اخبار ایران

نگاهی به تعرفه اینترنت فیبر نوری صبانت در بوشهر + تست سرعت و پینگ

آیا خرید سرویس اینترنت FTTH برای کاربران خانگی به صرفه است؟

دیروز، ۹ اپراتور مجری پروژه فیبرنوری در ۹ شهر کشور معرفی شدند.

شرکت صبانت شهر بوشهر را برای ارائه سرویس اینترنت فیبرنوری خانگی یا FTTH انتخاب کرده است و همان دیروز و در حضور وزیر ارتباطات، به طور رسمی از سرویس اینترنت فیبرنوری خود در بوشهر و با همکاری شرکت خلیج فارس آنلاین رونمایی کرد و در یک تست سرعت نمایشی، سرعت ۹۶۰ مگابیت بر ثانیه را به نمایش گذاشت.

یکی از خوانندگان عزیز سایت شبکه‌چی نیز به ما خبر داد که مدت‌ها است صبانت و خلیج فارس آنلاین در بوشهر مشغول ارائه پورت‌های فیبرنوری با سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه هستند. همین‌طور، شرکت مخابرات نیز در این شهر تعدادی پورت فیبرنوری ارائه کرده است.

از این دوست عزیز درخواست کردیم که تعرفه‌ها و تست سرعت سرویس اینترنت FTTH صبانت را برای ما ارسال کند. چون، این روزها علاوه بر بحث اینکه در کدام شهر سرویس اینترنت پرسرعت فیبرنوری ارائه می‌شود؛ بحث قیمت و هزینه‌ها نیز مطرح شده و زمزمه‌هایی شنیده می‌شود که مردم به خاطر گرانی این سرویس، ترجیح می‌دهند از همان سرویس اینترنت موبایل استفاده کنند.

این یک سوال واقعی و جدی است که آیا فیبرنوری ارزش هزینه کردن دارند؟ در عوض چه سرعت و پینگی به ما ارائه می‌دهد؟

به استناد فایل‌هایی که برایمان ارسال شده است؛ تعرفه‌های ثبت‌نام اینترنت فیبرنوری صبانت در بوشهر به شرح زیر است:

اینترنت فیبر نوری صبانت

به طور خلاصه برای سرویس ۵۰ مگابیت با ۶۰۰ گیگابایت اینترنت بین‌الملل باید حدود ۳۰۰ هزار تومان هزینه کنید. هزینه نصب و کابل‌کشی فیبرنوری نیز ۱۰۰ هزار تومان است.

تعرفه‌های تمدید اینترنت فیبرنوری صبانت در بوشهر:

اینترنت فیبر نوری صبانت

برای یک سرویس ۳۰ مگابیت با حجم ۵۰۰ گیگابایت نیز باید ۲۲۰ هزار تومان پرداخت کرد. یک ماهه ۵۰ مگابیت با ترافیک ۱۰ گیگابایت نیز ۳۵ هزار تومان می‌شود.

در مقایسه با هزینه سرویس اینترنت ADSL یا TDLTE و حتی اینترنت موبایل، هزینه اینترنت فیبرنوری بیشتر است اما نباید فراموش کرد که داریم یک سرویس اینترنت ثابت پایدار و پرسرعت با سرعتی نزدیک به ۱۰۰ مگابیت استفاده می‌کنیم که در کمتر نقطه‌ای از ایران دست‌یافتنی است.

این نکته را باید یادآوری کنیم که با افزایش شرکت‌های سرویس‌دهنده اینترنت فیبرنوری و شکسته شدن انحصار، قیمت‌های اینترنت FTTH نیز کاهش پیدا خواهند کرد. این قیمت‌های فعلی شاید برای کاربران خانگی بسیار بالا باشند ولی کاربران حرفه‌ای که واقعا به اینترنت پرسرعت نیاز دارند و با اینترنت کسب درآمد می‌کنند یا کسب‌وکارهای خانگی و تجاری کوچک، به صرفه است.

حداکثر سرعتی که صبانت در فیبرنوری تضمین کرده است ۵۰ مگابیت است ولی تست‌های سرعت این سرویس نشان می‌دهند که سرعت تا حدود ۱۰۰ مگابیت نیز خواهد رفت که برای سرعت اینترنت ایران بسیار خوب است:

به‌ویژه سرعت آپلود در این سرویس بسیار ارزشمند و طلایی است؛ چون عمده مشکلات کسب‌وکارها در اینترنت ایران، برای سرعت آپلود پایین در اینترنت ADSL است.

پینگ ۴۰ و ۳۵ میلی‌ثانیه گرفته شده برای یک سرویس اینترنت فیبرنوری نسبتا زیاد است. معمولا در اینترنت فیبرنوری انتظار پینگ‌های تک رقمی یا نهایتا ۱۰ الی ۱۵ میلی‌ثانیه را داریم.

نظر شما درباره سرعت و قیمت اینترنت فیبرنوری صبانت چیست؟


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا