راهنمای خرید

خودمان مودم VDSL بخریم یا از مودم سرویس‌دهنده اینترنت استفاده کنیم؟

همان‌طور که می‌دانید؛ شرکت‌های سرویس‌دهنده اینترنت به عناوین مختلف شما را مجبور به خرید مودم از خودشان می‌کنند. یعنی سرویس اینترنت به شما داده نمی‌شود تا قبول کنید یک مودم از آن‌ها بگیرید.

درباره سرویس‌دهنده‌های اینترنت VDSL هم این قانون صادق است و هم شرکت مخابرات و هم شرکت‌هایی مانند شاتل، در زمان ثبت‌نام برای دریافت VDSL به شما یک مودم می‌دهند.

مخابرات بیشتر سراغ مودم‌های برند یوتل رفته است و مودم‌های یوتل V301 و یوتل V304F را به کاربر پیشنهاد می‌دهد.

شاتل بیشتر مودم‌های خود را از برند زایکسل انتخاب می‌کند و به طور مشخص برای سرویس اینترنت VDSL خود مودم زایکسل VMG۱۳۱۲-T۲۰B را پیشنهاد می‌دهد.

حالا این سوال جدی برای برخی از کاربران مطرح می‌شود که چرا باید مودم VDSL بخرند؟ آیا مودمی که خودمان از بازار بخریم سرعت اینترنت بیشتری دارد یا مودمی که خود شرکت سرویس‌دهنده وی‌دی‌اس‌ال می‌دهد؟

سرعت اینترنت: مشابه هم

نکته نخستی که باید بدانیم؛ تفاوت سرعت آن‌چنانی میان مودم VDSL که شرکت‌ها به شما می‌دهند با مودمی که از بازار بخرید؛ وجود ندارد.

ما در بررسی اینترنت وی‌دی‌اس‌ال شاتل نشان دادیم با مودم زایکسل VMG1312-T20B و تی‌پی‌لینک وی‌آر ۴۰۰ سرعت اینترنت بین ۶۷ تا ۷۲ مگابیت به دست آمده است؛ در شرایطی که مودم از طریق کابل شبکه اترنت به لپ‌تاپ وصل باشد.

در بدترین حالت، بین مودم‌های ADSL و VDSL در سرعت اینترنت کابلی تفاوت فاحش و بسیار زیادی وجود ندارد. عوامل تاثیرگذار روی سرعت اینترنت هم غالبا بیرون از مودم هستند؛ مانند نویز و کشش خط که روی هر مودمی تاثیرگذار هستند.

بنابراین، چه بهترین مودم VDSL موجود در ایران را بخرید یا از مودم خود شرکت سرویس‌دهنده VDSL استفاده کنید؛ در سرعت اینترنت با کابل نباید انتظار غیرمنتظره‌ای داشت.

سرعت وای‌فای: تفاوت اینجا است

در حقیقت، تمام تفاوت یک مودم خوب یا یک مودم عادی ADSL و VDSL در بخش وای‌فای است. اینکه تک بانده است یا دو بانده، چند آنتن داخلی یا خارجی دارد؛ برد موثر و قدرت سیگنال‌دهی مودم چقدر است؛ سرعت وای‌فای روی هر باند رادیویی چند مگابیت است؛ چه پروتکل‌ها و ابزارهایی برای مدیریت وای‌فای و رمزنگاری و کنترل پهنای‌باند دارد و …

باید از خودمان بپرسیم که چه انتظاری از یک وای‌فای یک مودم VDSL داریم؟ اگر قرار است فقط خودمان استفاده کنیم و نهایت فاصله ما از مودم چند متر می‌شود؛ مثلا در همان اتاق خودمان مودم نصب می‌شود؛ مودم شرکت‌ها پاسخ‌گوی نیازمان هست.

اما اگر حتما به مودمی با وای‌فای دو بانده نیاز داریم و قرار است تمام اعضای خانواده به اینترنت از طریق وای‌فای وصل شوند؛ باید وای‌فای به چند اتاق آن‌طرف‌تر برسد؛ بهتر است از مودم VDSL رده بالاتری استفاده کنید و خودتان یک مودم VDSL دو بانده خوب از بازار بخرید و با مودم VDSL شرکت اینترنتی جایگزین کنید.

راه‌حل بهتر: افزودن روتر بی‌سیم

در ایران، روترهای بی‌سیم تقریبا مهجور و ناشناخته هستند. در کشورهای پیشرفته، کاربران از ترکیب یک مودم و یک روتر برای دسترسی به سریع‌ترین اینترنت و وای‌فای استفاده می‌کنند.

برای اینکه وای‌فای بسیار قوی در خانه داشته باشید؛ لزوما نباید مودم رده بالایی بخرید؛ بلکه می‌توانید یک مودم ADSL/VDSL ساده داشته باشید و بعد یک روتر بی‌سیم قوی و دو بانده به آن وصل کنید.

به عبارت دیگر، مودم شرکت‌ها را بگیرید و اینترنت را روی آن راه‌اندازی کنید. بعد، یک روتر بی‌سیم دو بانده خوش قیمت مانند روترهای بی‌سیم شیائومی بخرید تا سرعت وای‌فای هم برایتان ایده‌آل شود.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

میثاق محمدی‌زاده

دانش‌آموخته رشته کامپیوتر و علاقه‌مند ادبیات و فناوری؛ بیش از ۲۰ سال در نشریات و سایت‌های مختلف خبری و فناوری ایران نوشتم و هنوز تشنه یادگیری هستم!

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام
    پس در راستای صحبت شما بنده که مودم مثلا billion دارم بهتر ه یه روتر بیسیم بگیرم یا اینکه بهتره یه مودم دوبانده ؟

    1. روتر بی‌سیم بگیرید بهتر است.
      همیشه روترها برای وای‌فای کیفیت بهتری می‌دهند تا مودم‌های دو بانده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا