وای‌فای

چه تفاوتی میان دستگاه‌های تقویت‌کننده، بهبوددهنده و توسعه‌دهنده وای‌فای است؟

حتما شما هم اصطلاح‌های بهبود‌دهنده وای‌فای (WiFi booster)، تقویت‌کننده وای‌فای (WiFi Repeater) و توسعه‌دهنده وای‌فای (WiFi Extender) را زیاد شنیده‌اید. اما واقعا میان این‌ها چه تفاوتی هست و دستگاه‌های مبتنی بر این‌ها چه کاربردهایی دارند؟ این روزها در بازار دستگاه‌هایی زیادی به عنوان اکستندر وای‌فای یا رپیتر وای‌فای به فروش می‌رسند. آیا عملکرد این دستگاه‌ها با یکدیگر متفاوت است؟ 

در جواب باید بگویم که در ماهیت و عملکرد دستگاه‌های بهبوددهنده، تقویت‌کننده و توسع‌دهنده وای‌فای هیچ تفاوتی نیست و هر سه نوع دستگاه به دنبال تقویت سیگنال‌های وای‌فای هستند. این دستگاه‌ها سیگنال‌های روتر اصلی را دریافت و پس از تقویت دوباره یک سیگنال قوی در محیط اطراف منتشر می‌کنند.

نسل اول دستگاه‌های تقویت‌کننده وای‌فای با نام WiFi Repeater وارد بازار شدند و بیشتر اکسس‌پوینت‌هایی با چندین آنتن بودند که می‌توانستند در مود Repeater و وای‌فای موجود را تقویت کنند. اما در نسل‌های جدید دستگاه‌های تقویت‌کننده وای‌فای بیشتر از عنوان WiFi Extender استفاده می‌شود. دستگاه‌های اکستندر براساس موقعیت مکانی که قرار دارند سعی می‌کنند وای‌فای را تقویت کنند. این دستگاه‌ها در اتاق، سالن یا مکانی که وای‌فای ضعیف است قرار گرفته و با دریافت سیگنال‌های وای‌فای و تقویت‌شان؛ یک وای‌فای بهتر ارایه می‌دهند. 

دستگاه‌های وای‌فای اکستندر متنوعی در بازار موجود است. برخی فقط روی فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز کار می‌کنند و برخی دیگر دو بانده هستند و هر دو فرکانس ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز را تقویت خواهند کرد. به علاوه، برخی از اکستندرها به قابلیت پاورلاین نیز مجهز شده‌اند. 

معمولا دستگاه‌های اکستندر کوچک‌تر و با کاربردهای محدودتر نسبت به دستگاه‌های رپیتر هستند و البته قیمت ارزان‌تری دارند ولی از نظر کارکرد هیچ تفاوتی با یکدیگر نخواهند داشت. برخی از شرکت‌ها ترجیح می‌دهند از واژه Repeater و برخی دیگر از شرکت‌ها از واژه Extender استفاده می‌کنند. 

بیشتر بخوانید: چگونه با یک دستگاه توسعه‌دهنده؛ وای‌فای خانه‌مان را تقویت کنیم

شاید یک تفاوت دیگر جزیی هم در این دستگاه باشد. ظاهر اکسس‌پوینت‌های رپیتر شبیه به روترهای بی‌سیم و اکسس‌پوینت‌های معمولی هستند و می‌توانند به عنوان یک اکسس‌پوینت معمولی نیز استفاده شوند ولی دستگاه‌های اکستندر فقط کارکرد تقویت‌کننده وای‌فای را دارند و غالب اوقات به طور مستقیم به پریز برق دیوارها نصب می‌شوند. در واقع، اکستندرها طوری طراحی می‌شوند که روی دیوار نصب شود و نیازی نباشد روی میزکار قرار بگیرند. 

اگر شما در بخشی از خانه یا محل کار خودتان نیاز به یک وای‌فای قوی دارید ولی شبکه وای‌فای موجود جوابگو نیست؛ بهترین راه‌حل برای حل این مشکل استفاده از دستگاه‌های اکستندر است. 

 

 

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا