بررسی پینگ اینترنت VDSL شاتل در سرورهای داخل و خارج کشور

برای بسیاری از کاربران اینترنت، پینگ و پکت لاست یک سرویس از سرعت مهم‌تر است.

گیمرها فقط به دنبال پینگ و لگ یک بازی و اینترنت هستند و خوره‌های فیلم و سریال به شدت روی پکت لاست حساس‌اند. این افراد ترجیح می‌دهند سرویس اینترنتی با سرعت پایین‌تر ولی پینگ بهتر و کمترین ناپایداری و گم شدن بسته‌ها داشته باشند.

پس از انتشار مقاله بررسی کامل سرویس اینترنت VDSL شاتل، خواننده‌های زیادی درخواست کردند وضعیت پینگ و پکت لاست آن را هم بررسی کنیم تا بفهمند چقدر ارزش خرید دارد و واقعا بهتر از سرویس ADSL است یا خیر!

من با مودم تی‌پی‌لینک VR400 و سرویس اینترنت VDSL شاتل در شهرستان دزفول که قبلا گفتم سرعتی تا ۷۲ مگابیت می‌دهد؛ تست‌های پینگ مختلفی در روزها و ساعت‌های متفاوتی با نرم‌افزار pingplotter گرفتم.

علت انتخاب اپلیکیشن pingplotter این است که وضعیت پینگ و پکت لاست را به صورت نموداری در یک بازه ۱۰ دقیقه‌ای نشان می‌دهد و برای محک‌زنی پینگ یک اینترنت بهتر از دستورات خط فرمان است.

با هم وضعیت پینگ اینترنت VDSL شاتل را برای سرورهای مختلف بررسی کنیم.

سرورهای داخل کشور و گوگل

ابتدا، با همان دستور ساده ping در ترمینال خط فرمان ویندوز ۱۰، وضعیت پینگ دو سرور معروف گوگل را گرفتم.

 

پینگ دی‌ان‌اس ۸.۸.۸.۸ گوگل بدون فیلترشکن:

پینگ دی‌ان‌اس ۴.۲.۲.۴ گوگل بدون فیلترشکن:

همان‌طور که می‌بینید؛ برای دی‌ان‌اس ۸.۸.۸.۸ میانگین پینگ ۶۴ میلی‌ثانیه است و کمترین و بیشترین پینگ هم ۶۳ و ۶۶ میلی‌ثانیه است. هیچ پکت لاستی هم در کار نیست.

برای دی‌ان‌اس ۴.۲.۲.۴ میانگین پینگ افزایش پیدا می‌کند و به ۱۱۳ میلی‌ثانیه می‌رسد. باز هم در این تست پکت لاست نداریم.

در عمل هم کیفیت اینترنت وی‌دی‌اس‌ال شاتل مشابه این تست‌ها است. پینگ بین ۶۰ الی ۷۰ میلی‌ثانیه برای سرورها و دی‌ان‌اس‌های خارج از کشور و پینگ ۳۰ ثانیه‌ای برای سایت‌ها و دی‌ان‌اس‌های داخل کشور:

مثلا برای سایت آپارات متوسط پینگ ۳۲ میلی‌ثانیه است:

اما سراغ نرم‌افزار pingplotter برویم و وضعیت پینگ سرور ۸.۸.۸.۸ گوگل را در یک بازه ۱۰ دقیقه‌ای بسنجیم:

تصویر بالا نشان می‌دهد که کمترین ناپایداری و تغییر پینگ را بدون هرگونه پکت لاست داریم. این نمودار کیفیت خوب اینترنت VDSL شاتل را به رخ می‌کشد. باز هم در این تست‌ها مشخص است که پینگ بین ۶۰ و ۷۰ ملی‌ثانیه جابه‌جا می‌شود.

برای سرور ۴.۲.۲.۴ گوگل اوضاع کمی بدتر می‌شود و هم پکت لاست داریم و هم نوسان پینگ:

سرورهای خارج کشور با وی‌پی‌ان

وقتی فیلترشکن را روشن می‌کنیم؛ همه‌چیز به هم می‌ریزد و شاهد بالا رفتن پینگ و پکت لاست هستیم. پینگ اینترنت تا ۱۵۰ میلی‌ثانیه افزایش پیدا می‌کند:

برای سرور OpenVPN در کشور آلمان، وضعیت پینگ اینترنت را ببینید:

برای سرورهای PPTP در کشور انگلیس هم وضعیت و پایداری پینگ به شکل زیر حاصل شد:

جالب است ببینید وقتی فیلترشکن را خاموش می‌کنیم؛ چه اتفاقی برای پینگ اینترنت می‌افتد:

یک افت شدید و ناگهانی پینگ و رفتن از وضعیت ناپایدار و دارای نوسان زیاد به وضعیتی کاملا پایدار و ثابت و آرام. این نمودارها به خوبی نشان می‌دهند فیلرشکن‌ها چه بلایی سر اینترنت ما آوردند و متاسفانه ناچاریم در غالب اوقات ازشان استفاده کنیم.

اگر از اینترنت VDSL شاتل پینگ‌های چند میلی‌ثانیه انتظار دارید؛ متاسفانه این نوع سرویس اینترنت حداقل فعلا این آرزو را برآورده نمی‌کند و در ایران فقط اینترنت FTTH یا همان ۱۰۰ درصد فیبرنوری می‌تواند پینگ‌های زیر ۱۰ میلی‌ثانیه بدهد.

ولی از نظر پایداری خط و پکت لاست و کمترین جیتر، اینترنت VDSL بسیار بهتر از ADSL عمل می‌کند و شما می‌توانید در عمل این کیفیت بهتر را احساس کنید.

منتظر نظرات شما درباره وضعیت پینگ اینترنت VDSL هستیم.