آموزش

آموزش تنظیمات APN مودم

برای رفع مشکل اتصال به شبکه موبایل و افزایش سرعت اینترنت

تنظیمات APN مودم های سیم کارتی غالبا روی خودکار یا Auto است ولی شما با تنظیم APN جدید به طور دستی، می‌توانید مشکل عدم شناسایی شبکه موبایل مودم را حل کنید و در برخی موارد، باعث افزایش سرعت اینترنت شوید.

APN چیست؟

احتمالا زیاد شنیده‌اید که اگر مودم به شبکه موبایل همراه اول یا ایرانسل وصل نمی‌شود یا سیم کارت مبین‌نت روی مودم کار نمی‌کند؛ APN جدید بسازید و از طریق تنظیمات APN مودم، مشکل را حل کنید.

خوب، این APN چیست که این همه درباره‌اش صحبت می‌شود و حتی می‌گویند تغییر APN گوشی باعث افزایش سرعت اینترنت موبایل و رفع مشکلات احتمالی می‌شود؟

APN مخفف Access Point Name است. APN یک گیت وی بین شبکه موبایل (حالا ۳G یا ۴G و ۵G) و دستگاه شما به عنوان یک شبکه کامپیوتری دیگر است.

تنظیمات APN مودم نزتک 99BN
تنظیمات APN مودم نزتک ۹۹BN

به زبان ساده، APN می‌تواند مودم یا گوشی شما را به شبکه موبایل و اینترنت عمومی وصل کند. وظیفه شناسایی شبکه موبایل در دستگاه شما برعهده APN است.

به همین دلیل، وقتی سیم کارتی روی مودم قرار می‌دهید ولی شبکه موبایل FDD یا TDD شناسایی نمی‌شود؛ می‌گویند یک APN جدید بسازید تا بتواند به شبکه مخابراتی وصل شود.

در گوشی‌های موبایل و غالب مودم‌های سیم کارتی، تنظیمات APN به طور خودکار انجام می‌شود و نیازی نیست شما دستی APN را تغییر دهید ولی برخی اوقات که به مشکل برمی‌خورید یا می‌خواهید سرعت اینترنت بهتری داشته باشید؛ باید APN را دستی تنظیم کنید.

آموزش تنظیمات APN مودم

غالب مودم‌ها در پنل کاربری خود گزینه‌ای برای مدیریت APN دارند. معمولا این گزینه به نام APN Managemant یا APN Settings یا APN دیده می‌شود.

تنظیمات APN مودم ایرانسل G1
تنظیمات APN مودم ایرانسل G1

در مودم هواوی HWS33 L02 که آموزش امروز ما هم مبتنی بر آن است؛ تنظیمات APN مودم در بخش Profile Settings است یا مودم ۵G همراه اول HA5420 تنظیمات APN را در گزینه‌ای به نام Multiple APN قرار داده است.

تنظیمات APN مودم همراه اول HA5420
تنظیمات APN مودم همراه اول HA5420

به هر حال با یک جست‌وجوی ساده می‌توانید تنظیمات ای پی ان را در پنل مودم پیدا کنید.

برای تغییر APN یا ساخت APN جدید فقط به APN مخصوص اپراتور یا شرکت سرویس‌دهنده اینترنت و سیم کارت هست و اطلاعات دیگری نیاز ندارید.

تنظیمات APN مودم ایرانسل E1
تنظیمات APN مودم ایرانسل E1

معمولا هر APN شامل چندین بخش مانند نام APN، خود APN، نام کاربری، رمزعبور و پروتکل IP است ولی ما فقط باید APN را بدانیم و باقی اختیاری هستند.

در زیر می‌توانید صفحه تنظیمات APN مودم هواوی L02 را مشاهده کنید که به طور خودکار تنظیم شده و به اینترنت TDLTE ایرانسل وصل است:

تنظیم APN مودم L02

APN اپراتورهای مختلف

ابتدا نگاهی به APN اپراتورهای معروف بیندازیم:

APN همراه اول

Name: cmcom-INTERNET
APN: cmcom
APN قدیمی: Mcinet

APN ایرانسل

Name: SYSTEC-GPRS
APN: SYSTEC
APN قدیمی: Mtnirancell

APN شاتل موبایل

Name: shatelmobile
APN: shatelmobile

APN رایتل

Name: RighTel
APN: RighTel

APN لوتوس تل

Name: lotustel
APN: lotustel
APN 2: mcinet

APN سامانتل

Name: samantel
APN: samantel

APN های وب

Name: hiweb
APN: hiweb

منظور از APN قدیمی، ای پی انی است که سال‌ها است استفاده می‌شود. معمولا APN جدید سرعت اینترنت بیشتری به شما می‌دهد و توصیه می‌کنیم از آن‌ها استفاده کنید.

ساخت APN جدید در مودم

برای ساخت APN در هر مودم، مراحل کار کم و بیش مشابه چیزی است که در زیر آمده و شاید اندکی تفاوت داشته باشد:

۱- وارد پنل کاربری مودم سیم کارتی خود شوید. برای این منظور باید آدرس IP پنل (چیزی مشابه ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱) را در نوار آدرس مرورگر وب وارد کنید و بعد نام کاربری و رمزعبور ورود به پنل را بزنید.

ورود به پنل l02

معمولا تمامی این اطلاعات در برچسب پشت یا زیر مودم نوشته شده است ولی اگر برای ورود به پنل کاربری مشکل دارید یا لاگین نمی‌شود؛ مطلب «۸ روش حل مشکل ورود به تنظیمات مودم و روتر» را بخوانید.

۲- از بخش Settings یا Settings WAN یا Settings Mobile Network روی گزینه APN Managemant بزنید تا وارد بخش تنظیمات APN مودم شوید:

مدیریت APN

۳- روی کلید New بزنید (اگر در مودم شما تنظیمات Auto APN و Manual APN هست؛ ابتدا باید گزینه Manual APN را انتخاب کنید).

۴- یک نام اختیاری در فیلد Profile Name یا APN Name وارد کنید (مثلا Mtnirancell یا Mcinet).

در فیلد APN باید اطلاعات APN اپراتور را براساس اطلاعات باید وارد کنید؛ مثلا cmcom-INTERNET برای همراه اول یا SYSTEC-GPRS برای ایرانسل و …

باقی فیلدها را کاری نداریم و خالی بگذارید. فیلد IP آدرس را هم روی IPv4 یا IPv4 and IPv6 تنظیم کنید.

هواوی l02 تنظیمات APN

۵- روی کلید Save بزنید تا APN جدید ساخته شده، در مودم ذخیره شود.

۶- حالا می‌توانید APN جدید را انتخاب کنید و با یک بار ریستارت مودم، با این ای پی ان به شبکه موبایل وصل شوید.

حذف APN در مودم

اگر چندین APN تعریف کردید و اینک می‌خواهید برخی از این ای پی ان ها را پاک و حذف کنید تا مودم به آن‌ها وصل نشود؛ کافی است APN یا APN های مورد نظر را انتخاب و بعد روی کلید Delete بزنید.

راه‌حل فعال‌سازی سیم‌کارت مبین‌نت با APN

در مودم‌هایی مانند هواوی HWS33 که سیم‌کارت TDLTE یا طرح ۳۶۰ مبین‌نت را به طور خودکار شناسایی نمی‌کنند و گزینه Data Roming هم ندارند؛ کافی است یک APN جدید بسازید و با این APN به شبکه موبایل وصل شوید:

۱- در بخش تنظیمات APN مودم یا APN Managemant روی گزینه New بزنید.

۲- در فیلد APN Name باید عبارت «lte4mobinnet» را وارد کنید.

۳- در فیلد APN هم دوباره عبارت «lte4mobinnet» را بزنید.

سیم کارت مبین نت روی l02

۴- فیلدها نام کاربری و پسورد یا IP آدرس را خالی بگذارید و روی کلید Save بزنید.

۵- چند ثانیه صبر کنید و اگر از شما خواسته شد مودم را ریست کنید؛ آن را انجام دهید.

۶- احتمالا چراغ‌های آنتن مودم سبز شده و اکنون می‌توانید به شبکه وصل شوید و اینترنت دارید.

برای غالب اپراتورهای مجازی و ریسلر مانند تک نت، ماهان نت، وینکس، آسیاتک، مبنا تلکام، پیشگامان و … باز هم می‌توان به این روش، ابتدا APN جدید ساخت و بعد به شبکه وصل شد.

سوالات پر تکرار کاربران

حتما وقتی یک مودم سیم کارتی جدید خریداری کردیم؛ باید APN جدید براش بسازیم؟

خیر؛ نیازی نیست و معمولا مودم‌ها به طور خودکار از یک APN پیش‌فرض برای اتصال به شبکه موبایل همراه یا TDLTE استفاده می‌کنند. در صورتی که روی مودم سیم کارت قرار دادید و شبکه را شناسایی نکرد؛ باید APN جدید استفاده کنید.

چه فرقی بین APN قدیمی و جدید همراه اول و ایرانسل وجود دارد؟

گفته می‌شود APN جدید، سرعت اینترنت بیشتری می‌دهد ولی در غالب اوقات، هر دو APN وضعیت یکسانی دارند.

در مودم سیم کارتی من گزینه APN Managemant وجود ندارد؟

احتمالا تنظیمات APN مودم شما با نام دیگری در پنل کاربری قابل مشاهده است. باید بخش Settings یا Advanced Settings مودم را خوب بررسی کنید. غالبا مودم‌های سیم کارتی باید تنظیمات APN داشته باشند.

آیا اشکال دارد چندین APN روی مودم تعریف کنیم؟

یکی از قابلیت‌های خوب مودم‌های سیم کارتی، امکان تعریف چندین APN و استفاده از آن‌ها براساس شرایط مختلف و سیم کارت‌های گوناگون است و هیچ مشکلی به وجود نمی‌آید.

اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

میثاق محمدی‌زاده

دانش‌آموخته رشته کامپیوتر و علاقه‌مند ادبیات و فناوری؛ بیش از ۲۰ سال در نشریات و سایت‌های مختلف خبری و فناوری ایران نوشتم و هنوز تشنه یادگیری هستم!

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا