اخبار ایران

مسیر ورود ایرانسل به توسعه فیبر نوری و ارائه اینترنت FTTH تسهیل شد

بازنگری در پروانه همگرایی شبکه ثابت و همراه

کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، اصول حاکم بر صدور پروانه یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی یا UNSP را تصویب کرد. ایرانسل، یکی از دلایل عدم مشارکت خود در توسعه فیبر نوری و ارائه اینترنت FTTH را ضعف‌های بزرگ در همین پروانه همگرایی شبکه ثابت و همراه عنوان کرده بود.

سال گذشته، نسخه اولیه صدور پروانه همگرایی شبکه ثابت و همراه به تصیب رسیده بود ولی ایرانسل، برخی از مفاد آن را زیان‌ده دانست.

مدیرعامل ایرانسل در پاسخ به سوالی درباره عدم همکاری در پروژه توسعه فیبر نوری گفته بود: «این سند به گونه‌ای تنظیم شده و الزامات و شرایطی دارد که جذابیتی برای دریافت پروانه ایجاد نمی‌کند و طرح تجاری آن، منفی است.»

اکنون، صادق عباسی شاهکوه، دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات خبر داده که این پروانه همگرایی مورد بازنگری قرار گرفته است:

«مرداد سال ۱۴۰۰ اولین مصوبه مربوط به همگرایی پروانه‌های ثابت و سیار تصویب شد که بر اساس آن اپراتورهای تلفن همراه می‌توانستند به سرمایه‌گذاری در حوزه ارتباطات ثابت وارد شوند و در بازه زمانی پنج‌ساله، حدود پنج میلیون پورت پرسرعت ایجاد کنند.»

بیشتر بخوانید: مقایسه اینترنت VDSL و FTTH: کدام‌یک بهترین اینترنت پرسرعت ایران است؟

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در ادامه می‌گوید: «با استقرار دولت سیزدهم و برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مبتنی بر فیبرنوری و پوشش ۲۰ میلیونی در بازه زمانی سه سال و نیم، برای توسعه ارتباطات ثابت تصمیم گرفته شد مصوبه کمیسیون درباره پروانه یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی بازنگری شده و محتوای آن متناسب با هدف تعیین‌شده حوزه توسعه ارتباطات ثابت تغییر کند.»

ایرانسل فیبر نوری

عباسی شاهکوه اشاره کردند در این مدت، جلسات مختلفی با دارندگان پروانه ارتباطات ثابت و سیار برگزار شده و چالش‌ها و موانع توسعه زیرساخت شبکه کشور مورد بررسی قرار گرفته است:

«توسعه ارتباطات ثابت با توجه به مدت‌زمان طولانی بازگشت سرمایه‌گذاری نیازمند حمایت‌های مالی است که پس از تایید هیات وزیران حمایت‌های مالی دولتی در قالب معافیت از پرداخت حق‌السهم و همچنین اختصاص درصدی از حق‌السهم اپراتورها برای ایجاد پوشش فیبرنوری در بازنگری مصوبه UNSP پیش‌بینی شد.»

این پروانه در نسخه اولیه (Convergent Network and Service Provider) CNSP نام داشت؛ اما اکنون به UNSP تغییر نام داده است. همچنین اپراتورها به حق‌السهم دولت، تعرفه خدمات الزمات ایجاد پوشش انتقاد داشتند که به نظر می‌رسد در نسخه جدید، اصلاحاتی انجام شده است.

بیشتر بخوانید: جدیدترین تعرفه‌های اینترنت تانوما (فیبر نوری) مخابرات

مصوبه UNSP با رویکرد یکپارچه‌سازی پروانه‌های ایجاد شبکه و خدمات و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های فنی، زیرساختی و تجاری کشور تصویب شد و نحوه پوشش خانوارها، میزان حمایت‌های مالی دولتی از محل حق‌السهم اپراتورها و نحوه نظارت بر اجرای این پروژه پیش‌بینی شده است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در تشریح درصد حمایت مالی دولت گفت: در مصوبه قبلی پیش‌بینی شده بود که سه درصد از درآمد اپراتورهای سیار و ثابت به توسعه فیبرنوری اختصاص داده شود. با توجه به تکلیف وزارت ارتباطات مبنی بر پوشش ۲۰ میلیونی در زمان‌بندی سه سال و نیم، حمایت مالی دولت از سه درصد به هشت درصد از درآمد اپراتورهای سیار و سه درصد از درآمد اپراتورهای ثابت تغییر داده شد.

بیشتر بخوانید: اینترنت فیبر نوری گران‌تر از ADSL یا ارزان‌تر؟

دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درباره نحوه پوشش خانوارها در مصوبه جدید اظهار کرد: در ادبیات فیبرنوری دو نوع پوشش خانوار متصل (Home Connect) و خانوار تحت پوشش (Home Pass) داریم که در بازنگری مصوبه این موضوع به طور شفاف تعریف شده است و بر اساس مصوبه به ازای ایجاد پوشش تا ۳۰۰ متری خانوار در مراکز استان به ازای هر خانوار ۵۰۰ هزار تومان و در شهرهای خارج از مراکز استان به ازای هر خانوار یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به اپراتور اختصاص داده می‌شود.

عباسی شاهکوه افزود: علاوه بر آن این حمایت مالی، در حوزه اتصال نیز به ازای هر پورت FTTH که به خانوارها متصل شود دو میلیون تومان از محل هشت درصد حق‌السهم دولت به اپراتورها کمک می‌شود و این مبالغ برای پوشش و اتصال در شهرهای غیر از هشت کلانشهر تخصیص می‌یابد.

او درباره معافیت کلانشهرها از حمایت مالی دولت گفت: چون به‌ طور منطقی ارائه سرویس در هشت کلانشهر تهران، اصفهان، مشهد، تبریز، کرج، شیراز، اهواز و قم توجیه اقتصادی دارد به غیر از این هشت کلانشهر، در سایر شهرها از اپراتورها برای توسعه پوشش فیبرنوری حمایت مالی می‌شود.

او در آخر گفت: مفاد مصوبه UNSP در قالب الحاقیه موافقت‌نامه پروانه برای اپراتورهای متقاضی اعمال می‌شود.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا