راهنمای خرید

قیمت اینترنت ۵G ایران چند است؟

پاسخ‌گویی به چندین پرسش درباره تعرفه 5G ایرانسل و همراه اول

مگر ۵G در ایران استفاده می‌شود که حالا دنبال قیمت اینترنت ۵G باشیم؟ تعجب نکنید ولی خیلی از کاربران از ترس قیمت زیاد اینترنت ۵G به آن وصل نمی‌شوند.

این همه مودم ۵G در بازار ایران است و روزانه ده‌ها تست از اتصال به ۵G و سرعت‌های ۶۰۰ و ۷۰۰ مگابیتی می‌بینیم؛ پس هزینه اینترنت آن‌ها چقدر است؟

آیا اینترنت ۵G گران‌تر از ۴G است؟ بخواهیم به ۵G وصل شویم؛ چقدر برایمان آب می‌خورد؟

سعی کردیم در مطلب زیر، مهم‌ترین پرسش‌ها درباره قیمت اینترنت ۵G را پاسخ دهیم:

در ایران ۵G داریم؟

5G ایران

ایرانسل در تیرماه ۱۴۰۳ از ۱۰۰۸ امین سایت ۵G خود رونمایی کرد.

این اپراتور در بسیاری از شهرهای بزرگ و کلان شهر، شبکه ۵G را توسعه داده و برخی از کاربران با گوشی ۵G می‌توانند به آن‌ها وصل شوند. می‌توانید نقشه پوشش‌دهی ۵G ایرانسل را ببینید . بررسی کنید کدام مناطق در شهر شما، فایوجی دارد.

همراه اول نیز مدعی راه‌اندازی نزدیک به ۱۰۰۰ سایت ۵G در شهرهای مختلف است و تست‌های کاربران نیز گویای این واقعیت است. ضمن اینکه نقشه پوشش دهی ۵G همراه اول هم نشان می دهد در بسیاری از شهرهای بزرگ دارای شبکه ۵G فعال است.

از این‌ها بگذریم؛ اپراتورهای موبایل به وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تعهد دادند تا پایان سال ۱۴۰۳، ده درصد کل کشور را زیر پوشش ۵G ببرند.

پس، الان در ایران ۵G داریم و با گوشی و مودم ۵G می‌توان به آن وصل شد.

قیمت اینترنت ۵G چند است؟

خوب، حالا که شبکه ۵G ایرانسل و همراه اول در برخی شهرها در دسترس است و کاربرانی با گوشی ۵G شیائومی یا هواوی یا نایتینگ فون (آیفون و سامسونگ فعلا نه) به فایوجی وصل می‌شوند؛ هزینه بسته‌های ۵G چقدر است؟

نکته اینجا است که فعلا «ایرانسل و همراه اول هیچ تعرفه‌ای برای اینترنت ۵G اعلام نکردند.»

به زبان ساده، همان بسته اینترنت ۴G یا ۴.۵G که خریداری و رزرو می‌کنید؛ در اتصال به شبکه ۵G مصرف می‌شود و هیچ تفاوتی با اینترنت ۴G ندارد.

در واقع، ما هنوز بسته اینترنت ۵G مجزا نداریم و قیمت اینترنت ۵G همان قیمت اینترنت ۴G است.

این نکته را هم فراموش نکنیم که براساس مصوبات رگولاتوری، از سال ۱۳۹۲ به بعد، فناوری و نسل موبایل تاثیری روی قیمت بسته اینترنت ندارد.

چطور اپراتورها از فروش ۵G سود می‌کنند؟

تعرفه اینترنت 5g

اپراتورها فعلا در مرحله توسعه شبکه ۵G هستند و معمولا در این مرحله، نرخ‌گذاری نمی‌شود تا یک پوشش‌دهی نسبتا خوبی صورت بگیرد.

ضمن اینکه شما با اتصال به ۵G، سرعت بیشتری در دانلود و آپلود دارید؛ یعنی بسته زودتر تمام می‌شود و حجم ماهیانه بیشتری مصرف می‌کنید که یک روش درآمدزایی و سود برای اپراتورها است.

روش دیگر، فروش مودم ۵G و ترغیب مردم به مصرف اینترنت موبایل به جای اینترنت ثابت است. اولین مودم ۵G ایرانسل عرضه شده و شاهد سه مدل مودم ۵G همراه اول در بازار هستیم.

این همه مودم رومیزی و جیبی ۵G وارد بازار ایران شده و مردم می‌خرند. این مودم‌ها به صورت غیر مستقیم برای اپراتورها درآمدزایی می‌کنند؛ چون بسته اینترنت FDD یا TDD مصرف می‌کنند.

تعرفه ۵G با ۴G فرق می‌کند؟

اینکه اپراتورها بسته و سرویس ۵G مجزا بدهند یا با افزایش قیمت اینترنت موبایل، همان تعرفه بسته ۴G برای ۵G منظور شود؛ کاملا مشخص نیست.

احتمالا، با تکمیل پوشش‌دهی شبکه فایوجی اپراتورها، شاهد تغییراتی در قیمت‌گذاری بسته‌ها باشیم. مثلا، بسته ۵G مخصوص مودم عرضه شود یا بسته‌های ۵G پر حجم برای دانلود و بازی و استریم با قیمت‌های متفاوتی بدهند.

فعلا، ایرانسل و همراه اول درباره قیمت اینترنت ۵G سکوت کردند.

قیمت اینترنت ۵G از ۴G گران‌تر می‌شود؟

انتظار داریم این‌طور بشود و ۵G گران‌تر از ۴G شود.

مدیرعامل همراه اول در یک مصاحبه گفت توسعه ۵G در کشور با تعرفه کنونی اصلا به صرفه نیست و مشکل دارد. او گفت هر سایت ۵G نزدیک به ۱۰۰ هزار دلار هزینه دارد و این اپراتور حدود ۳۰ هزار سایت در کل کشور دارد.

مدیرعامل ایرانسل هم چنین نظری دارد و بارها پیرامون افزایش تعرفه اینترنت اعم از ۴G و ۵G صحبت کردند.

مدیران وزارت ارتباطات در طی سال‌های اخیر هم نظرات مختلفی درباره افزایش قیمت ۵G داشتند. برخی‌ها بر لزوم گران‌تر بودن فایوجی نسبت به فورجی تاکید کردند؛ چون هزینه‌های توسعه ۵G بالا است و شبکه‌ای با مشخصات و سرعت و کیفیت بهتری است.

دسته دیگر، گفتند قیمت اینترنت باید فارغ از فناوری و نسل شبکه، تعیین شود.

آنچه مشخص است؛ فعلا قیمت ۵G و ۴G یکی است و تفاوت نسل شبکه و فناوری در تعرفه‌های اینترنت، بی‌تاثیر است.

قیمت ۵۰۰ هزار تومان بسته اینترنت نامحدود ۵G درست است؟

خیر. این قیمت و عنوان‌هایی مانند «بسته اینترنت نامحدود ۵G» بیشتر ترفندها و حیله‌های تبلیغاتی برخی سایت‌ها و فروشگاه‌ها برای گول زدن مردم است.

گفتیم هنوز ایرانسل و همراه اول هیچ چیزی تحت عنوان سیم کارت ۵G یا بسته اینترنت نامحدود ۵G یا تعرفه اینترنت ۵G اعلام نکردند.

برخی سایت‌ها برای کلاه‌برداری و گول زدن مردم، بسته اینترنت نامحدود ایرانسل یا همراه اول را بسته ۵G می‌نامند. در عمل می‌شود با خرید این بسته به اینترنت ۵G وصل شد ولی برای اتصال به شبکه ۴G و ۳G هم هست.

در دنیا، قیمت اینترنت ۵G با ۴G متفاوت است؟

قیمت 5G در دنیا

روش‌های مختلفی برای قیمت‌گذاری اینترنت در کشورها و اپراتورهای گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

غالب کشورها، اپراتور سراغ طرح داده نامحدود رفتند؛ چون سرعت ۵G بالا است و کاربر حجم زیادی مصرف می‌کند و نیاز دارد.

به طور مثال در امریکا، بسته نامحدود ۵G ماهیانه قیمتی ۸۹ دلار دارد ولی بسته نامحدود ۴G را ۶۸ دلار می‌فروشند؛ یعنی بین قیمت ۵G و ۴G از ۵ تا ۲۷ دلار در ماه تفاوت قیمت است.

در اروپا، هم یک گپ ۵۰ تا ۷۲ دلاری بین تعرفه‌های ۵G و ۴G هست. در کره جنوبی که یکی از سریع‌تری فایوجی‌ها را دارد؛ تفاوت قیمت اینترنت ۵G و ۴G به ۵۱ دلار می‌رسد.

برخی دیگر از اپراتورهای موبایل امریکا و اروپا، سرویس‌های ثابت ماهیانه با یک حجم مشخص تعریف کردند و کاربر باید هر ماه شارژ کند. مثلا ۱۰۰ گیگ ماهیانه برای اتصال به اینترنت ۵G.

جالب است در برخی کشورهای اروپایی، ۱ گیگابایت داده روی ۴G قیمتی ۱۷ دلار دارد ولی یک گیگابایت ۵G به قیمت ۱۳ دلار فروخته می‌شود. به این دلیل که کاربر تشویق به استفاده از شبکه ۵G شود و البته که چون سریع‌تر است؛ کاربر داده بیشتری مصرف می‌کند.

یک مدل دیگر تعرفه‌ ۵G، تعریف بسته‌های مشخص برای اهداف و افراد خاص است. مثلا بسته اینترنت ۵G ویژه دانش آموزان و دانش جویان یا بسته ۵G کم مصرف‌ها یا گیمرها. حتی طرح‌های خانوادگی یا مصرف چنددستگاهی نیز دیده می‌شود.

به هر حال، در هر کشور براساس قوانین، الزامات، هزینه‌های توسعه شبکه، قیمت‌گذاری اینترنت موبایل و اینترنت ثابت و معیارهای دیگر، درباره شیوه قیمت‌گذاری ۵G تصمیم‌گیری می‌شود.

در برخی کشورها، براساس سرعت و نوع سرویس، قیمت اینترنت مشخص می‌شود و چون ۵G سریع‌تر از ۴G است؛ قیمت گران‌تری دارد.

سوالات پر تکرار

+ قیمت اینترنت ۵G همراه اول چقدر است؟

همان قیمت بسته‌های اینترنت نترینو یا اینترنت ۴.۵G همراه اول است.

+ قیمت اینترنت ۵G ایرانسل چقدر است؟

همان قیمت بسته‌های اینترنت ۴.۵G ایرانسل است و تفاوتی میان بسته ۵G با بسته ۴G این اپراتور نیست.

+ قیمت ۵G شاتل موبایل چقدر است؟

بسته به اینکه به شبکه همراه اول یا ایرانسل متصل شده باشید؛ قیمت اینترنت همان اپراتور محاسبه می‌شود.

+ قیمت اینترنت ۵G رایتل چقدر است؟

هنوز اپراتور رایتل از اینترنت فایوجی خود رونمایی نکرده ولی احتمالا، مانند ایرانسل و همراه اول، قیمت بسته‌های ۴g و ۵g یکسان باشد.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

میثاق محمدی‌زاده

دانش‌آموخته رشته کامپیوتر و علاقه‌مند ادبیات و فناوری؛ بیش از ۲۰ سال در نشریات و سایت‌های مختلف خبری و فناوری ایران نوشتم و هنوز تشنه یادگیری هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا