مدل آنلاک مودم TF-i60 ایرانسل وارد بازار ایران شد

ایرانسل سال گذشته از مودم TF-i60 در ایران رونمایی کرد. مودم روتری پرسروصدا که هم از شبکه‌های موبایل ۴.۵G پشتیبانی می‌کرد و هم از اینترنت ثابت TD-LTE.

در حالی‌که مودم‌های بازار برای استفاده اینترنت ۴G یا TD-LTE به تنهایی هستند؛ مودم TF-i60 توانست به سرعت بازار را تسخیر کند و فروش بالایی داشته باشد و کاربران ازش استقبال کنند.

در این میان، برخی از کاربران دنبال این مودم اما بدون قفل یا اصطلاحا آنلاک بودند تا اینترنت همراه اول یا اینترنت TD-LTE شرکت‌های دیگری را روی آن استفاده کنند.

قبلا برخی از کاربران و خواننده‌های سایت گزارش داده بودند که با کمی جست‌وجو در اینترنت می‌توان به مودم هواوی B612s-25d رسید که همان شکل و شمایل یا مشخصات TF-i60 را دارد.

حالا در روزهای گذشته، شاهد ورود گسترده این مودم روتر با نام B612 به بازار ایران هستیم. سایت‌های فروشگاهی معتبری مانند دیجی‌کالا هم این مودم را به طور رسمی و با گارانتی معتبر به فروش می‌رسانند.

همان مودم ایرانسل ولی ۲۰۰ هزار تومان گران‌تر

مودم B612 یا B612s-25d دقیقا همان مودم روتر ایرانسل TF-i60 است. حتا در شکل ظاهر و رنگ و اندازه و درگاه‌ها نیز تفاوتی میان‌شان نیست و تنها فرق‌شان در این است که می‌توان از اینترنت ۴G شرکت‌های دیگر هم استفاده کرد.

این مودم در رده LTE Cat6 با سرعت دانلود ۳۰۰ مگابیت و آپلود ۵۰ مگابیت است. اما روی اینترنت TD-LTE سرعت دانلود حداکثر ۲۱۰ مگابیت و سرعت آپلود ۱۰ مگابیت است. سرعت این مودم روی +DC-HSPA نیز برابر دانلود ۴۲ مگابیت است.

اطلاعات چندانی از سرعت و مشخصات وای‌فای این مودم نداریم و فقط می‌دانیم که از MIMO 4×4 استفاده می‌کند. تک بانده است و آنتن خارجی ندارد. این وای‌فای امکان اشتراک‌گذرای اینترنت را میان حداکثر ۳۲ دستگاه دارد. احتمالا وای‌فای این مودم ۸۰۲.۱۱n با سرعت ۳۰۰ مگابیت است. 

این مودم قابلیت افزودن دو آنتن خارجی LTE برای افزایش قدرت گیرندگی را دارد. مجهز به ۴ درگاه LAN و یک درگاه WAN در کنار یک RJ11 برای کابل خط تلفن است که هنوز نفهمیدیم به چه کاری می‌آید. 

این مودم روتر به قابلیت‌هایی مانند IPv6، سرور DHCP توکار، شیارهای سیم‌کارت برای هر دو اینترنت TD-LTE و ۴G، کلید WPS2 و پشتیبانی از VoLTE مجهز است.

حالا، آن دسته از کاربرانی که دنبال مدل آنلاک مودم TF-i60 ایرانسل بودند؛ می‌توانند مودم هواوی B612 را خریداری کنند. اما به این موضوع توجه داشته باشند که نمی‌دانیم و مطمئن نیستیم سیم‌کارت TD-LTE ایرانسل یا مبین‌نت یا دیگر ارایه‌دهنده‌گان اینترنت TD-LTE به این مودم بخورد و جواب بدهد.

قیمت مودم B612 در سایت دیجی‌کالا ۵۵۰ هزار تومان اعلام شده است. در برخی سایت‌ها بدون گارانتی نزدیک به ۴۹۰ هزار تومان به فروش می‌رسد در حالی‌که سایت ایرانسل این مودم را ۳۶۰ هزار تومان به فروش می‌رساند. برخی نمایندگی‌ها نیز این مودم را تا ۱۶۰ هزار تومان به مشتریان واگذار می‌کنند.