راهنمای خرید

معرفی ۶ مودم فیبر نوری دو بانده در بازار ایران

چه چیزی بهتری از یک مودم GPON با وای‌فای ۶ و درگاه‌های شبکه گیگابیتی؟!

اگر یک مودم فیبر نوری خریداری کرده باشید یا در بازار دنبال یک مودم GPON گشته باشید؛ احتمالا متوجه شدید که مودم فیبر نوری دو بانده نیست یا کمیاب است.

مودم‌های فیبر نوری یا مودم‌های GPON که برای استفاده از اینترنت فیبر نوری و FTTH لازم و ضروری هستند و با مودم‌های ADSL/VDSL تفاوت دارند؛ فناوری ساخت قدیمی داشته و محصولات چندان جدید و به‌روزی نیستند. غالب این مودم‌ها بدون ارتباطات بی‌سیم وای‌فای یا نهایتا با وای‌فای تک بانده ۸۰۲.۱۱n روی سرعت ۳۰۰ مگابیت هستند.

این روزها دیگر وای فای تک بانده و سرعت ۳۰۰ مگابیت اصلا جوابگوی نیازهای کاربران نیست و وقتی چند دستگاه گوشی موبایل، تبلت، لپ‌تاپ، پی‌سی، کنسول بازی، تلویزیون و گجت‌های دیگر به یک اینترنت و مودم وصل می‌شوند؛ باید وای فای دو بانده و بالای هزار مگابیت داشت تا بتوان تجربه کاربری اینترنت خوبی رقم زد.

یک راه‌حل این است که یک مودم فیبر نوری تک بانده خریداری و روتر دو بانده‌ای از طریق کابل شبکه به آن وصل کرده و از وای‌فای دو بانده روتر استفاده کنید. این روش، دست شما را برای انتخاب مودم و روتر باز می‌گذارد و می‌توانید یک مودم GPON ارزان‌قیمت خریداری کرده و بعد یک روتر دو بانده قدرتمند و گیمینگ یا روتر دو بانده‌ای ارزان قیمت بخرید و بهترین وای فای را با اینترنت فیبر نوری برای خودتان بسازید.

راه‌حل دوم، گشتن در بازار و خرید یک مودم فیبر نوری دو بانده است. با لطف شرکت هواوی و فایبرهوم و فروشنده‌های ایرانی، چندین مدل مودم GPON دو بانده وارد بازار ایران شده است. ما در این مقاله می‌خواهیم زحمت شما را کم کرده و دیگر لازم نباشد ده‌ها سایت فروشگاه یا بازار را برای یافتن یک مودم دو بانده فیبر نوری بگردید؛ بلکه ما ۶ مدل خوب معرفی کنیم.

پیش از اینکه سراغ معرفی این مودم‌ها برویم؛ پیشنهاد می‌کنیم حتما راهنمای خرید مودم فیبر نوری شبکه‌چی را بخوانید و با نکات مهمی که باید پیش از خرید یک مودم GPON مد نظر داشته باشید؛ آشنا شوید:

مودم فیبر نوری دو بانده هواوی HS8145X6: وای‌فای ۶ با سرعت ۱.۷۵ گیگابیت

مودم فیبر نوری دو بانده

جزو معدود مودم‌های فیبر نوری دو بانده به‌روز دنیا از نظر استانداردهای وای‌فای است. هواوی HS8145X6 از وای‌فای ۶ و استاندارد ۸۰۲.۱۱ax پشتیبانی می‌کند و دارای دو باند رادیویی ۲.۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز است. سرعت فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز برابر با ۴۵۰ مگابیت و سرعت فرکانس ۵ گیگاهرتز به ۱۳۰۰ مگابیت می‌رسد.

این مودم از ۴ درگاه شبکه LAN با سرعت ۱ گیگابیت، ۱ درگاه USB 2.0 و یک پورت POTS برای اتصال کابل فیبر نوری برخوردار بوده و دارای دو آنتن خارجی ۵ دسی بلی است.

مودم فیبر نوری دو بانده

این مودم از MIMO 2×2 در هر دو باند رادیویی سود می‌برد و به فناوری‌هایی مانند Beamforming و Band steering و MU-MIMO مجهز است. از باند ۱۶۰ مگاهرتزی وای‌فای پشتیبانی می‌کند و فناوری مدولاسیون دیتای آن روی وای‌فای ۱۰۲۴ QAM است. همچنین مجهز به پروتکل رمزنگاری WPA3 است.بنابراین، می‌توان گفت هواوی HS8145X6 یکی از به‌روزترین و مدرن‌ترین مودم‌های فیبر نوری دو بانده است.

قیمت این مودم در بازار حدود ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است.

مودم فیبر نوری دو بانده فیبرهوم HG6143D: وای‌فای ۵ با درگاه‌های شبکه اترنت گیگابیتی

مودم فیبر نوری دو بانده

مودم HG6143D فایبرهوم به وای‌فای دو بانده ۸۰۲.۱۱ac و فرکانس‌های ۲.۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز مجهز است. این مودم GPON دارای یک درگاه SC/APC بوده و از استاندارد GPON کلاس +B سود می‌برد که حداکثر سرعت دانلود ۲۰۴۸ مگابیتی روی اینترنت فراهم می‌کند.

۴ درگاه شبکه اترنت یک گیگابیت و یک درگاه USB 2.0 دارد و از یک درگاه RJ11 نیز برای تماس تلفنی اینترنتی برخوردار است. MIMO 2×2 به همراه قابلیت تعریف ۸ شبکه وای‌فای (SSID) مخلتف به همراه پشتیبانی WPA2 و NAT از این مودم نیز گزینه خوبی برای مصارف وای‌فای خانگی امروزی ساخته است.

قیمت مودم فیبرهوم HG6143D در بازار ایران حدود ۲ میلیون تومان است.

مودم فیبر نوری دو بانده هواوی HN8546Q: درگاه ۱۰ گیگابیتی

مودم فیبر نوری دو بانده

ویژگی بزرگ این مودم هواوی، داشتن درگاه GPON با سرعت ۱۰ گیگابیتی است. همین‌طور، ۴ درگاه شبکه LAN یک گیگابیتی و ۲ درگاه USB 2.0 به همراه وای‌فای دو بانده ۸۰۲.۱۱ac دارد.

شما می‌توانید به راحتی یک اینترنت فیبر نوری پرسرعت را به این مودم وصل کرده و بعد دستگاه‌های خود را از طریق وای‌فای به فرکانس ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز وصل کنید. فرکانس ۵ گیگاهرتز برای بازی و استریم ویدئو و تولید محتوا یا آپلودهای با حجم بالا مناسب است و فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز برای وب‌گردی، شبکه‌های اجتماعی یا کارهای ساده در اینترنت استفاده می‌شود.

این مودم از هر دو استاندارد GPON و  EPON پشتیبانی کرده و برای سازمان‌ها، کسب و کارها و شرکت‌های متوسط و بزرگ بیشتر کاربردی خواهد بود.

قیمت مودم هواوی HN8546Q در بازار ایران حدود ۳ میلیون تومان است.

مودم فیبر نوری دو بانده هواوی HS8546X6: یک وای‌فای ۶ دیگر

مودم فیبر نوری دو بانده

مودم فیبر نوری هواوی HS8546X6 نیز دارای وای‌فای ۶ با حداکثر سرعت اسمی ۱.۷۵ گیگابیت است. روی فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز سرعت ۴۵۰ مگابیت و فرکانس ۵ گیگاهرتز سرعت ۱۳۰۰ مگابیتی به دست می‌دهد.

 

ضمن اینکه دارای ۱ درگاه SC/UPC است؛ از ۴ درگاه شبکه اترنت LAN گیگابیتی، دو درگاه USB 3.0 و ۱ درگاه RJ11 سود می‌برد و دارای دو آنتن خارجی ۵ دسی بل است. این مودم نیز از نظر استانداردها، درگاه‌های ارتباطی و مشخصات یک مودم فیبر نوری دو بانده کامل محسوب می‌شود و می‌تواند بهترین اینترنت و وای‌فای را به دستگاه امروزی شما بدهد.

قیمت این مودم نیز در بازار ایران بین ۳ تا ۳.۵ میلیون تومان است.

مودم فیبر نوری دو بانده هواوی HS8145V: طراحی متفاوت

مودم فیبر نوری دو بانده

شکل و شمایل عجیب و متفاوت این مودم GPON شما را به سوی خودش جذب می‌کند. وای‌فای مودم هواوی HS8145V از رده ۸۰۲.۱۱ac و دو بانده است.

یک درگاه SC/UPC، چهار درگاه شبکه اترنت گیگابیتی، یک درگاه RJ11 و ۱ درگاه USB 2.0 دارد و به دو آنتن وای فای خارجی ۲ دسی بلی مجهز است.

برای مصارف خانگی و کاربری معمولی، یک مودم فیبر نوری مناسب به نظر می‌رسد. ضمن اینکه قیمت آن در بازار ایران مشخص نیست.

مودم فیبر نوری دو بانده هواوی HG8245Q2: وای‌فای ۵ با سرعت ۱.۷۵ گیگابیت

مودم فیبر نوری دو بانده

این مودم +GPON B هواوی نیز جزو مودم‌هایی است که اخیرا توسط این شرکت غول چینی روانه بازار شده است و از وای‌فای دو بانده ۸۰۲.۱۱ac و فرکانس‌های رادیویی ۲.۴ گیگاهرتز با سرعت ۴۵۰ مگابیت و ۵ گیگاهرتز با سرعت ۱۳۰۰ مگابیت برخوردار است.

۴ درگاه شبکه اترنت RJ45 گیگابیتی و ۲ درگاه USB 2.0 دارد و از MIMO 3×3 با دو آنتن خارجی ۲ دسی بل پشتیبانی می‌کند. هواوی می‌گوید این مودم به فناوری محدوده پوشش‌دهی وای‌فای هوشمند مجهز است و می‌تواند تشخیص دهد در کدام منطقه از خانه، دستگاه‌های بیشتری وجود دارد و براین‌اساس، پوشش‌دهی وای‌فای بهتری در آن نقطه ایجاد کند.

مودم فیبر نوری دو بانده

به ابزارهایی مانند کنترل والدین و اشتراک‌گذاری وای‌فای مجهز است و تقریبا یک پنل کاربری تحت وب کامل و بی‌نقص برای مدیریت و نظارت بر وای‌فای دارد. قیمت این مودم نیز در بازار ایران هنوز مشخص نشده است.

‫6 دیدگاه ها

  1. مودم فیبر نوری دو بانده هواوی HS8145X6 علاوه بر توضیحات بالا پورت های شبکش ۱۰ گیگابیته! یعنی سیستمت گیمینگ باشه پورت شبکش هم ۱۰ گیگ باشه واویلاااا وای فای ۶ و ۱۳۰۰مگی رویاییه چه برسه ۱۰ گیگ!
    این مودم با اختلاف بهترینه

    1. سلام
      هر سه مدل مودم فیبر نوری دو بانده خوبی هستند.
      مدل HS8546X6 هم وای فای ۶ دو بانده و هم درگاه ۱۰ گیگابیت دارد و به نظر می‌رسد از دو تای دیگر کامل تر است ولی آن دو تا هم به ویژه HS8145X6 خیلی خوب هستند

  2. با سلام و احترام
    مودم فیبرنوری که از دو خط تلفن پشتیبانی کنه و دو باند باشه از نوع وای فای ۶ چه مدلی در بازار وجود داره.
    ممنون میشم راهنمایی کنید
    با تجدید احترام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا