تجاری نه مصارف خانگی چ خبره این قیمتا!!!!!!

 7. سرعت VDSL منطقیه ولی قیمتش اصلا منطقی نیست برعکس قیمت ADSL منطقیه سرعتش منطقی نیست موندیم کدومو انتخاب کنیم والا تو مملکت اسلامی

  1. سلام دوست عزیز
   بیشتر نیاز شما است که تعیین‌کننده است. اگر آپلود زیاد یا با فایل‌های حجم بالا دارید؛ اصلا ADSL نمی‌تواند جوابگوی شما باشد و حتما باید سراغ VDSL بروید که قابلیت آپلود با سرعت بالا را می‌دهد. یا مثلا اگر همزمان می‌خواهید چندین دستگاه را به اینترنت وصل کنید و اصطلاحا اینترنت را بدوشید؛ خوب مسلم است که باز اصلا نباید سراغ ADSL بروید.
   اما اگر یک مصرف‌کننده معمولی اینترنت هستید و فقط وب‌گردی می‌کنید و با یک یا نهایتا دو دستگاه از اینترنت استفاده می‌کنید و کارهای حساس و پر ترافیکی مانند بازی آنلاین و تولید محتوا و … ندارید، ADSL جواب می‌دهد.
   نیاز شما است که تعیین کننده است نه قیمت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا