اخبار ایران

اولین بالون اینترنتی ایران برای استفاده در مواقع اضطراری و بحرانی آماده شد

اولین بالون ارتباطی کشور برای استان مازنداران آزمایش و تحویل داده شد. قرار است تمام استان‌های کشور به بالون‌های اینترنتی مجهز شوند.

بالون اینترنتی یکی از راه‌کارهای سریع و مطمئن برای دسترسی به ارتباطات موبایل و اینترنت در مواقع اضطراری و بحرانی مانند مناطق زلزله‌زده یا منطقی که زیرساخت ارتباطی آن‌ها قطع شده است؛ شناخته می‌شود.

سال‌ها است در کشورهای دیگر جهان از بالون‌های اینترنتی برای زیر پوشش بردن یک منطقه یا شهر استفاده می‌شود.

در ایران، اولین بار در ایام اربعین حسینی در مرز مهران از بالون‌های اینترنتی استفاده شد تا جمیعت بسیار زیاد و متراکم مرز بتوانند به ارتباطات موبایل و اینترنت دسترسی داشته باشند. پس از موفقیت‌آمیز این کاربرد بالون‌های اینترنتی؛ قرار شده تمام استان‌های کشور دارای یک بالون ارتباطی باشند تا در مواقع ضروری به کار بگیرند.

حالا، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در یک پست توییتی خبر داد اولین بالون ارتباطی کشور برای استان مازنداران آماده شده است. این بالون آزمایش‌های خود را پشت‌سر گذاشته و به مسئولان این استان تحویل داده شده است.

وزیر ارتباطات می‌گوید این بالون ارتباطی می‌تواند ارتباطات صوتی، اینترنت و خدمات Push To Talk را برای اتصال همزمان حدود ۸ هزار نفر فراهم می‌کند. این بالون ارتباطی بومی می‌تواند مساحتی ۴ کیلومتر مربعی را زیر پوشش خود ببرد.

ساخت بالون ارتباطی بومی یکی از مهم‌ترین نیازها و ضروریاتی بود که ایران بدان نیاز داشت. هنگامی که مشکلی پیش می‌آید یا در منطقه و شهری بحرانی شکل می‌گیرد؛ ضروری است که ارتباطات زیرساختی از بین نروند یا امکان راه‌اندازی سریع آن‌ها وجود داشته باشد.

بالون‌های اینترنتی به سرعت راه‌اندازی و مستقر می‌شوند؛ می‌توانند تعداد زیادی کاربر یا منطقه جغرافیایی بزرگی را پشتیبانی کنند و سریعا از یک نقطه به نقطه دیگری منتقل شوند.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

میثاق محمدی‌زاده

دانش‌آموخته رشته کامپیوتر و علاقه‌مند ادبیات و فناوری؛ بیش از ۲۰ سال در نشریات و سایت‌های مختلف خبری و فناوری ایران نوشتم و هنوز تشنه یادگیری هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا