آموزش

برای استفاده از اینترنت فیبرنوری نیاز به خط تلفن ثابت داریم؟

اینترنت FTTH چه فرقی با اینترنت ADSL/VDSL فیبرنوری دارد؟

اگر بخواهید از اینترنت فیبرنوری به اصطلاح FTTH استفاده کنید؛ نیازی به خط تلفن ثابت نیست.

اینترنت FTTH به گونه‌ای از اینترنت گفته می‌شود که از مرکز مخابرات و تجهیزات نصب شده شرکت سرویس‌دهنده تا مودم کاربر از کابل فیبرنوری برای انتقال اینترنت استفاده می‌شود.

یعنی علاوه بر اینکه مخابرات یا هر شرکت دیگری باید کل مسیر ارتباطی را تا درب منزل شما کابل‌کشی فیبرنوری کرده باشد؛ بلکه درون ساختمان و خانه شما هم باید کابل‌کشی فیبرنوری شود. تمام ارتباطات بر بستر فیبرنوری است و فقط کامپیوتر، لپ‌تاپ، کنسول بازی یا هر دستگاه دیگری که باید به اینترنت وصل شود؛ از طریق کابل شبکه یا وای‌فای به مودم متصل می‌شوند.

بنابراین؛ در اینترنت فیبرنوری یا FTTH اصلا نیازی به خط تلفن ثابت نیست و خانه‌ها یا محیط‌های کاری بدون خط تلفن ثابت هم می‌توانند از اینترنت پر سرعت فیبرنوری استفاده کنند.

به طور کلی، دو نوع اینترنت در ایران داریم که وابسته به خط تلفن ثابت نیستند؛ اینترنت ۴G LTE یا همان اینترنت موبایل (اینترنت TD-LTE جزو این دسته است) و اینترنت فیبرنوری!

سرویس اینترنت تانومای شرکت مخابرات و سرویس اینترنت آذرخش شرکت های‌وب از این دست اینترنت فیبرنوری یا FTTH هستند و شما باید هزینه کابل‌کشی فیبرنوری داخل خانه را بدهید یا خودتان کابل‌کشی کنید یا سرویسی انتخاب کنید که کابل‌کشی رایگان دارد.

اینترنت ADSL و VDSL بر بستر کابل فیبر نوری

اما گاهی اوقات می‌شنویم که گفته می‌شود یک شرکت FCP یا مخابرات، سرویس اینترنت ADSL یا VDSL بر بستر فیبرنوری ارائه می‌دهد. هر زمان نامی از یکی از استانداردهای XDSL آورده می‌شود؛ بخشی یا کل اینترنت بر بستر خط تلفن ثابت است.

در این روش، از تجهیزات مخابراتی تا جعبه‌های تقسیم خطوط تلفن که اصطلاحا کافو گفته می‌شوند؛ کابل فیبرنوری کشیده شده است که سریع‌تر هستند و بعد از جعبه تقسیم تا درب منزل شما خط تلفن ثابت و کابل مسی قرار دارد. درون خانه هم اینترنت روی خط تلفن ثابت عرضه می‌شود و باید یک مودم DSL داشته باشید و کابل خط تلفن به درگاه RJ11 متصل شود.

بنابراین، می‌توانیم اینترنت ADSL یا VDSL مبتنی بر فیبرنوری داشته باشیم ولی در نهایت باز به خط تلفن ثابت نیاز داریم اما در اینترنت FTTH یا کالا فیبرنوری دیگر خط تلفن استفاده نمی‌شود.

افراد یا سازمان‌هایی که خط تلفن ثابت ندارند یا نمی‌خواهند روی خط تلفن سرویس اینترنت بگیرند؛ باید سراغ اینترنت FTTH یا ۴G یا TD-LTE بروند.

اگر دوست دارید درباره اینترنت فیبرنوری در ایران بیشتر بدانید؛ پیشنهاد می‌کنیم پرونده ویژه ما را نگاهی بیندازید:

پرونده ویژه: همه آن چیزی که باید درباره اینترنت فیبرنوری در ایران بدانید

 


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا