راهنمای خرید

بهترین روترهای دو بانده ارزان قیمت بازار ایران

۱۰ روتر خوب وای فای ۶ و وای فای ۶ زیر ۳ میلیون تومان

تا سال‌های طولانی، کاربران اینترنت ایران از روترهای تک بانده سری N راضی بودند و هیچ تمایلی به خرید روترهای دو بانده نداشتند.

اما طی یکی دو سال اخیر، چند دلیل باعث شد به یک باره، تب خرید روترهای دو بانده بالا بگیرد و کاربران ایرانی راضی شوند؛ علاوه بر مودم، برای خرید یک روتر دو بانده نیز پول خرج کنند.

دلیل نخست، شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری آن که باعث شد آموزش‌های مدارس و دانشگاه مجازی شود؛ کارها به خانه بیایند و کلا تفریح و سرگرمی و کار مردم در خانه باشد. در اکثر خانه‌ها، باید چندین گوشی و تبلت و لپ‌تاپ و پی‌سی به یک وای فای وصل می‌شدند و طبیعی بود که وای فای تک بانده قدیمی با حداکثر سرعت اسمی ۳۰۰ مگابیت یا وای فای مودم‌های قدیمی ADSL با سرعت‌های ۳۰ و ۴۰ مگابیت اصلا جوابگو نبود.

دلیل دوم، نیاز به سرعت بیشتر در نزد کاربران و همزمان کاهش سرعت اینترنت ایران است. شاید ۵ سال پیش، کاربران دنبال اینترنت ۲ مگابیت و ۴ مگابیت بودند اما اکنون سرعت اینترنت موبایل ۳۰ مگابیت هم آن‌ها را راضی نمی‌کند. همزمان، سرعت اینترنت در ایران کاهش یافته یا بهتر است بگوییم ترافیک مصرفی کاربران افزایش یافته است و شما اگر یک مودم و روتر پر سرعت و دو بانده نداشته باشید؛ عملا نمی‌توانید از وای‌فای خوبی استفاده کنید.

روتر شیائومی AX3600

دلیل دیگری هم که می‌توان برای استقبال از روتر دو بانده ذکر کرد؛ دسترسی به اینترنت‌های با سرعت‌هایی بالاتر از چند مگابیت است که روی وای فای تک بانده فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز، محدودیت سرعت پیدا می‌کنند و باید وای فای دو بانده فرکانس ۵ گیگاهرتز داشته باشید تا به آن سرعت واقعی برسید.

مثلا، اگر اینترنت فیبرنوری با سرعت‌های بالای ۱۰۰ مگابیت بخرید؛ قاعدتا یک روتر تک بانده یا وای فای خود مودم اصلا به شما سرعت ۱۰۰ مگابیت نمی‌دهد و باید یک روتر دو بانده به مودم فیبر نوری وصل کنید. همین‌طور، اگر اینترنت VDSL با سرعت ۸۰ مگابیت داشته باشید؛ وای فای تک بانده در نهایت سرعتی ۴۰ مگابیتی به شما می‌دهد ولی وای فای دو بانده و فرکانس ۵ گیگاهرتز می‌تواند سرعتی ۷۰ تا ۸۰ مگابیت به دست شما برساند.

در نهایت، اتفاق خوب و مثبتی که در بازار ایران شاهد هستیم؛ ورود روترهای دو بانده خوش قیمت به این بازار و از سوی دیگر، استقبال خوب کاربران از این روترها و خرید آن‌ها است که باعث تشویق و ترغیب واردکنندگان و شرکت‌های عرضه‌کننده محصولات شبکه و همین‌طور فروشگاه‌ها می‌شود.

در این مطلب، می‌خواهیم بهترین روترهای دو بانده ارزان قیمت (زیر ۳ میلیون تومان) بازار ایران را معرفی کنیم. روتر وای فای ۶ و وای فای ۵ که می‌توانند وای فای خانگی شما را متحول کرده و اینترنت با سرعت و کیفیت بهتری به شما بدهند.

۶ نکته مهم برای انتخاب یک روتر دو بانده

وقتی تصمیم گرفتید یک روتر دو بانده خریداری کنید؛ باید ۵ نکته زیر را مدنظر داشته و در بررسی‌های خود لحاظ کنید:

وای فای ۶ یا وای فای ۵

جدیدترین نسل وای‌فای در دنیا، وای‌فای ۶E است ولی هنوز روترهای آن به صورت گسترده وارد بازار نشدند و از سوی دیگر، دستگاه‌های بسیار کمی از این استاندارد وای‌فای پشتیبانی می‌کنند. بنابراین، فعلا در سال ۲۰۲۲ نمی‌توانید و نباید یک روتر وای فای ۶E خریداری کنید.

رایج‌ترین و بهترین و به‌روزترین نسل وای‌فای حال حاضر دنیا که در همه دستگاه‌های عرضه شده در یکی دو سال اخیر، پشتیبانی می‌شود و تقریبا می‌توان گفت جریان اصلی وای فای دنیا است؛ استاندارد ۸۰۲.۱۱ax یا وای‌فای ۶ است.

تی پی لینک Archer AX10

روترهای وای‌فای ۶ از سال ۲۰۱۹ وارد بازار شدند و در یکی دو سال نخست، بسیار گران‌قیمت بودند ولی کم‌کم قیمت‌های آن‌ها شکسته شده و اکنون روترهای وای فای ۶ با قیمت زیر ۵۰ دلار یا در ایران حدود ۲ میلیون تومان و حتی پایین‌تر هم یافت می‌شود.

در وای فای ۶، همان دو باند فرکانس ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز استفاده می‌شود ولی از فناوری و تکنیک‌هایی بهره می‌گیرد که سرعت بیشتر، پوشش‌دهی بیشتر، مصرف باتری کمتر، کیفیت اتصال بیشتر، قابلیت استریم جداگانه بهتر و سریع‌تر و تاخیر بسیار کمتری به شما نسبت به وای فای ۵ می‌دهد.

توصیه می‌کنیم دنبال خرید یک روتر وای فای ۶ باشید تا خیالتان برای چند سال از ارتقای روتر یا به‌روزرسانی وای‌فای خانگی راحت باشد و گوشی موبایل، تبلت، لپ‌تاپ و دستگاه‌های دیگر به خوبی با آن سازگار باشند.

روترهای وای فای ۵ یا استاندارد ۸۰۲.۱۱ac در دنیا، کم‌کم در حال قدیمی شدن و کنار رفتن هستند ولی در ایران می‌توان گفت تازه گل کردند و جریان اصلی بازار محسوب می‌شوند. اگر به هر دلیلی، نخواستید یا نتوانستید یک روتر وای فای ۶ بخرید؛ بهتر است یا روتر وای فای ۵ با سرعت و رده LTE بالاتر بخرید که بتواند سرعت بیشتری به شما بدهد.

سرعت، سرعت، سرعت

روتری که می‌خواهیم بخریم؛ باید چه سرعتی داشته باشد؟

حتما تا کنون متوجه شدید روترهای دو بانده در رده‌های AC750 یا AC1200 یا AC1750 یا AC2350 و … هستند؛ اگر در استاندارد وای فای ۵ باشند.

در استاندارد وای فای ۶ شاهد رده‌های AX1200 و AX1300 و AX1500 و AX1700 و AX1900 و AX2300 و … هستیم.

عددی که کنار حروف AC یا AX نوشته شده است؛ نشان‌دهنده مجموع سرعت دو فرکانس رادیویی وای‌فای است ولی به معنای سرعت واقعی روتر شما نیست. شما به یک باند رادیویی وصل می‌شوید و در نتیجه سرعت بسیار کمتری نسبت به این اعداد دریافت می‌کنید.

روتر دو بانده هواوی AX3 وای فای ۶

وقتی می‌گوییم مثلا AX1200 یعنی مجموع سرعت این روتر روی فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز برابر با ۱۲۰۰ مگابیت است ولی سرعت فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز به تنهایی ۳۰۰ مگابیت و سرعت فرکانس ۵ گیگاهرتز به تنهایی ۸۶۷ مگابیت است.

بنابراین، باید دقت کنید هر فرکانس رادیویی وای‌فای روتر چه سرعتی می‌دهد. توصیه می‌کنیم حداقل روتری با سرعت AC1200 یا AX1200 بخرید؛ روتری که روی فرکانس وای‌فای سرعتی بالاتر از ۸۰۰ مگابیت بدهد.

روترهایی که روی فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز سرعت‌های ۴۰۰ و ۴۵۰ و ۶۰۰ مگابیت دارند؛ باز هم بهتر بوده و در شلوغ‌ترین فرکانس وای‌فای به شما سرعت نسبتا بهتری می‌دهند.

محبوب‌ترین رده برای کاربران خانگی در روترها، سرعت‌های AC1200 و AX1300 و AX1500 و AC1750 و AC1950 و AC1900 و مشابه این‌ها است.

باید به این نکته اشاره کنیم که روترهای رده بالای بازار در رده‌های AX1100 هستند و روترهای گیمینگ در رده‌های AC5400 و AX6000 هستند. معمولا این روترها قیمت‌هایی بالای ۵ میلیون تومان دارند و برای کاربران معمولی خریدشان به صرفه نیست؛ جز اینکه گیمر یا تولیدکننده محتوا باشید و بتوانید چنین هزینه‌ای را متقبل شوید.

درگاه‌های گیگابیتی، درگاه یو اس پی

توصیه می‌کنیم در سال ۲۰۲۲ به دنبال خرید روتر با درگاه‌های شبکه اترنت صد مگابیت نباشید. چه این روتر را برای اینترنت فیبرنوری یا برای اینترنت VDSL یا برای نصب روی یک مودم ۴G/TDLTE بخواهید؛ نیاز به درگاه‌های هزار مگابیت یا گیگابیتی دارید. پس، بهتر است دنبال روتر بگردید که درگاه‌های شبکه گیگابیتی داشته باشد.

روتر هواوی

تعداد درگاه‌های گیگابیتی و همین‌طور درگاه WAN گیگابیتی نیز اهمیت دارد. اگر می‌خواهید چندین دستگاه با کابل شبکه به روتر وصل شوند؛ باید روتری بخرید که ۴ درگاه شبکه داشته باشد که معمولا یک درگاه WAN هم هست. اگر مطمئن هستید یکی دو دستگاه بیشتر با کابل شبکه به روتر وصل نمی‌شوند؛ روتری با یک یا دو درگاه RJ45 بخرید.

برخی روترهای دو بانده ارزان قیمت بازار دارای درگاه USB نیستند. کاملا بستگی به خودتان دارد که آیا نیاز به درگاه USB دارید یا خیر؟ بهتر است آینده را پیش‌بینی کنید و روتری با درگاه USB بخرید؛ هرچند که پول بیشتری بپردازید.

تعداد آنتن‌های داخلی و خارجی

لزوما تعداد بیشتر آنتن در یک روتر به معنای بهتر بودن نیست؛ بلکه باید به سخت‌افزار و فناوری و تکنیک‌های یک روتر توجه کنید. روترهای دو بانده امروزی معمولا با ۴ آنتن خارجی و MIMO 4×4 عرضه می‌شوند که ۲ آنتن برای فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز و ۲ آنتن برای فرکانس ۵ گیگاهرتز است. برخی روترها ۴ آنتن خارجی و ۲ آنتن داخلی یا تعدادی آنتن تقویت‌کننده و آمپلی‌فایر داخلی دارند.

اگرچه تعداد آنتن‌ها اهمیت دارد و اینکه خارجی یا داخلی باشند و جداشدنی یا غیرقابل‌ جداشدنی باشند؛ در تصمیم‌گیری و خرید روتر مهم هستند ولی سعی کنید مجموع مزایا و معایب یک روتر را در نظر بگیرید. شاید یک روتر از سخت‌افزار، پردازنده، استاندارد وای‌فای و درگاه‌های بهتری برخوردار باشد ولی با ۳ آنتن خارجی عرضه شود.

پروتکل رمزنگاری WPA3

یکی از مزایای روترهای وای فای ۶، پشتیبانی از پروتکل رمزنگاری WPA3 است. روترهای وای فای ۵ نهایتا از رمزنگاری WPA2 پشتیبانی می‌کنند که حالا ما در سال ۲۰۲۲ می‌دانیم مملو از باگ و آسیب‌پذیری و ضعف امنیتی است. شاید برای سال ۲۰۱۵، پروتکل رمزنگاری WPA2 ایده‌آل بود ولی اگر این روزها یک وای‌فای امن و مطمئن و غیرقابل‌نفوذ می‌خواهید؛ باید نیم نگاهی به WPA3 داشته باشید.

این‌طور نیست که همه روترهای وای فای ۶ دارای WPA3 باشند و باید دقت کنید در مشخصات و جزئیات روتر، پشتیبانی از این پروتکل آمده باشد. ضمن اینکه دستگاه متصل شونده به وای فای هم باید از WPA3 پشتیبانی کند. اگر روتری با WPA3 بخرید و روی آن تنظیم کنید ولی گوشی شما از WPA3 پشتیبانی نمی‌کند؛ به وای فای وصل نخواهد شد.

پنل کاربری تحت وب، اپلیکیشن و امکانات نرم‌افزاری

شرکت‌های سازنده روتر و مودم سعی دارند همراه با محصول خود یک اپلیکیشن موبایل هم بدهند تا کاربران راحت‌تر و سریع‌تر به تنظیمات دستگاه دسترسی داشته باشند. این روزها، غالب شرکت‌ها همراه با روتر خود یک اپ موبایل هم می‌دهند ولی باز بهتر است بررسی کنید آیا روتری که می‌خواهید بخرید دارای اپ موبایل هست یا خیر!

مسئله دیگر، پنل کاربری تحت وب و امکانات نرم‌افزاری ارائه شده روی آن است. شما نیاز به فایروال، شبکه میهمان، کنترل والدین، QoS و تنظیمات و ابزارهای دیگر هستید و باید پنل روتر این امکانات را به شما بدهد.

برخی روترها مانند روترهای ایسوس، معمولا پنل کاربری کاملی دارند و حتی به شما اجازه نصب VPN را هم می‌دهند ولی روترهای برندهایی مانند تی‌پی‌لینک و دی‌لینک و شیائومی با کمترین امکانات عرضه می‌شوند. اگر واقعا احتیاج به تنظیم وی‌پی‌ان روی روتر دارید؛ بهتر است دنبال روتری بروید که از این ویژگی پشتیبانی کند.

به هر حال، بهتر است پیش از خرید یک روتر، نگاهی به امکانات نرم‌افزاری ارائه شده روی آن داشته باشید.

با گفتن ۵ نکته کلیدی انتخاب یک روتر دو بانده خوب و خوش قیمت در سال ۲۰۲۲، حالا سراغ معرفی بهترین روترهای دو بانده می‌رویم:

بهترین روترهای وای فای ۶

روتر تی‌پی‌لینک ARCHER AX10 AX1500

تی پی لینک Archer AX10

قیمت: حدود ۲.۴۰۰.۰۰۰ تومان

سرعت: ۱۵۰۰ مگابیت بر ثانیه (فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز ۳۰۰ مگابیت، فرکانس ۵ گیگاهرتز ۱۲۰۱ مگابیت)

درگاه‌های ارتباطی: ۴ درگاه شبکه اترنت LAN گیگابیتی، ۱ درگاه WAN گیگابیتی، ۴ آنتن خارجی جدانشدنی

مزایا: پشتیبانی از WPA3، کیفیت و سرعت بسیار خوب به ویژه روی فرکانس ۵ گیگاهرتز، پنل کاربری با امکانات خوب

معایب: نداشتن USB، عدم پشتیبانی از پهنای‌باند ۱۶۰ مگاهرتز

بررسی روتر تی‌پی‌لینک AX10 در سایت شبکه‌چی

اگر یک جست‌وجو در اینترنت انجام دهید؛ در همه مقالات راهنمای خرید روتر سال ۲۰۲۲، نام این روتر تی‌پی‌لینک را مشاهده خواهید کرد. با وجود قیمت بسیار خوب در ایران، اما کیفیت و سرعت مناسبی به شما می‌دهد و از نظر ظاهر و طراحی و مشخصات، کاملا یک روتر دو بانده مناسب کاربران خانگی در سال ۲۰۲۲ است.

پردازنده سه هسته‌ای با سرعت ۱.۵ گیگاهرتز دارد تا بتوانید ترافیک شبکه برای چند دستگاه را به طور همزمان پشتیبانی کند. از ۴ استریم مجزا پشتیبانی کرده و به MU-MIMO و OFDMA و Beamforming به همراه وی‌پی‌ان OpenVPN و PPTP مجهز است. روی فرکانس ۵ گیگاهرتز سرعت بسیار خوبی دارد و کاربران را هیجان‌زده می‌کند. از ویژگی‌هایی مانند Auto Firmware Upgrade و OTA Firmware Upgrade برخوردار است.

روتر شیائومی AIOT AX3600

روتر شیائومی AX3600

قیمت: حدود ۲.۳۰۰.۰۰۰ تومان

سرعت: ۳۶۰۰ مگابیت بر ثانیه (فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز ۵۷۴ مگابیت، فرکانس ۵ گیگاهرتز ۲۴۰۲ مگابیت)

درگاه‌های ارتباطی: ۴ درگاه شبکه اترنت LAN گیگابیتی، ۱ درگاه WAN گیگابیتی، ۶ آنتن خارجی جدانشدنی و ۱ آنتن خارجی AIoT

مزایا: پشتیبانی از WPA3-SAE، پردازنده قدرتمند، پوشش‌دهی وای‌فای زیاد، سرعت بالای فرکانس ۵ گیگاهرتز، قیمت بسیار مناسب در بازار ایران

معایب: نداشتن درگاه USB

بررسی روتر شیائومی AX3600 در سایت شبکه‌چی

یکی از معروف‌ترین روترهای وای فای ۶ شیائومی در بازارهای جهانی و ایران است. این روتر دارای یک پردازنده ۴ هسته‌ای کوالکام IPQ8071A با سرعت ۱.۴ گیگاهرتز و پردازنده شبکه NPU دو هسته‌ای به همراه ۵۱۲ مگابایت رم است. قابلیت پشتیبانی از ۶ استریم مجزا برای دریافت و ارسال داده روی دستگاه‌ها را دارد و یکی از بهترین روترهای دو بانده برای مصارف کاربران خانگی محسوب می‌شود.

در تست‌ها، این روتر شیائومی نشان داده می‌تواند مساحتی نزدیک به ۳۰۰ مترمربع را زیر پوشش وای فای خود ببرد. روی فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز سرعت عملی ۴۰ مگابیت و فرکانس ۵ گیگاهرتز سرعت ۴۰۰ مگابیت را می‌دهد و برای مصارف اینترنت اشیا و اتصال دستگاه‌های هوشمند شیائومی کاملا سفارشی‌سازی شده است.

خرید روتر شیائومی AX3600

روتر شیائومی AX1800

روتر شیائومی AX1800

قیمت: حدود ۱.۲۰۰.۰۰۰ تومان

سرعت: ۱۸۰۰ مگابیت بر ثانیه (فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز ۵۷۴ مگابیت، فرکانس ۵ گیگاهرتز ۱۲۰۱ مگابیت)

درگاه‌های ارتباطی: ۴ درگاه شبکه اترنت LAN گیگابیتی، ۱ درگاه WAN گیگابیتی، ۴ آنتن خارجی

مزایا: پشتیبانی از WPA3، پردازنده قدرتمند، قیمت بسیار مناسب در بازار ایران

معایب: نداشتن درگاه USB

بررسی روتر شیائومی AX1800 در سایت شبکه‌چی

شیائومی یک روتر وای فای ۶ ارزان‌تر برای کارهای سبک‌تر و خانه‌های کوچک‌تر به نام AX1800 نیز دارد. قیمت مناسب این روتر در ایران که حدود ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است؛ به همراه پردازنده کوالکام چهار هسته‌ای IPQ6000 و پردازنده شبکه NPU تک هسته‌ای و مجموعه‌ای از ویژگی‌ها و امکانات جذاب، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای ارتقای وای فای خانگی و شروع استفاده از وای فای ۶ محسوب می‌شود.

اگر قصد خرید یک روتر دو بانده ارزان قیمت را دارید؛ روتر شیائومی AX1800 با وجود چند کاستی بزرگ مانند نداشتن درگاه USB، باز به روترهای سری AC ارجحیت دارد و شما را صاحب یکی از روترهای وای فای ۶ خوش ساخت دنیا می‌کند.

خرید روتر شیائومی AX1800

روتر هواوی AX3 Wifi 6 Plus

روتر هواوی AX3

قیمت: حدود ۱.۵۰۰.۰۰۰ تومان

سرعت: ۳۰۰۰ مگابیت بر ثانیه (فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز ۵۷۴ مگابیت، فرکانس ۵ گیگاهرتز ۲۴۰۲ مگابیت)

درگاه‌های ارتباطی: ۳ درگاه شبکه اترنت LAN گیگابیتی، ۱ درگاه WAN گیگابیتی، ۴ آنتن خارجی

مزایا: پشتیبانی از WPA3، پردازنده قدرتمند، قابلیت Huawei Share، قدرت بالای سیگنال‌های وای‌فای، پهنای‌باند ۱۶۰ مگاهرتز

معایب: نداشتن درگاه USB

بررسی روتر هواوی AX3 Wifi 6 Plus در سایت شبکه‌چی

روتر وای فای ۶ ارزان قیمت ولی جذاب دیگری که می‌توانید در بازار پیدا کنید؛ روتر AX3 هواوی است. این روتر از پردازنده‌ای ۴ هسته‌ای با سرعت ۱.۴ گیگاهرتز سود می‌برد و مملو از ویژگی‌ها و امکانات جذاب هواوی مانند کلید Huawei Share یا اپلیکیشن AI Life است.

سرعت این روتر در فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز بسیار خوب است ولی در فرکانس ۵ گیگاهرتز با سرعت شگفت‌انگیز ۵۱۲ مگابیت بر ثانیه هم می‌رسد. نکته مثبت بزرگ این روتر، پشتیبانی از پهنای‌باند ۱۶۰ مگاهرتز است که روی روترهای شیائومی شاهدش نیستیم. در حالی‌که کارایی مشابه با روترهای رده بالا دارد اما قیمت آن بسیار مناسب بوده و حدود ۱.۵ میلیون تومان و حتی شاید ارزان‌تر است.

نباید از ظاهر و طراحی شیک و زیبا و مینیمالیستی این روتر نیز به سادگی گذشت. جنس بدنه روتر بسیار مقاوم و محکم ولی سبک است؛ به‌طوری که کل روتر کمتر از ۴۰۰ گرم وزن دارد. آنتن‌های خارجی آن کشیده و پهن و نازک هستند و قابلیت تغییر زاویه ۹۰ درجه‌ای دارند.

روی بدنه این روتر یک تگ وجود دارد تا بتوانید گوشی را بدون نیاز به وارد کردن رمزعبور به وای‌فای وصل کنید.

خرید روتر AX3 Wifi 6 Plus

بهترین روترهای وای فای ۵

روتر تی پی لینک Archer C7 AC1750

روتر تی پی لینک C7

قیمت: حدود ۲.۶۰۰.۰۰۰ تومان

سرعت: ۱۷۵۰ مگابیت بر ثانیه (فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز ۴۵۰ مگابیت، فرکانس ۵ گیگاهرتز ۱۳۰۰ مگابیت)

درگاه‌های ارتباطی: ۴ درگاه شبکه اترنت LAN گیگابیتی، ۱ درگاه WAN گیگابیتی، ۳ آنتن خارجی، ۱ درگاه USB 2.0

مزایا: پنل کاربری با تنظیمات زیاد، سرعت وای‌فای بالای فرکانس ۵ گیگاهرتز، داشتن درگاه USB

معایب: سرعت نه چندان زیاد روی فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز، نداشتن WPA3

بررسی روتر تی‌پی‌لینک C7 در سایت شبکه‌چی

در زمان خودش یکی از بهترین روترهای دو بانده نسل AC برای کاربران خانگی بود و البته هنوز یکی از ارزان‌ترین روترهای برتر سال محسوب می‌شود. اگرچه از نسل وای فای ۶ نیست ولی به واسطه سرعت نسبتا خوب در فرکانس ۵ گیگاهرتز و کیفیت ساخت بالا و پوشش‌دهی خوبی که دارد؛ مورد استقبال خریداران است.

در سایت‌های خارجی درباره روتر C7 تی‌پی‌لینک نوشته شده است که به نسبت قیمت اقتصادی آن، کارایی بسیار خوبی می‌دهد که قابل مقایسه با کارایی و سرعت روترهای رده بالای با قیمت ۱۵۰ الی ۲۰۰ دلاری است.

روتر تی پی لینک Archer A6/C6

روتر دو بانده تی پی لینک C6

قیمت: حدود ۱.۵۰۰.۰۰۰ تومان

سرعت: ۱۲۰۰ مگابیت بر ثانیه (فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز ۳۰۰ مگابیت، فرکانس ۵ گیگاهرتز ۸۷۶ مگابیت)

درگاه‌های ارتباطی: ۴ درگاه شبکه اترنت LAN گیگابیتی، ۱ درگاه WAN گیگابیتی، ۴ آنتن خارجی

مزایا: فناوری MU-MIMO، پنل کاربری تحت وب مناسب، فرکانس ۵ گیگاهرتز با سرعت بالا

معایب: نداشتن درگاه USB، نداشتن WPA3 (در مدل خاورمیانه)

بررسی روتر تی‌پی‌لینک C6 در سایت شبکه‌چی

این روتر در چند نسخه عرضه شده و است و یک نسخه آن که مخصوص بازارهای اروپا و امریکا است؛ از WPA3 پشتیبانی شده و ظاهر بسیار مدرن و پیشرفته‌ای (تصویر بالا) دارد.

در مقایسه با پولی که می‌دهید؛ امکانات و مشخصات خوبی دریافت خواهید کرد. پردازنده کوالکام دو هسته‌ای روی این روتر نصب شده است و کیفیت ساخت نسبتا بالایی دارد. در فرکانس ۵ گیگاهرتز سرعت بهتری را شاهد هستیم و از فناوری‌های MU-MIMO و Beamforming به همراه اپلیکیشن موبایل Tether تی‌پی‌لینک سود می‌برد.

از فناوری مش وای‌فای OneMesh تی‌پی‌لینک نیز پشتیبانی می‌کند و می‌تواند در شبکه مش وای‌فای نصب شود. در پنل کاربری تحت وب آن نیز می‌توان امکانات نسبتا خوبی مانند کنترل والدین، QoS، تعریف شبکه میهمان و وی‌پی‌ان‌های OpenVPN و PPTP را یافت؛ ضمن اینکه از IPTV نیز پشتیبانی می‌کند.

خرید روتر تی پی لینک C6

روتر ایسوس RT-AC1200

روتر ایسوس

قیمت: حدود ۱.۴۰۰.۰۰۰ تومان

سرعت: ۱۲۰۰ مگابیت بر ثانیه (فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز ۳۰۰ مگابیت، فرکانس ۵ گیگاهرتز ۸۷۶ مگابیت)

درگاه‌های ارتباطی: ۴ درگاه شبکه اترنت LAN صد مگابیتی، ۱ درگاه WAN صد مگابیتی، ۴ آنتن خارجی، ۱ درگاه USB 2.0

مزایا: قابلیت Dual-WAN، کارایی خوب در فرکانس ۵ گیگاهرتز

معایب: عدم پشتیبانی از WPA3، درگاه‌های شبکه اترنت صد مگابیتی

بررسی روتر ایسوس RT-AC1200 در سایت شبکه‌چی

اگرچه یک روتر از برند ایسوس است ولی انتظار نداشته باشید که امکانات و قابلیت‌های ویژه ایسوس روی پنل کاربری تحت وب روترهای رده بالای این شرکت را داشته باشید.

ایسوس RT-AC1200 روی فرکانس ۵ گیگاهرتز کارایی و سرعت خوبی دارد و به واسطه آنتن‌های خارجی پر قدرتی که استفاده می‌کند؛ پوشش‌دهی نسبتا خوبی نیز به شما خواهد داد. ۱ درگاه USB نیز دارد که غالبا در روترهای دو بانده ارزان قیمت پیدا نمی‌کنیم ولی متاسفانه درگاه‌های شبکه صد مگابیتی دارد که ترجیح ما خرید یک روتر با درگاه‌های هزار مگابیتی است.

خرید روتر ایسوس RT-AC1200

روتر شیائومی Mi Router 3

روتر شیائومی Mi Router 3

قیمت: حدود ۲.۰۰۰.۰۰۰ تومان

سرعت: ۱۲۰۰ مگابیت بر ثانیه (فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز ۳۰۰ مگابیت، فرکانس ۵ گیگاهرتز ۸۷۶ مگابیت)

درگاه‌های ارتباطی: ۲ درگاه شبکه اترنت LAN صد مگابیتی، ۱ درگاه WAN صد مگابیتی، ۴ آنتن خارجی

مزایا: طراحی شیک و زیبا

معایب: درگاه شبکه صد مگابیتی، نداشتن درگاه USB، پنل کاربری ضعیف

بررسی روتر شیائومی Mi Router 3 در سایت شبکه‌چی

زمانی که هنوز روترهای وای فای ۶ شیائومی وارد بازار نشده بودند؛ روترهای Mi Router 3 و نسخه ارتقا یافته آن روتر Mi Router 4 در بازار جولان می‌دادند و کاربران شیائومی عاشق این دستگاه‌ها بودند. شاید اکنون و با وجود روترهای وای فای ۶، دیگر خرید این روترها چندان منطقی نباشد.

روتر شیائومی Mi Router 3 یک روتر فانتزی در رده AC1200 است که به کاربران زیادی اجازه داد برای اولین بار وای فای ۵ و فرکانس ۵ گیگاهرتز را تجربه کنند. فقط ۲ درگاه شبکه LAN صد مگابیتی به همراه ۱ درگاه WAN دارد ولی از ۴ آنتن خارجی سود می‌برد. طراحی این روتر نیز بسیار زیبا است و برای کاربران آپارتمانی که مصرف اینترنت و ترافیک بسیار بالایی ندارند؛ یک گزینه مطلوب محسوب می‌شود.

روتر دی لینک DIR-825M

دی لینک DIR-825M

قیمت: حدود ۹۸۰.۰۰۰ تومان

سرعت: ۱۲۰۰ مگابیت بر ثانیه (فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز ۳۰۰ مگابیت، فرکانس ۵ گیگاهرتز ۸۷۶ مگابیت)

درگاه‌های ارتباطی: ۴ درگاه شبکه اترنت LAN گیگابیتی، ۱ درگاه WAN گیگابیتی، ۴ آنتن خارجی، ۱ درگاه USB

مزایا: قیمت بسیار ارزان، درگاه شبکه گیگابیتی، قابلیت MU-MIMO، درگاه USB

معایب: سرعت و کارایی پایین، سخت‌افزار ضعیف

بررسی روتر دی لینک DIR-825M در سایت شبکه‌چی

خرید این روتر را پیشنهاد نمی‌کنیم و صرفا برای افرادی که تمایل به خرید یک روتر دو بانده با هزینه‌ای زیر ۱ میلیون تومان هستند؛ آن را در این فهرست آوردیم.

دی‌لینک ۸۲۵M یک روتر AC1200 با قابلیت MU-MIMO و درگاه‌های شبکه LAN گیگابیتی و درگاه USB است ولی از نظر کارایی و سرعت به پای روترهای خوبی مانند تی‌پی‌لینک C6 یا تی‌پی‌لینک AC1750 و همین‌طور روترهای وای فای ۶ شیائومی نمی‌رسد.

خرید روتر دی‌لینک DIR-825M


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا