اینترنت TD-LTE نامحدود زی‌تل چیست و برای چه افرادی مناسب است؟

شاید شما هم خبرهایی درباره اینترنت نامحدود زی‌تل (Zitel) شنیده باشید یا در توییت‌های کاربران درباره یک اینترنت نامحدود واقعی چیزهایی خوانده باشید.

اینترنت زی‌تل چیست و ماجرای اینترنت نامحدودی که این شرکت می‌دهد و برخی کاربران عاشق‌اش هستند؛ به چه صورت است؟

زی‌تل یک سرویس‌دهنده اینترنت TD-LTE است که در سال ۱۳۹۷ کار خود را در شهر تهران آغاز کرده و به آرامی در حال توسعه زیرساخت‌ها و شبکه پوشش‌دهی خود است.

تفاوت زی‌تل با دیگر سرویس‌دهنده‌های TD-LTE

اما سرویس TD-LTE که زی‌تل می‌دهد با TD-LTE اپراتورهایی مانند ایرانسل یا مبین‌نت و حتی اپراتورهای مجازی که سراغ داریم؛ بسیار متفاوت است.

حداقل دو ویژگی منحصربه‌فرد می‌توان برای اینترنت TD-LTE زی‌تل برشمرد که آن را از دیگر سرویس‌دهنده‌ها مجزا می‌کند. نخست، اینترنت ارایه شده توسط این شرکت حجمی نیست و نامحدود است.

کاربر یک اشتراک ماهیانه می‌گیرد و برای او سرعت، کیفیت و پایداری خط تضمین می‌شود بدون اینکه محدودیت حجمی داشته باشد. حداکثر سرعت اینترنت TD-LTE زی‌تل برای کاربران خانگی به مرز ۴۰ مگابیت و برای کاربران سازمانی ۵۰ مگابیت است. سرعتی تضمینی که شما می‌توانید بدون دغدغه حجم ۲۴ ساعته ازش استفاده کنید.

 

مودم بیرونی؛ روتر داخلی

تفاوت اساسی دیگر TD-LTE زی‌تل در نصب مودم بیرونی برای آنتن‌دهی و پایداری بیشتر شبکه و استفاده از یک اکسس‌پوینت در داخل خانه است. شرکت زی‌تل دراین‌باره می‌گوید:

«باند فرکانسی مورد استفاده در TD-LTE به دلیل قابلیت نفوذپذیری کمی که دارد با مودم‌های «داخلی» Indoor کیفیت مناسبی از اینترنت ارائه نمی‌دهد. به همین دلیل است که در این شرایط مشترک اغلب دچار قطعی سرویس و یا افت سرعت خواهد بود. Zitel برای حل این مشکل و دریافت حداکثر سیگنال همچنین جلوگیری از افت سرعت ناشی از موانع، از مودم‌های «بیرونی» Outdoor برای مشترکین خود استفاده می‌نماید. مودم در محل پشت‌بام یا بالکن محل استفاده شما توسط کارشناسان فنی و خبره Zitel نصب خواهد شد و این قابلیت ثابت بودن محل آن باعث عدم قطع شدن اینترنت ناشی از تغییر محل مودم (مشکل رایج استفاده از مودم‌های داخلی) می‌گردد. همچنین برای ارتقاء سطح پوشش‌دهی داخل ساختمان سرویس و استفاده از این سرویس به صورت Wifi لازم است تا از یک دستگاه Access Point استفاده شود.»

بنابراین؛ برای استفاده از اینترنت نامحدود شرکت زی‌تل باید مودم و اکسس‌پوینت اختصاصی آن‌ها را خریداری کنید. طرح‌های این شرکت ساده و سرراست هستند و دیگر خبری از بسته‌های اینترنت یا خرید حجم و هدیه شبانه و … نیست.

البته، می‌توانید درخواست کنید از اکسس‌پوینت خودتان استفاده کرده و دیگر اکسس‌پوینت نخرید. هزینه‌ای ۲۰۰ هزار تومانی ودیعه مودم از کاربر دریافت می‌شود که در صورت فسخ قرارداد، به او عودت دادن خواهد شد.

مودم زی‌تل در بیرون از ساختمان نصب می‌شود و یک کابل شبکه باید وارد ساختمان شود تا هم اینترنت و هم برق مودم تامین شود. کابل شبکه را می‌توانید به روتر بی‌سیم یا اکسس‌پوینت خود نصب کنید و از اینترنت به طور وای‌فای روی دستگاه‌های مختلف سود ببرید. البته، می‌توانید کابل شبکه را مستقیما وارد کامپیوتر کرده و از اینترنتی اختصاصی استفاده کنید.

پینگ پایین برای بازی

در ارزیابی‌های انجام شده، پینگ اینترنت TD-LTE زی‌تل در بازی‌های آنلاین حدود ۱۰۰ میلی‌ثنیه است ولی خود کارشناسان فنی زی‌تل می‌گویند باید پینگی ۶۰ میلی‌ثانیه‌ای دریافت کنید. 

به هر حال، پینگ ۱۰۰ میلی‌ثانیه‌ای و حتی ۱۳۰ الی ۱۴۰ میلی‌ثانیه برای برخی بازی‌ها نسبتا خوب است. نرخ گم شدن بسته‌ها نیز در این اینترنت کمتر است که یک علت بارز آن مودم بیرونی نصب شده است.

خود کارشناسان زی‌تل در محل حضور پیدا کرده و با بررسی کیفیت آنتن‌دهی، سرویس اینترنت را برای مشترک راه‌اندازی می‌کنند.

فعلا سرویس اینترنت نامحدود زی‌تل در محدود شهر تهران و آن هم چند منطقه خاص است. به تدریج، مناطق دیگر و بعد شهرهای همسایه زیر پوشش این سرویس می‌روند.

به نظر من، اینترنت نامحدود TD-LTE زی‌تل برای خوره‌های دانلود و بازی و فیلم مناسب است. هرچه‌قدر می‌خواهید از حجم اینترنت بدون افت کیفیت یا سرعت استفاده کنید. اگر طرح‌های یک ساله بگیرید؛ هزینه ماهیانه کمتری برای شما خواهد داشت.

امیدوارم فرصتی دست بدهد از نزدیک اینترنت TD-LTE زی‌تل را ارزیابی و درباره‌اش مفصلا صحبت کنیم.