فناوری

دستور وزیر ارتباطات برای پیگیری کندی اینترنت به کجا رسید؟

دو اظهارنظر کاملا متضاد از دو مقام وزارت ارتباطات

حدود یک هفته پیش، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران دستور فوری بررسی وضعیت اینترنت را به دستگاه‌های مسئول صادر کرد.

دو ماهی می‌شود که وضعیت اینترنت ایران کیفیت چندانی ندارد و کاربران شکایت‌های زیادی از کندی سرعت اینترنت در سامانه ۱۹۵ ثبت کردند.

«عیسی زارع‌پور» به صورت تلویحی و در جواب پیامک یک کاربر نیز پذیرفته بود که زیرساخت اینترنت ایران مشکلاتی دارد و بر اساس این دستور، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی موظف شده است با همکاری مدیرعامل شرکت زیرساخت، پس از بررسی دقیق گزارشات مردمی، راهکارهای رفع سریع اشکالات ارتباطی را ارائه و گزارش اقدامات اجرایی را به مردم اطلاع رسانی کنند.

حالا، پس از یک هفته از صدور دستور بررسی کندی اینترنت توسط وزیر، دو مقام وزارت ارتباطات از نتایج بررسی‌های ارگان‌های تابعه خود گزارشی ارائه دادند.

پالس منفی: اپراتورها بالاتر از تعهدات خودشان عمل کرده‌اند

دیروز، مدیرکل حفاظت از حقوق مصرف کننده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در اظهارنظری عجیب و پرسروصدا گفت: «طبق بررسی‌ها در تک تک شهرها اپراتورها بالاتر از تعهدات خودشان عمل کرده‌اند.»

«پیمان قره‌داغی» در گفتگو با سیتنا شرایط و عملکرد اپراتورها را مطلوب ارزیابی می‌کند و می‌گوید: «برخی دانلودکننده هستند و توقع سرعتی بالاتر دارند، اما اپراتورها در چهارچوب تعهداتشان عمل می‌کنند و اگر غیر از این باشد؛ رسیدگی می‌کنیم تا نیاز مردم برآورده شود.»

مدیرکل حفاظت از حقوق مصرف کننده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دلایل کندی اینترنت را قطعی برق یا ترافیک بالای شبکه به خاطر آموزش مجازی و در نهایت توقع بالای کاربران می‌داند:

«اختلالات شبکه گاهی به دلیل قطعی‌ها رخ می‌دهد و اپراتورها بر اساس SLA که دارند می‌توانند قطعی داشته باشند. برخی از بسترهای ما وابسته به برق است و اگر قطعی رخ دهد ممکن است UPS پاسخگو نباشد یا گاهی فیبر قطع می‌شود و این قطعی و اختلال در شبکه طبیعی است. همچنین گاهی با سیل و زلزله این شرایط پیش می‌آید اما شرایط عملکرد اپراتورها مطلوب است.»

این اظهارنظر اصلا در رسانه‌ها بازتاب خوبی نداشت و بسیاری از این مدیر رگولاتوری گلایه کرده بودند که چرا برای خدمت‌رسانی بهتر به کاربران تلاشی صورت نمی‌گیرد.

پالس مثبت: آغاز اقدامات وزارت ارتباطات برای توسعه شبکه و رفع کندی اینترنت

اما رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از آغاز اقدامات وزارت ارتباطات برای توسعه شبکه و رفع کندی اینترنت خبر دادند.

«حسین فلاح جوشقانی» رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا، گفتند: «پیرو شکایت‌های مطرح شده درباره کندی اینترنت، مقرر شد که در اسرع وقت هم اپراتورها به ویژه شرکت مخابرات ایران و هم شرکت ارتباطات زیرساخت نسبت به توسعه‌های لازم اقدام کنند.»

وی افزود: «با آغاز سال تحصیلی جدید از مهر ماه و برگزاری اغلب کلاس‌های دانشجویان و دانش آموزان به صورت مجازی میزان و حجم استفاده از اینترنت به صورت قابل توجهی افزایش یافته است که این امر موجب کندی سرعت اینترنت در برخی نقاط و در ساعات پیک استفاده شد.»

معاون وزیر ارتباطات تصریح کرد: «این شلوغی در ساعات پیک در نهایت باعث نارضایتی برخی از مشترکین شد. به منظور بررسی و رفع این مشکل بلافاصله با دستور وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات جلساتی طی هفته گذشته با حضور همه عوامل مرتبط با تامین و توزیع اینترنت از جمله شرکت ارتباطات زیرساخت، شرکت مخابرات ایران، شرکت‌های سیار و شرکت‌های دارای پروانه ارتباطات ثابت ( FCP) برگزار و تدابیر لازم برای بهبود کیفیت و سرعت اینترنت اتخاذ شد.»

اگرچه «حسین فلاح جوشقانی» نیز یکی از دلایل کندی اینترنت را آموزش مجازی و ساعت‌های اوج ترافیک می‌داند؛ ولی باز از تلاش وزارت ارتباطات و رگولاتوری برای بهبود کیفیت اینترنت خبر می‌دهد.

 


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا